Skocz do zawartości

Jowisza GRS z...okna - 20 sierpnia 09


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie udało mi się zaobserwować to zjawisko na Jowiszu! Dla wielu to może chleb powszedni, ale mnie albo przeszkadzał seeing, albo plama była schowana, albo nie mogłem / czy nie chciało mi się/ wyjeżdżać w teren. Tym razem nie wyjechałem,bo auto w przeglądzie i spróbowałem z okna. Szok! Tłumaczę to sobie tylko tym, że blok ma 10cm piankę ocieplającą i pomalowany na jasny kolor; nie akumulował więc zbyt dużo ciepła i wieczorem w moim oknie na 3 piętrze powietrze było spokojne.Inna sprawa, że druga połowa sierpnia w tym roku obfituje w znaczną ilość nocy z dobrym seeingiem.

 

Obserwowałem syntą 10" i kombinacją naglera 13mm z korektorem ogniska 1,6 z nasadki bino - powiększenie 148x.

Wierzcie - nie wierzcie, były okresy kilkusekundowe, gdy obraz był świetny, ostry i wtedy plama jak na dłoni. Ciemniejsze lemowanie z jednej strony, delikatne zciemnienie w środku plamy. Nie wspominam o dwóch głównych pasach, ich strukturze a także o tych bliżej biegunów, bardziej rozmazanych.

 

Kto jeszcze Wielkiej Czerwonej Plamy nie widział i przyjmuje że tam powinno być coś ciemniejszego,czerwono-brunatnego itp - niech szuka...jasnej plamy, takiej zatoki, której brzegi są nieco ciemniejsze, szczególnie z jednej strony. Zupełnie początkujący niech nie zapominają o innej orientacji obrazu w teleskopie.

 

Tak na marginesie: w oczekiwaniu na barlowa 2x zmontowałem sobie mini-barlowa 1,6x. Odłączyłem korpus z polaryzatora Celestrona, w miejsce filtrów polaryzacyjnych wkręciłem korektor 1,6x z nasadki bino WO - funkcjonuje bez zarzutu !

 

ZW

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też wczoraj obserwowałem Jowisza. Synta 12' barlow 2, lvw22 + neodymek. I też pierwszy raz zaobserwowałem ciekawe zjawisko mianowicie przejście Io na tle tarczy i związany z tym bardzo wyraźny cień księżyca na planecie. Wspaniały widok! pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.