Jump to content

napędy i kwarc


adamsz12
 Share

Recommended Posts

Tak sobie rozmyślając o napędach do telepów zastanawiam się nad wpływem dokładności wewnętrznego zegara na dokładnośc prowadzenia bez guidingu. To że zegar kwarcowy nie jest zbyt dokładny wie każdy użytkownik np. komputera zmuszony co jakiś poprawiać ustawienia. Z tego co wyczytałem bład takiego zegara może średnio wynosić 6 sekund na dobę, ale średnio to znaczy że może i więcej. Co przy długoczasowej astrofotografii na ccd długimi ogniskowymi może dawać juz istotny błąd. Np. przy 24 minutowej ekspozycji gwiazda poruszy sie o ok. 1,5 arcsec , a przy 48 minutowej ekspozycji - o ok. 3 arc sec dotatkowo tylko z powodu błędu zegara. Na drgania kwarcu ma chyba też wpływ temperatura - ciekawe jaki. Co wy na to ?

Link to comment
Share on other sites

Kwarce są poto żeby było dokładnie :lol: bo jeszcze nic nie wymyślono (w rozsądnych cenach) co by było dokładniejsze.

Ile ci sie elektroniczny zegarek spieszy lub spóźnia na dobę? :lol:

 

ps. Jeszcze pętla PLL w generatorach może nad wszystkim czuwać

Link to comment
Share on other sites

w komputerze to problem z czasem jest trochę inny:

 

w czasie pracy timer liczy czas na podstawie licznika tykającego 1,19....MHz to jest ciężko podzielić tak żeby wyszła prawdziwa sekunda :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kwarce są poto żeby było dokładnie  :lol:  

 

Chyba w miare dokładne, a jak "w miarę" to różnie może być

 

bo jeszcze nic nie wymyślono (w rozsądnych cenach) co by było dokładniejsze.

A zegar atomowy to co ? I synchronizacja przez internet.

 

Ile ci sie elektroniczny zegarek spieszy lub spóźnia na dobę?

 

Przecież napisałem że średnio 6 sekund na dobę, dlatego właśnie robi się na komputerach synchronizacje czasu z zegarem atomowym bo rozbieżnośc idzie w minuty w ciągu jednego miesiąca.

Link to comment
Share on other sites

częstotliwości rezonansowe kwarców podaje się nawet do 6-8 cyfr znaczących wiec kwarce są dokładne! :lol:

 

Jesteś następny, który nie czyta tego co sie pisze, :lol:

 

Sprzedasz mi zegar atomowy w rozsądnej cenie jak napisałem???????

 

proponuje 12zł :lol::lol::lol::lol:

 

mówiłem o zegarku na ręce 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Rezonatory kwarcowe to bardzo dobre żródła częstotliwości. Stabilność jest rzędu 10-6 (10 do potęgi minus 6) a w wykonaniach specjalnych nawet lepsza. Tak, są wrażliwe na temperaturę dlatego wzorce częstotliwości działają na rezonatorach utrzymywanych w podwyższonej stabilizowanej termostatem temeperaturze np. 70 stopni C. Zmiany częstotliwości z temperaturą są jednak niewielkie w stosunku do innych elementów w elektronice.

Myślę, że w zasadzie sam odpowiedziałeś sobie na pytanie czy ta stabilność jest wystarczająca bo różnica rzędu 3 sek łuku w ciągu 48 minut naświetlania jest do pominięcia.

Co do autoguiding-u to nie można uznać, że jest to system zapewniajacy w czasie 48 minut lepszą dokładność niż prowadzenie z dokładnością 3 sek łuku w tym czasie bo autoguid-ing ma pewną 'histerezę' w działaniu wynikającą z ziarna CCD i samej automatyki.

Sądzę, że niejeden astroamator fotograf dałby wiele aby mieć błąd 3 sek łuku w ciągu 48 minut.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.