Skocz do zawartości

Obraz Ziemi z kosmosu (aktualny), obserwacje ludzi


domel003

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Czy jest może w sieci możliwość spoglądania na Ziemię on-line? Może jest jakaś ogólnodostępna kamera z jakiejś satelity albo ISS? Wystarczyłoby mi na przykład aktualne zdjęcie (z dzisiaj), na którym dałoby się rozróżnić chociaż jeziora na Mazurach czy Mierzeję Helską - ale nie wygenerowane przez serwis meteorologiczny itp.

Interesuje mnie też to, czy możliwe jest spoglądanie na Ziemię z orbity tak, jak czasami pokazywane jest w filmach sensacyjnych - tak, że można odróżnić samochody czy nawet twarze. Wiem, że w Stanach jest nawet jakieś prawo zakazujące udostępniania zdjęć satelitarnych powyżej jakiejś tam określonej rozdzielczości i mogą z nich korzystać tylko Federalni - rozumiem, że jednak są jakieś dokładne zdjęcia, ale czy można mieć obraz on-line(Wróg publiczny, CSI)? Jak jest w Polsce?

Pozdrawiam. Dominik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale nie wygenerowane przez serwis meteorologiczny itp.

no właśnie, ja też znam tylko meteorologiczne, chociaż i na nich też czasem widać na ziemi coś więcej niż tylko brak chmur, ale oczywiście rozdzielczość mizerna.

nie sądzę żeby była szansa na podgląd na żywo i pewnie za darmo :P

właściciele takich satelitów raczej wolą sprzedawać zdjęcia za kasę... i wcale im sie nie dziwię.

 

a jako ciekawostka, dodam, że baaardzo dawno temu (w czasach przedinternetowych!), widziałem w tv prezentację jakiegoś systemu wspomagającego nawigacje morską i gość za pomoca wypasionej anteny i czarodziejskiej skrzynczki pobierał zdjęcie najbliższej okolicy prosto z satelity. zrobiło to na mnie wrażenie bo nie myślałem że taka technologia jest w ogóle dostępna dla "zwykłych ludzi" (w tamtych czasach!). teraz to się wydaje śmieszne... niestety nie pamiętam jaka była rozdzielczość tych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.