Skocz do zawartości

XXVIII ESOP w Niepołomicach - krótkie wspomnienie


Hermes1937

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakończyło się XVIII ESOP-2009, które odbyło się w Polsce, w Niepołomicach. Warto dodać, że rok 2009 to nie tylko 400 rocznica obserwacji instrumentalnych, to także 90 rocznica powstania PTMA, 80 rocznica założenia Oddziału PTMA w Warszawie, ale również 30 rocznica powstania Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć (SOPiZ) w PTMA. Głównymi założycielami SOPiZ w 1979 roku byli: doc. dr hab. Maciej Bielicki, dr Marek Zawilski i... ja :D .

Na temat obecnej konferencji było sporo informacji. Janusz Wiland na swojej stronie umieścił tylko niewielką część z ponad 1000 zdjęć, które wykonał, dlatego ja pokażę tu tylko kilka swoich zdjęć z tej konferencji.

 

Drugiego dnia ESOP (sobota, 29 sierpnia) dotarłem rano do Krakowa, skąd dzięki uprzejmości organizatorów ESOP zostałem przywieziony samochodem samochodem do Niepołomic wprost na obrady (dziękuję !!!) Na miejsca, gdzie odbywały się sesje naukowe i spotkania było łatwo trafić, bowiem w wielu miejscach w mieście wisiały duże plakaty informacyjne.

post-14903-125202239399_thumb.jpg

 

ESOP odbywało się głównie w wspaniałym Zamku Królewskim w Niepołomicach ( i dodatkowo - w MOA).

 

post-14903-125202240197_thumb.jpg

Powyższe zdjęcie przedstawia dziedziniec wewnętrzny Zamku.

Obrady odbywały się w dużej i oryginalnej Sali Konferencyjnej (zdjęcie niżej)

post-14903-125202241627_thumb.jpg

 

Pierwszy referat, na który ja dotarłem, wygłosił wieloletni szef SOPiZ, dr Marek Zawilski - tematem było 30-lecie SOPiZ. Podczas referatu było pokazanych sporo zdjęć, często wręcz historycznych.

 

post-14903-125202242817_thumb.jpg

Na powyższym zdjęciu pokazane są zdjęcia z zakrycia Saturna przez Księżyc w grudniu 1973 roku, które robiłem oddziałowym Newtonem 350mm.

 

Niżej: z prawej szef SOPiZ (Paweł Maksym) i "Ważne Osoby" ES IOTA (w środku – Hans J. Bode).

post-14903-125202243798_thumb.jpg

 

Tak się złożyło, że pierwszym ESOP, na którym byłem, było w Valašské Meziříčí w 1984 roku (a więc dokładnie 25 lat temu), potem byłem jeszcze na ESOP-ach w 1986, 1994 i 2000 roku. Obecne ESOP było zapewne ostatnim, w którym wziąłem osobiście udział. Z tej okazji przygotowałem prezentację kilkudziesięciu zdjęć, które robiłem na tych konferencjach – większość dopiero niedawno mogłem skanować i po raz pierwszy publicznie pokazać (dotyczyło to zwłaszcza zdjęć – kolorowych slajdów ! - z 1984 roku.)

Niestety, zabrakło czasu na pokazanie tych zdjęć.. :angry: Udało mi się tylko przekazać na ręce Bodego dwa duże powiększenia zdjęć grupowych, wykonanych na ESOP w 1994 i 2000 roku.

 

post-14903-125202244839_thumb.jpg

Paweł Maksym przekazuje te zdjęcia Hansowi Bodemu.

 

 

Tradycyjnie na każdym ESOP są wykonywane zdjęcia grupowe. Tym razem, z powodu padającego w sobotę deszczu, tę sesję zdjęciową przeniesiono na niedzielę – była wspaniała pogoda:

post-14903-125202245892_thumb.jpg

Na zdjęciu nie ma prawie 10 osób (w tym kilku z Łodzi, które wyjechały wcześniej z Niepołomic).

Obiady jedliśmy m. in. w stołówce, znajdującej się w podziemiach Zamku (zdjęcie niżej)

post-14903-125202246632_thumb.jpg

 

post-14903-125202247749_thumb.jpg

Po południu zwiedzaliśmy wspaniałą galerię obrazów oraz wieczorem – Kopiec Grunwaldzki i fragment Puszczy Niepołomickiej, gdzie znajdują się groby tysięcy pomordowanych przez hitlerowców.

 

W następnych dniach, po oficjalnych obradach, zaplanowano trzy wycieczki, w tym do Krakowa (w poniedziałek) i do Zakopanego (we wtorek).

W sumie w XXVIII ESOP udział wzięło ponad 50 osób z kilkunastu krajów (nawet z Australii !). Szkoda tylko, że nie mogli przybyć dwaj zaproszeni astronomowie z USA, – Brian Marsden i David Levy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.