Skocz do zawartości

napędy i kwarc


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie rozmyślając o napędach do telepów zastanawiam się nad wpływem dokładności wewnętrznego zegara na dokładnośc prowadzenia bez guidingu. To że zegar kwarcowy nie jest zbyt dokładny wie każdy użytkownik np. komputera zmuszony co jakiś poprawiać ustawienia. Z tego co wyczytałem bład takiego zegara może średnio wynosić 6 sekund na dobę, ale średnio to znaczy że może i więcej. Co przy długoczasowej astrofotografii na ccd długimi ogniskowymi może dawać juz istotny błąd. Np. przy 24 minutowej ekspozycji gwiazda poruszy sie o ok. 1,5 arcsec , a przy 48 minutowej ekspozycji - o ok. 3 arc sec dotatkowo tylko z powodu błędu zegara. Na drgania kwarcu ma chyba też wpływ temperatura - ciekawe jaki. Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarce są poto żeby było dokładnie :lol: bo jeszcze nic nie wymyślono (w rozsądnych cenach) co by było dokładniejsze.

Ile ci sie elektroniczny zegarek spieszy lub spóźnia na dobę? :lol:

 

ps. Jeszcze pętla PLL w generatorach może nad wszystkim czuwać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarce są poto żeby było dokładnie  :lol:  

 

Chyba w miare dokładne, a jak "w miarę" to różnie może być

 

bo jeszcze nic nie wymyślono (w rozsądnych cenach) co by było dokładniejsze.

A zegar atomowy to co ? I synchronizacja przez internet.

 

Ile ci sie elektroniczny zegarek spieszy lub spóźnia na dobę?

 

Przecież napisałem że średnio 6 sekund na dobę, dlatego właśnie robi się na komputerach synchronizacje czasu z zegarem atomowym bo rozbieżnośc idzie w minuty w ciągu jednego miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

częstotliwości rezonansowe kwarców podaje się nawet do 6-8 cyfr znaczących wiec kwarce są dokładne! :lol:

 

Jesteś następny, który nie czyta tego co sie pisze, :lol:

 

Sprzedasz mi zegar atomowy w rozsądnej cenie jak napisałem???????

 

proponuje 12zł :lol::lol::lol::lol:

 

mówiłem o zegarku na ręce 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Rezonatory kwarcowe to bardzo dobre żródła częstotliwości. Stabilność jest rzędu 10-6 (10 do potęgi minus 6) a w wykonaniach specjalnych nawet lepsza. Tak, są wrażliwe na temperaturę dlatego wzorce częstotliwości działają na rezonatorach utrzymywanych w podwyższonej stabilizowanej termostatem temeperaturze np. 70 stopni C. Zmiany częstotliwości z temperaturą są jednak niewielkie w stosunku do innych elementów w elektronice.

Myślę, że w zasadzie sam odpowiedziałeś sobie na pytanie czy ta stabilność jest wystarczająca bo różnica rzędu 3 sek łuku w ciągu 48 minut naświetlania jest do pominięcia.

Co do autoguiding-u to nie można uznać, że jest to system zapewniajacy w czasie 48 minut lepszą dokładność niż prowadzenie z dokładnością 3 sek łuku w tym czasie bo autoguid-ing ma pewną 'histerezę' w działaniu wynikającą z ziarna CCD i samej automatyki.

Sądzę, że niejeden astroamator fotograf dałby wiele aby mieć błąd 3 sek łuku w ciągu 48 minut.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.