Skocz do zawartości

Zagadki może łatwe II


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ! :)

 

Kiedyż to ja Wam obiecałem kolejną część zagadek dotyczących zdjęć astronomicznych?(cisza) Dawno. I zachowałem się trochę niewporządku do osób, które liczyły na szybki powrót zagwozdek.

Przepraszam.

 

Przejdźmy jednak do rzeczy. Informacje dotyczące Zagadek Może Łatwych II :

*Zagadka startowa rusza w poniedziałek po południu. Na odpowiedzi będę czekał do soboty do godziny 18.00. UWAGA! Zagadka startowa będzie do rozwiązania bez zdjęcia, na podstawie opisu. Pozostałe będą zawierać podpowiedzi opisowe i zdjęciowe. Przewiduję zrobić 8-12 zagadeczek.

*Kolejne zagadki będą pojawiać się w soboty o godzinie 19.00. Na odpowiedź będę czekał, jak wyżej- do godz. 18.00 następnej soboty.

*Nie będzie czegoś takiego jak poziom trudności. Postanowiłem, że nie ma w ogóle sensu definiować trudności zagadki. Bo dla jednych będzie to bułka z masłem, a dla innych koszmar i porywanie się na oczopląs.

*Odpowiedzi przesyłamy tylko i wyłącznie przez Komunikator (lub jak kto woli - PW) ! Limit prób jest nieograniczony.

*Będę oczekiwał od rozwiązujących następujących rzeczy:

-Nazwa obiektu i przynajmniej dwa katalogi, w których jest zawarty. Dodatkowo może być popularna nazwa, jeżeli takowa występuje.

-Okres, kiedy ten obiekt jest najlepiej widoczny (zima/wiosna/lato/jesień).

 

Dodatkowo, mogę zażyczyć sobie podania innych informacji w zależności od tego, jaka będzie podpowiedź opisowa.

 

To w sumie tyle. Jak ktoś ma jakieś pytania lub propozycje, ślijcie je do mnie na PW lub przez GG ;).

 

 

Pozdrawiam serdecznie ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA STARTOWA

 

Jest pewna mała, niepozorna galaktyka... Jej położenie na mapie naszego nieba wskazuje godzina za dziesięć dwunasta. Deklinacja to +21° 19' 59.7. Niepozorna, ale wcale jej się nie dziwię. Sam chowałbym się w pobliżu takiego mitycznego drapieżcy, króla fauny. Jej jasność to wg różnych źródeł od 12.6 do 14 Magnitudo.

 

Wymagane:

*Katalog i numer galaktyki ( w tym wypadku jeden katalog w zupełności wystarczy. Nie wiem, czy ktoś znajdzie więcej)

*Najlepsza widoczność

 

Oczywiście nie muszę przypominać, że na odpowiedzi czekam do soboty do godziny 18? Oraz, że odpowiedzi przesyłamy na Komunikator? :)

 

Pozdrawiam!

 

EDIT:

Dzięki informacji od Piotra Brycha postanowiłem trochę zmienić zagadkę, bo była ona wieloznaczna.

 

Piotrku, dzięki wielkie!! :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE ZAGADKI STARTOWEJ

 

Obiekt, który należało rozpoznać to:

NGC 3910 (UGC 6800, PGC 36971)

 

Jest to galaktyka eliptyczna E-S0, położona w gwiazdozbiorze Lwa. Najlepiej widoczna jest oczywiście wiosną.

 

NGC3910-SDSS.jpg

 

Osoby, które poprawnie rozwiązały zagadkę:

*Perkuła

*Polaris

*Tomi

*Lukasz83

 

Gratulacje! :)

 

Zagadka nr 1 już o 19...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA NUMER 1

 

Poniżej przedstawiony jest fragment pewnego znanego obiektu.

Należy podać nazwę i katalog, w którym ten obiekt jest opisany. W którym gwiazdozbiorze leży? Kiedy i czy w ogóle można go obserwować?

 

Jako podpowiedź mogę napisać, że ten obiekt jest bardzo często fotografowany...

 

Zagadka1.jpg

 

Odpowiedzi nadsyłajcie do soboty do godziny 18.00 na skrzynkę PW.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostały dwa dni do końca czasu. A jako, że nie otrzymałem od kilku dni żadnej odpowiedzi (tylko w weekend dostałem dwie), podam jeszcze jedną słowną podpowiedź. Teraz to musicie zgadnąć! :)

 

"(...)jeden z bardziej wyrazistych gwiazdozbiorów nieba północnego(...)Gwiazdozbiór znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej."

 

Tam właśnie ten obiekt sobie siedzi :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE ZAGADKI NR 1

 

Obiekt, który należało rozpoznać na podstawie jego fragmentu to...

NGC 7000. Znana również jako mgławica "Ameryka Północna". Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Łabędzia. Najlepsze warunki (położenie na niebie) do obserwacji przypadają w lato.

ngc_7000.jpg

 

Osoby, które nadesłały poprawne odpowiedzi:

*Tomi

*Łukasz83

 

Gratuluję! :)

 

Następna zagadka oczywiście o 19. Powiem, że będzie ona łatwa, lekka i przyjemna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA NR 2

 

Na podstawie poniższego zdjęcia, proszę wymienić jak największą liczbę gwiazdozbiorów (fragmenty też), które widać oraz napisać, jakie niebo (wiosenne/letnie/jesienne/zimowe) jest ukazane.

