Skocz do zawartości

Coś nie tak?


AdamS1981

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie mam już swój wymarzony sprzęt :banan: . Udało mi się wszystko bez problemu poskładać, ale z braku możliwości przeprowadzenia obserwacji zacząłem zaglądać do środka co i jak wygląda. No i znalazłem... Nie wiem tylko czy tak ma to wyglądać, czy rzeczywiście jest coś nie tak. Spoglądając przez wyciąg (bez założonego okularu) widzę mniej więcej coś takiego:

 

W związku z tym że nie wszystko jest na środku mam pytanie: czy tak ma być, czy nie. Czy tak wygląda rozkolimowanie teleskopu?

post-18302-126366426783_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dokładnie wiem co znaczy "oko w osi wyciągu", ale tak na spokojnie przemyślałem całą sytuację i postanowiłem się niczego nie czepiać, aby nic nie zepsuć (lub pogorszyć - tak czy inaczej sprzęt miał być skolimowany). Poczekam na czyste niebo i wtedy sprawdzę czy wszystko jest OK.

Spróbuję jeszcze przebrnąć przez przepis podany przez piotrs, spróbuję wykonać to urządzenie. Mam nadzieję, że wszystko jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to może faktycznie się powstrzymaj i zanim teleskop rozłożysz (i być może będziesz go składać długo) miej z niego przyjemność w praktyce.

Jednak nauczenie się kolimacji Cię nie minie. Poczytaj o tym i zrozum.

 

Tymczasem możesz bezboleśnie zrobić tzw. star test. Wprowadż gwiazdę w centrum pola widzenia i pokręć ostrością rozogniskowująć obraz w jedną i w drugą stronę. Jeśli optyka jest dobrze wyregulowana, oba rozogniskowane obrazy gwiazdy to będą koncentryczne okręgi. Jeśli coś jest nie tak, to będzie to coś w stylu trójkąta lub elipsy. Tu są przykłady:

http://legault.perso.sfr.fr/collim.htm

http://www.willbell.com/TM/tm5.htm

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko wiem!!! Jeżeli chodzi o mój "problem" - to ten nie istnieje; czego to się człowiek z nudów nie domyśli??? Wszystko jest jak najbardziej OK. Właśnie wróciłem z pierwszej obserwacji; zmarznięty (prawie 3 godziny z małymi przerwami przy -15*C) ale jaki szczęśliwy :yahoo: !!! Póki co widziałem Księżyc (jest przepiękny; w przerwach na złapanie odrobiny ciepła poznawałem nazwy zaobserwowanych kraterów), Marsa (niestety tylko lekko zamazany punkcik, bo akurat sąsiad z naprzeciwka musi mieć w domu ciepło, a Mars jest akurat nad jego domem i kominem albo za drzewami) a na zakończenie M42 (super widoczek na dobranoc). To tak z pełni świadomych obserwacji; pomijam strzelanie na ślepo... Już wiem, że muszę się trochę poduczyć, ale to dopiero przecież moje początki. Teraz czekam tylko na bardziej sprzyjające warunki obserwacyjne i pogodowe. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.