Skocz do zawartości

Obserwacje 23.01.2010


ade

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszły weekend brak chmur pozwolił na jakieś obserwacje. Pomimo dość przeciętnego seeingu i pierwszej kwadry księżyca udało się spojrzeć na parę obiektów, lecz ja chciałem zapytać konkretnie o dwa, tj. Crab Nebula (M1 - 8.4mag) i Eskimo Nebula (NGC 2392 - 10mag). O ile tego drugiego udało mi się bez problemów znaleźć i miałem wrażenie, że widać go już w szukaczu, to Crab Nebula "wygrał" ostatnio ze mną już któryś raz z rzędu. Pomimo dokladnego przeglądu nieba nie potrafiłem w żaden sposób go znaleźć (bądź dostrzec). Czy jest to możliwe żeby nie móc zobaczyć mgławicy o magnitudo 8.4 podczas gdy bez problemu się odnajduje inną o magnitudo 10? Sprawdzałem już parę mapek, żeby upewnić się czy szukałem w dobrym miejscu...

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat 23 obserwowałem oba obiekty i u mnie M1 tez praktycznie niewidoczne, wpływ łysego i bardzo duzego LP. Ngc 2392 nie jest aż taki ciemny, są to okolice okolice 8.6 - 9 mag w zależności od źródła ale przyczyną dlaczego nie znalazłeś M1 a bez problemu złapałeś eskimosa to jasność powierzchniowa, ngc 2392 ma 6.8 mag, M1 natomiast 11 mag co przy łysym na niebie czyni go trudnym obiektem przy małej aperturze i bez filtrów. Dobrym przykładem jest M 31, jeśli mnie pamięc nie myli ma 3,4 mag ale jasność powierzchniowa 13 ileśtam ( nie pamiętam dokłądnie ;) )i przez to potrzeba naprawde dobrych warunków i apertury zeby zaobserwować chociaż 2 pasy pyłowe.

 

Co do poszukiwania M1, naprawdę łatwiutki obiekt, celujesz szukacz na 123 zeta tau w byku, ta gwiazda powinna być dolnym czyli w szukaczu górnym rogiem trójkąta stworzonego razem z hr 1929 i bd +29 209 czy jakoś tak:) nastepnie celujesz na właśnie bd +29 209 czyli szukaczowy dolny róg trojkąta z tych 3 jasnych gwiazd, potem bardzo delikatnie w "szukaczowe" lewo i masz M1 w srodku pola widzenia :) Także to że nie widziałeśtej mgiełki to "zasługa" księżyca na 100%

 

Edit: U mnie te 3 gwiazdy z powyższego trójkąta mieszczą sie jeszcze w polu widzenia kitowca 25 mm z synty także bardzo łatwo je namierzyć

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w warunkach, jakie opisuje ade, nie ma szans na obiekty typu M1 -liczy się nie tyle samo magnitudo, co jasność powierzchniowa. Zwarte obiekty w rodzaju jasnych gromad otwartych, kulistych, czy nawet małe, ale zwarte jasne planetarne jak ten Eskimos dobrze odcinają się od tła nieba,zatem LP i Księżyc nie gasi ich do końca. Wszelkie rozmyte mgiełki,a do takich M1 należy, zginą natychmiast.

Ty walczyłeś bez skutku Syntą 12" pod Księżycem i LP, a ja obserwowałem swego czasu M1 przez 130mm Newtona , czyli ok. 5". Tylko to były bezksiężycowe noce, paręnaście km za miastem. Eskimosa udało mi się tym sprzętem [choć mógł to być już Mak127] prawdopodobnie [nie jestem 100% pewny] wyłapać raz z balkonu w mieście.

Do planetarnych to zdaje się mogą pomóc filtry, bo te obiekty mają charakterystyczne widmo, a Ty masz spory zapas apertury na zabawę z silnie selektywnymi filtrami.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, testowałem różne filtry na tych mgławicach i jak załadowałem OIII do UWANa 7mm to tło było kompletnie czarne, a Eskimos nadal dobrze widoczny. Niestety jest to dość malutki obiekt, więc trudno było powiedzieć, czy widać więcej szczegółów.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.