 

CSC_1130 - kopia.jpg

 

Termin nadsyłania odpowiedzi: 7 listopada do godziny 18.00

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE ZAGADKI NR 2

 

Zdjęcie przedstawia niebo letnie. Gwiazdozbiory, które są na nim przedstawione, to:

Łabędź, Lutnia, Lisek, Strzała, Delfin, Orzeł, Pegaz, Jaszczurka, Cefeusz, Smok, Herkules, Kasjopeja, Andromeda

 

Osoby, które nadesłały poprawne odpowiedzi:

*Tomi

*Łukasz83

*Alien7101

*Piotrek L.

 

Gratulacje! :)

 

Następna zagadka standardowo o 19! :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA NR 3

 

No i kolejna zagadeczka. Proszę przedstawić, co znajduje się na zdjęciu. To znaczy, jaki typ obiektu (mgławica/galaktyka/gromada gwiazd itp.). Ponadto, należy napisać, gdzie ten obiekt się znajduje, kiedy najlepiej go widać. Można podać ciekawostkę dotyczącą tego ciała.

 

zagadka_nie_usuwac! - kopia.jpg

 

Oczywiście odpowiedzi nadsyłamy na PW do 14 listopada, do godziny 18.

 

Pozdrawiam! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE ZAGADKI NR 3

 

Obiekt, który należało rozpoznać to...

NGC 7538 - mgławica położona w gwiazdozbiorze Cefeusza. Najlepsze warunki do obserwacji panują na jesień/zimę. Jako ciekawostkę można napisać, że zmierza w kierunku naszego Układu Słonecznego. Zawiera największą odkrytą dotychczas protogwiazdę, której wielkość szacowana jest na około 300 Układów Słonecznych.

 

Osoby, które poprawnie odpowiedziały to:

*Łukasz83

*Tomi

*Piotr Brych

 

Pozdrawiam!

 

Za chwilkę wrzucę kolejną zagadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA NR 4

 

Tym razem prosty obiekcik do odgadnięcia :)

 

Co znajduje się na zdjęciu? Gdzie jest położone i w jakiej (szacunkowej) odległości od nas? Kiedy jest najlepiej widoczny ów obiekt?

 

Jako podpowiedź: Obiekt ten pomaga astronomom dzięki swojej "idealnej" symetrii, w badaniu innych obiektów tego typu.

 

Object.jpg

 

Odpowiedzi przesyłamy standardowo na skrzynkę PW (komunikator) do soboty, do godziny 18.00 :)

 

Pozdrawiam i przepraszam za opóźnienie! :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE ZAGADKI NR 4

 

Zabijcie mnie... Znowu się spóźniłem <_<

 

Obiekt, który należało rozpoznać to:

Abell 39 (ARO 180) - mgławica planetarna położona w gwiazdozbiorze Herkulesa. Najlepiej widoczna jest wiosną i latem, z naciskiem na wiosnę (dłuższa noc). Odległość od Ziemi to około 7000 lat świetlnych.

 

Osoby, które nadesłały poprawne odpowiedzi:

*Tomi

*Łukasz83

*Prykpryk

 

Gratuluję! :)

 

Za chwilę wrzucę kolejną zagadkę. Obiecuję już więcej się nie spóźniać!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA NR 5

 

Czas na kolejną zagadkę.

 

Standardowo, napiszcie, co znajduję się na zdjęciu, gdzie obiekt leży, która pora roku najlepiej nadaje się do obserwacji i dodatkowo, dodatkowe informacje ;).

 

Jako podpowiedź - jasność wynosi około 14 magnitudo. Jest to bardzo słaby obiekt, z miasta na pewno go nie ujrzymy.

 

zagadddda.jpg

 

Oczywiście odpowiedzi tylko na PW. Odpowiadamy do kolejnej soboty, do godziny 18.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE ZAGADKI NR 5

 

Obiekt, który należało rozpoznać to...

NGC 6772. Jest to mgławica planetarna znajdująca się w gwiazdozbiorze Orła. Ze względu na małą jasność, obiekt należy obserwować pod bardzo ciemnym niebem. Oczywiście najlepiej widoczny jest w lato.

 

Tomi jako jedyny odpowiedział na zagadkę. Gratuluję! :)

 

O 19 kolejna zagadka... Liczę na lepszą frekwencję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA NR 6

 

Zastrzelcie mnie, nie wiem co się stało. Dodałem wiadomość z zagadką, a nie pojawiła się ona w temacie :o

 

W każdym bądź razie, żeby nie opóźniać <_<

 

zagadeczka.jpg

 

Co znajduje się na tym zdjęciu? Podajcie katalog i numer obiektu, gwiazdozbiór w którym się znajduje. Kiedy są najlepsze warunki do obserwacji?

 

Jako podpowiedź podam, że jasność tego obiektu to około 14,4 magnitudo.

 

Oczywiście czas do soboty, do godziny 18.00

 

Pozdrawiam...

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.