Skocz do zawartości

Lorneta kątowa 150 mm APM


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Markus Ludes wprowadził niedawno do oferty duże kątowe lornety śr. 150 mm ...

 

http://www.apm-telescopes.de/apm-150mm-fernglas-90_proinfo_32756.html

 

Wyglądają imponująco - średnica obiektywów też robi wrażenie :

 

apm.jpg

 

Z tego co pisał Markus , max power to ok 50x ( choć pisał że ludzie używają 120x i podobno obraz jest jeszcze akceptowalny ) , max pole widzenia to 2,3 stopnia - czyli nie jest źle , bo topowy model Fujinona ma pole 2,7 st .

 

Obiektyw to 3-elementowy achromat . Korekcja koloru jest na poziomie 6" achromatu f/8 . Wiadomo że APO to nie jest ale też cena nie jest jak za APO ...

 

Wersja 45st jest dostępna od ręki , jednak na wersje które by mnie interesowała , 90st , trzeba poczekać 3-4 miesiące...

 

pytanie czy warto ?

 

Bo jak to ktoś kiedyś powiedział : Duża lorneta jest niczym bez naprawdę ciemnego nieba , ale też ciemne niebo jest niczym bez naprawdę dużej lornety  :D - idealny sprzęt wyjazdowy do wizuala - tzn jeszcze mobilny ze sporym potencjałem .

 

pozdrawiam

 

Marcin

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć tylko tyle. Miałem okazję patrzeć przez typowy Binar Zeissa 10cm. To były zawsze niezapomniane wrażenia.

Ostatnio miałem też okazję patrzeć - co prawda tylko w dzień - przez to:

 

rzym_nikon.jpg

 

I co tu dużo mówić lornetka LUREZ.

To moje marzenie by na starość mieć mały domek w Bieszczadach i budkę z takim sprzętem na stałe...

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

no właśnie ... Nikon 20 x 120 był u mnie nr 1 - ale jakoś ostatnio przeczytałem kilka recenzji że nie jest aż tak dobry ( których z resztą nie ma za dużo ) i zacząłem szukać czegoś innego... 

 

Widzę że w Watykanie to takie sprzęty stoją tak jak u nas lunety na monety marki U  :blink:

 

Szkoda że nie ma takiego sprzętu w Polsce aby na żywo zobaczyć z czym się to je ... W sumie to takiego Nikona to i tak trzeba by ściągnąć ze stanów bo w Europie to też rzadkość...

 

Heh widzę że mamy podobne marzenia :Loveit: - akurat dziś miałem trochę czasu i przeglądałem działki w górach  :Boink:  - jak by co , to odnośnie domku to wiesz gdzie się zgłosić  :lol:

 

pozdrawiamy !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kozacki sprzęt i bardzo drogi,ja swoją większą lornetkę (celestron 25-100 który pewnie ma się nijak do powyższych) używam chyba najczęściej do obserwacji nocnego nieba a za dnia np:oglądam przelatujące samoloty,frajda jest niesamowita w obydwu przypadkach...-pomysł posiadania czegoś takiego lub w podobie,w zależności od budżetu jest zdecydowanie wart zainwestowania "paru groszy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto, jeśli...dom na odludziu już stoi,z dużym balkonem czy tarasem i widokiem na południe...

Co do mobilności - nie jestem przekonany; 22kg założyć na statyw to nie przelewki...Pojedziesz w teren raz, drugi, piąty, dziesiąty...- ale potem stwierdzisz że jednak...

 

Niemniej odczucia mam podobne, jak przedmówcy, Sky Master daje mi dużo frajdy a przecież optyka nie jest najwyższego lotu.

Statyw / żuraw / i dwuoczne patrzenie - to zupełnie inna bajka, szczególnie dużymi aperturami.

 

POzdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.