Skocz do zawartości

Akcesoria do Synty 8"


Aquila

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakochanych w niebie ;)

 

Od niedawna jestem posiadaczem tej Synty 8", więc sprzętu niedrogiego, no ale już ukazującego ciekawe rzeczy na niebie. W standardzie dostałem okulary 25mm i 10mm oraz wynegocjowanego Barlowa 2x. Wczoraj po raz pierwszy miałem okazję obejrzeć Marsa i Saturna i przetestowałem wszystkie kombinacje, żeby zobaczyć po prostu co w jakim ustawieniu widać.

 

Saturn i Mars (mimo w sumie kiepskich warunków) były i tak fantastyczne - wielkie i dobrze widoczne. To oczywiście zaostrzyło apetyt na więcej, no ale jako że jestem żołtodziobem, to zwyczajnie nie wiem co dalej kupić.

 

Obraz w samym okularze 25 mm jest jasny, ale widać niewiele ;)

W 10mm - wszystko jest większe, ale znowu rewelacji nie ma.

Największe planety są w kombinacji barlow + 10mm, ale z kolei wydaje mi się, że jasność sporo spada (no i ostrość).

 

Co zatem mam dokupić? Słyszałem o barlowach 3x - ma to sens? Barlow 3x + 10mm?

A może inny okular? Zamiast barlowa 2x i okularu 10mm kupić i używać powiedzmy same 6mm albo 5mm?

 

Najgorsze jest to, że nie mam pojęcia co jak widać w danej kombinacji i jak wpływają na jakość obrazu te rozmaite okulary i soczewki barlowa - jaka jest różnica między okularem 10mm z barlowem a okularem 5mm bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Okular 25 mm jak sam zauważyłeś nie nadaje się do obserwacji planet, zwyczajnie nie ta ogniskowa. Co do tej kitowej 10'tki to jest ona zwyczajnie nędzna i moim zdaniem nie idzie nią obserwować niczego z wyjątkiem Księżyca.

 

Jeśli chodzi o soczewki barlowa to darowałbym sobie dokupowanie takiej i radził zainwestować w sensowny okular max. 6 mm co Ci da pow. x200, jest to dość mocny power który w naszych warunkach pogodowych można dość często wykorzystać. Jeśli portwel pozwoli to wziąłbym jeszcze coś w okolicach 8 mm na wypadek nędznego seeingu.

 

"Najgorsze jest to, że nie mam pojęcia co jak widać w danej kombinacji i jak wpływają na jakość obrazu te rozmaite okulary i soczewki barlowa - jaka jest różnica między okularem 10mm z barlowem a okularem 5mm bez niego."

Co do różnic w dwanych obrazach przez poszczególne okulary to poczytaj sobie troche wątków o wyborze okularów, testów okularów - tu tego od groma. Ważne aby teleskopy w których testowane są interesujące Cię okulary miały tą samą światłosiłe i dobrze by było aby były to te same systemy teleskopowe ( w twoim przypaku "Newton").

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zatem mam dokupić? Słyszałem o barlowach 3x - ma to sens? Barlow 3x + 10mm?

A może inny okular? Zamiast barlowa 2x i okularu 10mm kupić i używać powiedzmy same 6mm albo 5mm?

 

Najgorsze jest to, że nie mam pojęcia co jak widać w danej kombinacji i jak wpływają na jakość obrazu te rozmaite okulary i soczewki barlowa - jaka jest różnica między okularem 10mm z barlowem a okularem 5mm bez niego.

Ja obserwuję planety na Syncie 8" na zestawie Vixen Zoom + Barlow Celestron ultima 2x. Miałem taniego barlowa "no name" achromatycznego, którego kupiłem od jednego z forumowiczów za jakieś 40 złotych. Wkurzyłem się z lekka kiedy kupiłem barlowa Celestrona bo nie dostrzegłem żadnej różnicy. Nie twierdzę że jest kiepski, po prostu jako mniej doświadczony obserwator można nie dostrzec znaczących różnic a wywalić kawał grosza. Okular Vixen Zoom uważam za świetny zakup- super sprawdzał się na dobsonie. Co do innych akcesoriów polecam filtr plaryzacyjny (szczególnie na Księżyc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.