Skocz do zawartości

statyw do lornetki


yogin

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup jakiejś niedrogiej lornetki (prawdopodobnie BPC 20x60 lub zbliżonej) z możliwością zamontowania (w przyszłości) na statywie. Ponieważ wspomniana BPC nie ma mocowania do statywu, mam kilka pytań:

1. czy można w miarę łatwo dokupić odpowiedni uchwyt do statywu?

2. czy taki uchwyt jest jakimś "standardem", czy raczej musi być dopasowany do lornetki?

3. czy istnieje jakiś standard mocowania statywów? Czy są ta takie same statywy, jak w przypadku aparatów fotograficznych?

 

Chciałbym kupić lornetkę, o ile się uda, w miejscu zamieszkania, stąd powyższe pytania. Wiem, że swego czasu można było kupić BPC z mocowaniem u Pana J. Poruczko oraz chyba w Himpolu.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego piszesz że wspomniana przez ciebie BPC nie ma mocowania do statywu??? Ostatnio kupiłem właśnie lornetkę BPC 20x60 na www.himpol.pl. Lornetka ma pełne wyposażenie (szkła przeciwmgielne, futerał, zaślepki, pasek i w tym wszystkim jest też uchwyt do mocowania na statyw). Jeśli kupiłbyś inną lornetke która może tego nie mieć to można takie cos bez problemu kupić np. na www.vademecum.astronomia.pl - tam kosztuje 34 zł. Lornetka musi posiadać też na środku oś jakieś 14- 15 mm.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dla bpc uchwyt powinien móc po prostu zacisnąć się na rurze o średnicy 1.5 cm (wlaśnie zmierzyłem suwmiarką ) długość 5 cm

 

oryginalny uchwyt jaki dostałem z lornetką ma gwint większy niż standardowy do tanich statywów foto (nie wiem jakie są w tych z górnej półki) ale za 5 zł nabyłem małą mosiężną przejściówkę i pasuje jak ulał

 

najprościej będzie chyba nabyć uchwyt w Astrokraku, widziałem gdzieś że Janusz pisał że jego uchwyty mieszczą się z lornetką w futerale. Oryginalny trzeba zawsze odkręcić.

 

moje pierwsze wrażenie - nie należy oszczędzać na statywie

moje drugie wrażenie - nie należy oszczędzać na lornetce, teraz pewnie bym kupil 26x70, zgapiłem się troche i nie zauważyłem że w Astrokraku nie jest aż taka duża różnica ceny co w Himpolu.

 

BTW (nic nie mam z polecania Astrokraka, po prostu mądry Polak po szkodzie :D:D:D:D:D )

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę, że ludzie z forum astronomia.pl się włączyli to ja też.

Polecam Vademecum Miłośnika Astronomii. Lornetka 20x60 za 445 zeta + uchwyt statywowy chyba za 36 chyba zeta i dobry statyw (nowy ich model) za 150 zeta.

Zdaje się, że taki fajny zestawik będzie miał Ati?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dwie ważne uwagi:

 

1) oryginalna stopka lornetki 20x60 i 26x70 jest delikatna o krucha, co wiaze siez ryzykiem upadku lornetki ze statywu i jest przydluga do schowania razem z lornetka w futerale :?

 

2) nie mają sensu delikatne sytatywy pod lornetke tej klasy i wielkości,

zwykle sensownej sztywności, nowe statywy zaczynają się od przedziału cenowego powyżej 300 zł, nie należy za wiele oczekiwać od statywu za 150 zeta bo można się potem srodze rozczarować :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

święte słowa,

 

mój statyw za 190 PLN kupiony został na giełdzie foto, miał być pakowny (specjalnie na urlop) i na tyle wysoki żebym mógł na stojąco oglądać niebo w zenicie. Do tego ma fajną stopkę z którą można odłączyć lornetkę po odciągnięciu małej blokady - rzecz maksymalnie przydatna ale i zdradliwa - wydaje się że lornetka jest dużo cięższa niż statyw, raz jak opuściłem gwałtownie całość, lornetka ze stopką sama wypadła z blokady i lornetka żyje jeszcze tylko dlatego że zatrzymała się na pasku sprytnie założonym na statyw.

 

Z obserwacji w zenicie praktycznie nici, po wyciągnięciu korbką w górę całość robi się chwiejna i trudna do sterowania horyzontalnie - lepiej jest położyć się na plecach i trzymać lornetkę w dłoniach tuż przy obiektywach.

 

Solidniejsze statywy zaczynały się właśnie od 250-300 PLN, trzeba było chyba zaszaleć.

 

Pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeczywiście będę miał taki zestawik. Co do odpowiedzi Pana Janusza to się z nim absolutnie zgadzam. Orginalna złączka do statywu wydaje się być krucha i wykonana jakby z plastiku :( Tak mi się na początku zdawało ale po dokładnym zbadaniu stwierdziłem że nie jest to na szczęscie plastik.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie- ja wiem, że dobre statywy kosztują trochę więcej, ale nie można przesadzać. Ten mój za 150 zeta jest dobry, a i zaczep na głowicy ma większy i już kilka razy mógł spaść (lornetka) i solidnie się lornetka trzymała.

A jeśli chodzi o obserwacje w zenicie to jest to do wykonania także z użyciem statywu, ale nie polecam. Ja na ławkę położyłem 2 koce, głowę oparłem na poziomie (dla łatwości obserwacji) i wszystko było ok. Nawet gromadę nieopodal Algola w jego minimum wytropiłem.

Jak narazie nie mogę narzekać na mój statyw. Zresztą facet z Vademecum też go poleca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.