Skocz do zawartości

Teleskop do astrofoto


Wróbel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po prawie 2 latach z astronomią chciałbym kupić nowy teleskop (do astrofoto). Pytam bardziej doświadczonch co by polecili.

- Mieszkam na granicy małego miasteczka (gołym okiem widać gwiazdy do 4,5 mag i nie muszę jeździć w teren)

- Finanse: jak jeszcze trochę pozbieram wyjdzie ok 8 tyś.

- dużo miejsca w ogrodzie (może być trochę większy)

- mam lustrzankę cyfrową (jeśli to coś zmienia)

- oraz spore doświadczenie z Newtonami

- myślałem o eq5 lub eq6 z prowadzeniem i średncy ok 20 cm

 

Wróbel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Jaką masz lustrzankę cyfrową, jaki to jest model?

Kupuj EQ6 zdecydowanie - to pozwoli Ci na w miarę bezstresową pracę. Przynajmniej do ogniskowych ~600-700mm.

Jeśli jesteś początkujący to wybierz raczej jakiś mały refraktor - praca z nim jest przyjemniejsza. Zobacz, jak fajnie robi Qbanos. Jeśli już Newton, to raczej tylko 150/750 Sky-watcher lub inny, lepszy. Jeśli S-W to na pewno do wymiany wyciąg i kupno korektora. Na Twoim miejscu nie przekraczałbym ogniskowej 700mm.

Pamiętaj, że astrofoto to nie tylko statyw, aparat i jakaś tuba - tutaj dopiero przygoda się zaczyna. Pozostaje guider, obejmy, dovetail, rurka na gudier i konieczny jest ogrom czasu i cierpliwości :)

 

Odpowiadając konkretnie, to gdybym był na Twoim miejscu: EQ6, Newton 150/750 lub mały refraktor, Canon 350D lub używany SBIG ST-2000XCM (na forum ostatnio widziałem ktoś sprzedaje) - jeśli SBIG to odpada Ci problem guidingu, bo kamera ma tzw. self-guiding. To już fajny, bardzo fajny zestaw, ale niestety przekroczysz troszkę zakładany budżet.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canonowcem nigdy nie byłem - ktoś z forum musiałby się wypowiedzieć czy to się nadaje do astro-foto czy nie.

Poszukaj na astroexpo.pl na przykład lub tutaj na forum zdjęć MarcinPc - fenomenalne rezultaty Newtonem 150/750. Jak się sprawuje EQ6 możesz zobaczyć chociażby po moich zdjęciach: astrofotografia.eu.

Poczytaj - Astro-Forum to naprawdę prawdziwa skarbnica wiedzy z tego zakresu :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema

ogniskowa mozna zmienic

imo kompletnie nie warto przy małych aperturach

ze znanych mi sposobow zmniejszania ogniskowej to bedzie: przeszlifowanie lustra lub kupno reduktora ogniskowej

skracanie tuby nie wpływa raczej na ogniskowa teleskopu :)

na Twoim miejscu raczej poprobował bym z dobrym obiektywem o ogniskowej do 300mm

na koniec niczego nie polecam tylko delikatnie sugeruje

pozdro :)

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję za link. Już "wybrałem" zestaw. Ale niechcę kupować nowego Newtona. Jak można zmienić ogniskową. Wyciągając wbudowanego Barlowa lub skracając tubus ? Warto?

Pozdr. Wróbel

 

Jeśli planujesz focić tym Newtonem, którego masz w danych w profilu, to zapomnij!!!

Założe się że tak jak napisał kolega powyżej, masz tam wbudowanego barlowa... Tego typu teleskopy są do bani, jeśli mówimy o astrofoto.

Raz że jakość optyki i wyciągu jest tragiczna, to na dodatek masz tam światłosiłe f/9.3, co spowoduje że będziesz potrzebował ponad 3x więcej czasu żeby naświetlić dobrze fotki niż np Newton f/5, co będzie istną walka z wiatrakami, bo żeby uprowadzić taka ogniskową to musiałbyś mieć montaż za kilkanaście tyś zeta, co przy takim newtonie byłoby nieporozumieniem.

Zastanów się na początek nad dobrym montażem mieszczącym się w budżecie + dobry obiektyw M42 o ogniskowej z przedziału 135-300mm plus to co napisali koledzy o guidingu.

Pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.