Skocz do zawartości

Tranzyt XO-3b "na żywo" w internecie


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

co najmniej 2 obserwatoria, Bareket w Izraelu i Merate we Włoszech, planują transmisje tranzytu XO-3b w internecie (informacje na temat obserwacji tranzytu znajdziesz tutaj, a dyskusję na AstroForum tutaj). Transmisje rozpoczną się w sobotę 13 lutego około godziny 21.

 

Obserwacja "na żywo" oznacza że kolejne punkty do krzywej blasku będą dodawane jak tylko autorzy obserwacji uporają się z redukcją danych, więc każdy będzie mógł zobaczyć delikatne pociemnienie odległej gwiazdy gdy na jej tle pojawi się odległa planeta...

 

Bareket Observatory - są szanse na dobrą pogodę.

 

Merate Observatory - niestety, prognoza pogody jest kiepska.

 

Zapraszamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Polsce również pierwsze prognozy na weekend zapowiadają złe warunki na terenie całego kraju :-(

 

Hans, może dołączysz do strony tranzytu opracowanie o sprowadzaniu bezchmurnego nieba na zadany termin? Zabrakło tego jakoś ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Polsce również pierwsze prognozy na weekend zapowiadają złe warunki na terenie całego kraju :-(

 

Hans, może dołączysz do strony tranzytu opracowanie o sprowadzaniu bezchmurnego nieba na zadany termin? Zabrakło tego jakoś ;-)

 

Merate właśnie odwołało transmisje z powodu złej pogody, burze śnieżne, hłe, hłe :).

 

Bareket nadal chce transmitować, rozmawiałem z nimi, prognozę pogody na sobotę mają dobrą!

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merate właśnie odwołało transmisje z powodu złej pogody, burze śnieżne, hłe, hłe :).

 

Bareket nadal chce transmitować, rozmawiałem z nimi, prognozę pogody na sobotę mają dobrą!

 

Pozdrowienia.

 

Na stronie Bareket trwa rysowanie krzywej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak coś widać mimo wszystko.

 

 

Czyżby się zaczęło?

 

Nie przesadzajcie. Żadnego tranzytu na tym wykresie nie widać. Jasność gwiazdy "spadła" o jakieś 0.2 mag w okolicach 19:30. To więcej niż głębokość tranzytu dla tej planety - 0.01 mag. Po prostu o 19:30 przyszły chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile ta skala jest na pewno w magnitudo... miałbym co do tego wątpliwości, no ale co ja tam wiem :)

 

Dzień dobry,

 

niestety, pogoda pobiła także Bareket... Cytuje z maila:

 

"Hello Lech,

 

Thank you for the interest.

We had a very bad weather (clouds and fog), that caused a significant

error in the target stars. The S/N was changed dramatically.

We will try to normalize the data in the following days, in order to get

the calibrated data. I hope that there will be enough material to work with."

 

Wg. mnie to "pociemnienie" to jest efekt pogody (chmura) a nie tranzytu. Do tego dochodzi niezbyt czytelna skala na osi pionowej :(. Poprosiłem kolegów z Bareket żeby skomentowali swoją krzywą, tak żebyśmy unikneli nieporozumienia.

 

Tak czy inaczej, pierwsze koty za płoty. Myśle, że przy lepszej pogodzie i staranniejszej prezentacji danych "transmisja" może się udać.

 

Za tydzień w sobotę Merate chce transmitować kolejny tranzyt. Epidemia, czy co? :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny e-mail z Bareket:

 

"Hi Lech,

 

It seems that there were about 11% viewers form Poland, out of the total

viewers. As you've mentioned thats quite a lot.

Despite the weather we were able to get some valuable information form

the transit. We are now working on the normalization of the data, you

can watch our progress in the live page. We keep updating it.

http://www.live-internet-telescope.com/live/transit_xo-3b/cast.html

 

I glad to hear that you're getting questions from interested people.

Feel free to use my comments.

Let me know if we can be of an assistance in this respect.

 

Best regards,

Ido."

 

11% wszystkich widzów, ho ho! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.