Skocz do zawartości

Jak na tą cenę, może być?


Oldzia

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak nigdy nie miałam jakiejś specialnej styczności z astronomią i nie mam o tym jakiegoś szczegolnego pojęcia...ale ostatnio bardzo mnie to zainspirowalo i zainteresowalo...postanowilam kupic na początek jakiś teleskop, ze wzgledu ze mam wyłącznie 15 lat i nie zarabiam na siebie wiec musze zdac sie na rodzicow i ich portfel...no i budzet jest bardzo ograniczony..ale chodzi o to zeby od czegos zacząc no i znalazlam cos...jesli mozecie to powiedzcie co myslicie na ten temat..jezeli podany przeze mnie jest do kitu (jak na tą cenę) to poprosze o inne propozycje...narazie zależy mi wyłacznie na jakimś ogolnym poznaniu nieba...i zeby zobaczyc podstwowe rzeczy, kiężyc, zmiany na Sloncu(?), niektore z planet(?) ..pisze tak raczej z zapytaniem bo tak jak powiedzialam nie znam sie na tym wiec jesli mozecie napiszcie jakie mozliwosci moze miec podany przeze mnie teleskop lub te ktore sami zaproponujecie...dziękuje z góry ;) pozdrawiam :D Olga http://www.sztucer.pl/i933_teleskop_wegastar_60f900.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz rodzicom, że chcesz oddać mafii za narkotyki i potrzebujesz 500zł. A potem, że żartowałas i chcesz tylko 400zł na taki teleskop. ;)

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1149eq1,d854.html

 

twoja propozycja to podarcie 200zł i wyrzucenie do śmietnika.

 

poczytanie celestia.pl podstawowa czynność.

 

ps. jak sie bardzo przestraszą ;) to idź za ciosem

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1149eq2,d695.html

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie porządną lornetkę - o przydatności lornetek dla zupełnie początkujących napisano już na tym forum całe epopeje. I nie tylko na tutaj...

Poczytaj:

http://www.optyczne.pl/13.1-artyku%C5%82-Lornetka_czy_teleskop_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet to lornetka raczej "średni" pomysł.

 

Truizm.

Ale do nauki nieba na początek dla 15 latki nie ma chyba lepszego instrumentu (poręczny, intuicyjny w obsłudze, widok stereo, duże pole widzenia, widok nie jest odwrócony - i jeszcze ten przedział cenowy...).

 

Zresztą gdzie taka młoda dzieczyna miała by się z nią włóczyć ;)

 

A z teleskopem (statywem, okularkami) to gdzie niby miała by się włóczyć?

Litości... proszę, używaj argumentów.

 

Co teleskop to teleskop :)

 

Jak wyżej.

 

Pewnie, jak ma się Tatusia astroamatora, który ma drogi, dobry teleskop, wyceluje w obiekt i pokaże. Pełna wygoda. Jestem zdania, że nastolatce więcej frajdy sprawi taki instrument, którym będzie się "bawić" samodzielnie i dokonywać własnych "małych odkryć". Zobaczy hihoty, usianą tysiącami gwiazd drogę mleczną w Łabędziu, Plejady, M42, M31, żłóbek, wieszak... Wszyscy przez to przechodziliśmy i wiemy jaka to frajda. Przyzwoitej jakości lornetka zostanie z nią na długo, no i zajmuje mało miejca w pokoju w pochmurne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie osłabiaj mnie tym "truizmem".

Teleskop to teleskop. Da nauki jaką jest astronomia jest o niebo LEPSZY od lornetki pod każdym względem , oczywiście poza mobilnością i brakiem stereo. Poznawać niebo jak i całą naukę z nim związaną za pomocą teleskopu można, nie tak samo dobrze , ale o wiele lepiej. Astronomia to nie tylko zaliczanie DS-ów i zapamiętywanie ich położenia na tle gwiazdozbiorów (tu akurat lornetki nie trzeba) przy jednoczesnym rozpływaniu się na ich widok. Tak na marginesie, dla tych największych DS-ów apetura proponowanego Netwona to duży plus.

Zwracam uwagę, że mamy doczynienia z młodą niewiastą i nie wiemy czy starczy jej sił w karku na mocowanie sie z lornetką bez statywu, który oczywiście zawsze można dokupić. Obserwacje mają być wygodne i w miare prezyzyjne a nie męczące. Zgadzam się teleskop trzeba przeniść, ustawić. Coś za coś. Oczywiście romantyzm jaki tkwi w lornetce i możliwość obuocznej obserwacji są absolutnie niepodwarzalne.

 

Może Oldzia ma możliwość obserwacji spod domu lub z balkonu. Tego nie wiemy, dlatego pytamy. Czy przemyślałaś sposób i miejsce prowadzenia obserwacji? Czy jest to ogród, czy widać Drogę Mleczną, itd. ?

 

 

 

Pozdrawiam

 

P.S. Ja kiedy miałem 15 lat (wcale nie tak dawno temu) to o takim teleskopie mogłem sobie tylko pomarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale proszę to tylko pytanie niedoświadczonej w tej dziedzinie dziewczyny(mnie;)) i nie ma powodu do niemiłych konwersacji i jakichkolwiek kłótni...jej zostalam nazwana "niewiastą" ;) no więc Robson78...mieszkam na czwartym piętrze w czteropiętrowcu więc widok na niebo mam bardzo dobry...wokoło nie ma zbyt wielu latarni..co do drogi mlecznej to tutaj jest mały problem, bo nie jest jakoś specialnie widocznie zaznaczona (w ogóle)...no więc zdaje się na waszą wiedzę...;D pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

synta-sk1149eq1

to jakie on ma możliwości? powiększenie i te wszystkie bajery..? co dam radę nim zobaczyć itd..? pozdrawiam. :D

 

a co sie robi z teleskopem? i poco sie go używa?. czyli odwieczne pytanie typu: czy to dobry samochód i gdzie nim moge pojechać?

