Skocz do zawartości

m27 - jeszcze jeszcze jeszcze jeden


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Złapałem trochę czasu i weny, więc odrabiam zaległości z wakacji. Tego ogryzka zrobiłem w czasie budowania obserwatorium.

 

Technikalia: teleskop Soligor MT-800, kamera DSI III Pro, robofocus, guider, montaż CGEM, L=35x4min+32x4min_z_filtrem_UHCS, R=17x2min_bin2, G=14x2min_bin2, B=15x2min_bin2 (razem 504 minuty, czyli prawie 8,5 godziny)

 

Jak na mojego Soligora to już chyba max szczegółów w mgławicy.

 

m27_RGBL_v22_crop.jpg

 

Została odkryta w 1764 przez Charlesa Messiera. M27 siedzi w Lisku, jest odległa o 1,25 tys lat świetlnych, ma jasność 7,5. Około 3...4 tys. lat temu czerwony olbrzym postanowił schudnąć i zmienił się w białego karła w kolorowym welonie (za Wikipedią).

 

Ciekawostką jest to, że jest tam takie małe czerwone coś zwane Goldilocks' variable ( http://seds.org/MESSIER/xtra/leos/gl.html ). W efekcie na jednych zdjęciach, na brzegu M27 jest czerwona gwiazdka, a na innych nie ma.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całkiem niezłe, gratuluję wytrwałości w zbieraniu materiału.

Jednakże mam wrażenie, że obróbka pozostawia nieco do życzenia.

  1. Wydaje mi się że mógłbys z zebranego materiału uzyskać dużo lepszą dynamikę tonalną.
    W tej chwili gwiazdy są białymi plackami ze 100% nasycenia, a potem jest czerń - to jest prawdopodobnie wynik przeostrzenia i nieuważnego stretchingu/podciągania na krzywych
    Na pewno możesz ten materiał obrobić tak, że wyciągniesz z mgławicy to, co chcesz, a jednocześnie nie 'zmiażdżysz' gwiazdek.
  2. Mam wrażenie, że używałeś jakiegoś filtra do rozmywania/odszumiania tła. IMHO lepiej zostawić jakiś szum niż za wszelką cenę wygłaszać, bo zostają arteakty, które psują naturalność zdjęcia. Szum to nic złego.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całkiem niezłe, gratuluję wytrwałości w zbieraniu materiału.

Jednakże mam wrażenie, że obróbka pozostawia nieco do życzenia....Szum to nic złego.Powodzenia!

 

Miałem zamiar za jakiś czas - dla celów edukacyjnych - napisać jakie są wady tego zdjecia, ale mnie uprzedziłeś. Pozostaje mi więc już teraz to zrobić.

 

Problemy wynikjące z niedopasowanego darka:

- tło ma gradient (lewy górny róg jaśniejszy)

- daje się znależć artefakty po hotpixelach (wędrujace słabe punkciki)

 

Problemy wynikające z niedopasowanego flata:

- po rozjaśnieniu tła da się wypatrzeć dwa kółka od paprochów na matrycy

 

Problemy z optyką:

- nie jestem zadowlony z rozdzielczości jaką sprzęt osiąga. Mam wrażenie że gdyby był dokładniej wyregulowany, to by było lepiej

 

Problemy z obróbką:

- nasysone w 100% gwiazdy (powinno być tak, że na zdjęciu żaden pixel nie dochodzi do 255) - musze popracować nad strechingiem - to mi jeszcze nie wychodzi (problem jest też taki że z DeepSkyStackera obraz wychodzi straaaasznie wąziutki i nie mam pojęcia jak to poprawić?)

 

- ciemne tło - wieczny problem z kalibracją monitora na którym obrazek był składany - u mnie tło nie jest czarne (na dwóch komputerach!)

 

- kolor jest w praktyce tylko na M27, prawie wcale nie ma go na gwiazdach - na zdjeciach w RGB gaiazdy stały się duże, to chyba dlatego że jak na ich jasność czas naświetlania był za długi i się rozlały. Być może była też w to zaanagżowana rosa(?). W efekcie większość gwiazd w werstwie RGB zstała wycięta.

 

Wszystko razem powinno mnie skłonić do powtórnej obróbki zdjęcia, ale na to trzeba czasu... A jak się chodzi do pracy mając kaszel i gorączkę, to chyba znaczy że z czasem u danego osobnika kruchótko ... Może kiedyś mi się uda wrócić to tego materiału.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.