Skocz do zawartości

Spotkanie obserwacyjne w śniegu


marcin_zen

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęceni czarnym, przejrzystym niebem zdecydowaliśmy się (Carconosh i ja) sprawdzić obiecującą miejscówkę w Ryczowie w pobliżu Ogrodzieńca. W ramach testowania okolicznych miejscówek planowaliśmy wybrać się tam już od jakiegoś czasu. Niestety po drodze niebo się częściowo zachmurzyło i nie chcąc ryzykować zatrzymaliśmy się w połowie trasy na sprawdzonej miejscówce w Niegowonicach. Sceneria była bajkowa: śnieg, skałki, gwieździste niebo.

 

Ale do rzeczy, notatki z obserwacji:

Tutaj oddaję głos Carconoshowi, bo to on był osobą, która panowała nad tym co i jak oglądamy.

(cytat z sąsiedniego forum):

 

"(...) Spora wysokość ponad okoliczny teren dawała lepsze warunki. Pomimo nadciągających powoli chmur zarówno z północnego zachodu jak i z południa, sesja okazała się bardzo owocna i bardzo zadowalająca. Ale po kolei:

M43 i M42 - cóż, bez większego komentarza, poza tym, że Orion SkyGlow jakby uwypukla struktury mgławicy i poprawia znacząco kontrast.

M78 - nie bez problemów, ale udało się dojrzeć, filtr również pomaga znacząco.

Później zabrałem się do Rozety, ale bez powodzenia. Przeskok na Misię Wielką i praktycznie od strzału M97 - duże zaskoczenie, że tak szybko poszło, sporo radochy z dojrzenia - z filtrem znaczącą poprawa widoczności. Obok dojrzałem jeszcze NGC 3631. Później jeszcze przyszedł czas na M103, M66 - jednak bez NGC 3628 - nie wiedzieć czemu nie mogłem jej dostrzec. M1 - z filtrem bardziej kontrastowa. M45 - piękne, zanurzone z dobrze widocznej mgiełce.

Na koniec wróciłem do Rozety, posiłkując się zdjęciem z ułożeniem NGC2244, odnalazłem najpierw gromadę, a później już samą mgławicę dookoła, aczkolwiek była ona bardzo słabo widoczna, ledwo ledwo odcinała się od tła.

W międzyczasie rzut oka na Marsa i Saturna. Na Marsie udało nam się dostrzec ciemną strukturę na powierzchni, ale seeing nie był zbyt planetarny.

Ogólnie wyjazd bardzo udany, szczególnie ze względu na M97 i NGC2244 z mgławicą rozeta."

 

 

Ja w międzyczasie zrobiłem kilka zdjęć.

Szkoda, że nie udało się nikogo więcej zwerbowac na tę obserwację. Niestety w praktyce nasza zagłębiowska grupa obserwacyjna na ogół liczy dwie osoby :(

Liczę na to, że ta krótka relacja i zdjęcia kogoś zachęcą do dołączenia do nas następnym razem.

Pozdrawiam.

 

IMG_5265a.jpg IMG_5268a.jpg IMG_5269a.jpg IMG_5271a.jpg IMG_5274a.JPG IMG_5275a.JPG IMG_5279a.jpg IMG_5280a.jpg IMG_5283a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam, szczególnie, że warunki obserwacyjne ze zdjęć wyglądają na bardzo takie sobie. a miejsce mocno zuluskie.

A z pomarańczka na niebie jasno wynika, że filtr SkyGlow mocno się napracował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.