 

troche sie trzeba jednak pointeresować astronomią czyli jaki obiekt jest jaki duży i jak jasny. co to jest jasność mag.

 

celestia.pl sie kłania poto została stworzona zeby nie pisac tego 150x każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sie robi z teleskopem? i poco sie go używa?. czyli odwieczne pytanie typu: czy to dobry samochód i gdzie nim moge pojechać?

 

troche sie trzeba jednak pointeresować astronomią czyli jaki obiekt jest jaki duży i jak jasny. co to jest jasność mag.

 

celestia.pl sie kłania poto została stworzona zeby nie pisac tego 150x każdemu.

 

dobra wiesz co tak to jest kogoś o coś spytac kiedy jest się zupelnie zielonym..wystarczylo napisac ze nie chce Ci sie pisac a nie się mądrzyc bo Ty to wiesz a ja nie ...! trochę jakiegoś zrozumienia- nie wszystko wie sie od razu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie osłabiaj mnie tym "truizmem".

Teleskop to teleskop. Da nauki jaką jest astronomia jest o niebo LEPSZY od lornetki pod każdym względem , oczywiście poza mobilnością i brakiem stereo. Poznawać niebo jak i całą naukę z nim związaną za pomocą teleskopu można, nie tak samo dobrze , ale o wiele lepiej. (...)

 

Z całym szacunkiem dla Twojego doświadczenia, ale chyba mało wiesz o lornetkach i ich zastosowaniach w astronomii. Wyobraź sobie, że są ludzie, którzy obserwują wyłącznie za pomocą lornetek i zbierają całkiem spore ilości wartościowych, z naukowego punktu widzenia, danych. A co do nauki nieba, wydawać by się mogło, że kolejność: gołe oko - lornetka z szerokim polem widzenia - teleskop z wyraźnie mniejszym, jest najmniej stresującą metodą. Choć oczywiście rozumiem, że są ludzie, którzy uwielbiają wyłącznie poważniejsze wyzwania.

 

Nie przemawia też do mnie deprecjonowanie lornetki w astronomii za pomocą argumentu "teleskop to teleskop". Być może zapominasz o najważniejszym: lornetka czy teleskop (oraz jego rodzaj i wielkość) to środki, które mają pomóc osiągnąć jakiś określony cel. Stając przed wyborem sprzętu do obserwacji nieba, warto zastanowić się nad tym celem (o ile ma się jego świadomość).

 

I jeszcze jedno - wśród sprzętów, którymi obserwowałem lub obserwuję na liście najwygodniejszych i najczęściej używanych pierwszy teleskop, mały ETX, zajmuje dopiero trzecie miejsce. I wierz mi, nie jest tak dlatego, że pociąga mnie romantyzm obserwacji przez lornetkę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E.Eri to wszystko się zgadza. Celem mojej wypowiedzi wcale nie jest deprecjonowanie lornetki jako instrumentu do obserwacji astronomicznych.

Ilekroć pojawia sie zapytanie odnośnie kupna małych teleskopów. Odpowiedź jest jedna i ta sama. "Lepiej kup lornetkę" tak jakby rzeczywiście posiadała ona jakąś wyższość a teleskopy zaczynały się od EDka 80, Maka 127 i Synty 8".

Oldzia chce zobaczyc Księżyc, planety wraz z tańcem ich księżyców, zaobserwować fazę Wenus czy Merkurego nawet. Tego lorentka jej nie da. Nie deprecjonujmy obserwacji Układu Słonecznego :) Co od DSów i obserwacji gwiazd zmiennych Oldzia ma zaczynać ;) ?

Wybieramy pomiędzy jednym a drugim wiedząc czego oczekujemy do sprzętu i te oczekiwania Oldzia jasno określiła.

 

W każdym razie mój pogląd na sprawę, który został niemalże wyrwany ze mnie siłą (ja sam z siebie się nim raczej nie dzielę), został przedstawiony po tym jak "jeden z forumowiczów" zbrukał ;) moją luźną wypowiedź w tym wątku. Ale spoko! :Beer: Może rzeczywiście zabrakło tego: "Moim zdaniem..." oraz chirurgiczej precyzji w wyrażaniu myśli.

 

 

Podrawiam

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czego konkretnie nie rozumiesz na celestia.pl i chciałabys sie zapytac?

 

 

teraz to ja już serdecznie "panu" dziękuję, obejdzie się...Może do tego się nie nadaje, skoro wszystko jest takie oczywiste tylko ja tego nie widzę.

 

Ogólnie dzięki za pomoc jeśli mialabym wybierac wybralabym teleskop wskazany w jednym z pierwszych postow...ale przemysle czy wgl warto, być moze jest to zbyt skomplikowane dla mnie zupelnie zielonej w tym temacie.Dzięki za uswiadomienie mi tego ;) pzdr i podziwiam Waszą wiedzę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.