Jump to content

hydrauliczny wyciąg okularowy


krzys
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Pomysł, jakkolwiek oryginalny, przysporzyłby tylko samych kłopotów konstrukcyjnych.

1. Woda jako ciecz robocza w naszej szerokości geograficznej odpada a alkohol mógłby się długo nie utrzymać w rurce (słabość operatora) , pozostaje zatem borygo.

2. Z rysunku wynika, że nie pomyślano o istotnych szczegółach w postaci zaworu kierunku ruchu oraz o zbiorniku wyrównawczym cieczy, w zasadzie ze schematu wynika, że regulacja jest możliwa w wąskim zakresie przesunięć okularu i to niekoniecznie tych najbardziej interesujących.

3. Trudno byłoby uzyskiwać łatwo różne prędkości przemieszczania okularu bo wprawdzie dokładność może być dowolnie mała ale wtedy prędkość przesuwu byłaby również niakceptowalnie mała. Rozwiązaniem byłby zestaw kilku tłoczków o stopniowanych średnicach - w efekcie należałoby tym operować jak klawiszami w trąbce lub w puzonie czyli do wykonania byłby także kurs gry na tym instrumencie.

Mówiąc poważnie hudraulikę stosuje się wszędzie tam, gdzie z przyczyn bezpieczeństwa (środowiska wybuchowe) lub dla osiągnięcia dużego momentu siły nie można zastosować aparatów elektrycznych. To nie jest ten przypadek a zatem potraktujmy ten pomysł na zasadzie inspirującej ciekawostki.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Zgadza sie Leszku traktujmy to raczej jako ciekawostkę i rysunek poglądowy z Netu i nic po nadto z tego nie wynika dla Nas w znaczeniu praktycznym tego rozwiązania :?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.