Skocz do zawartości

Mały problem


Łukasz_S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie mogę napisać nowego tematu w dziale teleskopy i lunety dlatego pisze tutaj (proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu). Z góry przepraszam, mam mały problem chce kupić teleskop ale przed zakupem chcę się was zapytać czym się różnią te dwa teleskopy:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001eq5,d708.html (Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5)

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1391&lunety=Teleskop_Synta_SkyWatcher_N-200_200/1000_EQ-5 (Teleskop Synta SkyWatcher N-200 200/1000 EQ-5)

 

Teleskopy na pewno różnią się ceną. Średnica zwierciadła i ogniskowe są takie same.

 

 

Dzięki za pomoc pozdrawiam.

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej w takim wypadku zajrzeć na stronę producenta: http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=64&class1=1&class2=104

 

tylko tak z drugiej strony, nie przywiązuj zbyt dużej wagi do tego parametru, obserwacje metrowym teleskopem okularem już nawet 4mm (powiększenie 250X) bedą już bardzo mało komfortowe, nie mówiąc już o tym, że taka noc, w którą będzie to wogóle możliwe (seeing) zdarza się niezmiernie rzadko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerpnięte z teleskopy.pl:

 

Powiększenie maksymalne

Każdy sprzęt optyczny posiada swoje ograniczenia wynikające z praw fizyki. Nie wgłębiając się w zagadnienie, kryterium maksymalnego użytecznego powiększenia (stosowanego wyłącznie w wyjątkowo dobrych warunkach obserwacyjnych) to 2 razy średnica obiektywu wyrażona w milimetrach. Jedynie dla najlepszych teleskopów (apochromatów) można przyjąć jako maksymalne użyteczne powiększenie potrojoną średnicę obiektywu (3xD). Dla powiększeń większych obraz rozmywa się, staje się ciemny, a równocześnie nie ukazują się już żadne nowe szczegóły obserwowanych obiektów.

ZAPAMIĘTAJ!

Powiększenie maksymalne = 2 x D

(D średnica lustra lub obiektywu w milimetrach)

 

W praktyce w przypadku newtonów nawet te 2xD jest już mocno wyśrubowane. Tak więc DO pisząc o powiększeniu 480x mocno "pojechało po bandzie". Za Sumasem: "nie przywiązuj zbyt dużej wagi do tego parametru".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam dylemat jaki kupić teleskop czy : Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 GoTo lub Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 o około 1300zl tańszy. Wiem ze EQ5 dla takiej tuby to minimum z minimum, ale czy warto inwestować w GoTo na EQ5? Czy lepiej kupić za te 1300zl jakieś okularki? hmmm :/

Tuba ma 1m długości jak to będzie się zachowywało na ty montażu. Mieliście może okazje podziwiać niebo przez BKP2001EQ5 GoTo? jak duże są drgania.

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja na początek miałbym pytanie: z jakiego powodu chcesz kupić Newtona na paralaktyku? Bez napędów trudno się tym posługiwać natomiast z GOTO będą problemy z gubieniem alignu przy obracaniu tuby w obejmach (o ile oś tuby nie pokrywa się z osią optyczną). Do tego dochodzą komplikacje z doborem okularów do f/5

do obserwacji wizualnych znacznie lepszy i wygodniejszy będzie Dobson

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja na początek miałbym pytanie: z jakiego powodu chcesz kupić Newtona na paralaktyku? Bez napędów trudno się tym posługiwać natomiast z GOTO będą problemy z gubieniem alignu przy obracaniu tuby w obejmach (o ile oś tuby nie pokrywa się z osią optyczną). Do tego dochodzą komplikacje z doborem okularów do f/5

do obserwacji wizualnych znacznie lepszy i wygodniejszy będzie Dobson

 

pozdrawiam

 

Nie miałem jeszcze okazji wypróbowania żadnego sprzętu na dobsonie. Wydaje mi się że montaż paralaktyczny jest lepszym rozwiązaniem jak dla mnie. Chodzi o transport można go rozłożyć nie wiem jak to jest w przypadku Dobsona.

Widziałem ceny teleskopów na Dobsonie a na paralaktyku np.Za BKP2001EQ5 GoTo mógł bym mieć SKDOB 12" ale naprawde nie jestem przekonany dlatego że nie miałem żadnego kontaktu z Dobsonem. :/

Kurcze jak bym mógł gdzieś porównać te dwa modele.

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za BKP2001EQ5 GoTo mógł bym mieć SKDOB 12" ale naprawde nie jestem przekonany dlatego że nie miałem żadnego kontaktu z Dobsonem. :/

Kurcze jak bym mógł gdzieś porównać te dwa modele.

z wypróbowaniem Dobsona nie powinno być problemu. Pewnie w Twojej okolicy takich teleskopów jest bardzo dużo i wystarczy z kimś się umówić. Gorzej z dużym Newtonem na EQ5. Dość rzadko wykorzystywane w wizualu. Popatrz na zdjęcia ze zlotów ... prawie same Dobsony

 

jeśli masz dostęp do ciemnego nieba to wybierz 12" na Dobsonie. Ja na Twoim miejscu tak bym zrobił. Warto zainteresować się teleskopem kratownicowym

jeśli planujesz zabawę w fotografowanie słabych obiektów z długimi czasami to EQ5 może się przydać pod warunkiem, że będziesz focił obiektywami o krótszej ogniskowej bo 1000 mm to dla EQ5 zdecydowanie za dużo

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zróbmy tak mając około 3000zl na sam teleskop jaki wybierzecie. Teleskop ma być jak najlepszy pod kątem samych obserwacji nie do astrofoto czekam na wasze propozycje.

 

Zapomniałem dodać mam zamiar kupić Zestaw okularów LET i filtrów Sky-Watcher czy te okulary są dobrej jakiści?

http://deltaoptical.pl/zestaw-okularow-let-i-filtrow-sky-watcher,d1002.html

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.