Skocz do zawartości

Kolejny wybuch komety 29P/Schwassmann-Wachmann


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu kolejny raz wybuchła kometa 29P/Schwassmann-Wachmann. Jej jasność zazwyczaj oscyluje wokół 15-16 mag, od czasu do czasu wybucha ona jednak, osiągając 13 mag, czasem 12 mag, a tym razem nawet 11 mag. Kometa jest malutka (~0.5') przez co przypomina małą mgławicę planetarną. Ze względu na dużą jasność powierzchniową powinna być dostrzegalna również z miejsc zanieczyszczonych światłem.

Przykładowe zdjęcie (wykonane wczoraj) można znaleźć tutaj:

 

http://picasaweb.google.it/astroligu/ImmaginiAstronomiche#5435116291020174178

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kolejny raz wybuchła kometa 29P/Schwassmann-Wachmann. Jej jasność zazwyczaj oscyluje wokół 15-16 mag, od czasu do czasu wybucha ona jednak, osiągając 13 mag, czasem 12 mag, a tym razem nawet 11 mag. Kometa jest malutka (~0.5') przez co przypomina małą mgławicę planetarną. Ze względu na dużą jasność powierzchniową powinna być dostrzegalna również z miejsc zanieczyszczonych światłem.

Przykładowe zdjęcie (wykonane wczoraj) można znaleźć tutaj:

 

Dzień dobry,

 

dostałem maila od Teleskopów Faulkesa, cytuję:

 

"Dear All

 

We have had a request form Richard Miles of the British Astronomical Association (BAA) to help out with some urgent observations. Comet 29P/Schwassmann-Wachmann went into outburst on February 3rd and we would like to observe the effects over the coming few weeks. The outburst seems to consist of some parts of the comet's massive icy nucleus breaking off, leading to a hugeoutpouring of ice and a brightening of the comet. (...) Any help would be most appreciated, as astronomers all over the world are keen to study this event."

 

Jak widać, warto obserwować kometę i postarać się o jej krzywą blasku, najlepiej w określonym kolorze (filtrze).

 

Pozdrowienia

 

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najlepszą metodą na większy odzew jest dołaczenie do prośby efemerydy kometki i technikaliów mówiacych o oczekiwaniach od materiału ;) (Jakie filtry itd.)

 

Pozdrawiam.

Efemerydy znalazłem tutaj: http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/0029P.html. Jeśli chodzi o filtry, to standardy R, G, B albo V ...

 

Pozdrowienia

 

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.