Skocz do zawartości

kristofus

Społeczność Astropolis
  • Postów

    135
  • Dołączył

Informacje o profilu

  • Skąd
    near Lublin

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia kristofus

  1. Dokładne to? Nie rozkminiałem ale google wypluł z wątki ze smartfonem przy okularze... - a to chyba tylko na żyroskopie bazuje?
  2. Czas pozostały: 19 dni i 1 godzinę

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Znany i lubiany na start i nie tylko 80ed z dodatkami do astro-foto, gotowy do podpięcia kamery i wygodnego focenia. Optyka czysta (na zdjęciach jakieś drobinki kurzu się załapały), tuba w moich rękach od nowości (zakup w FLO w 2020), powód sprzedaży banalny: setup urósł W zestawie to co widać: - tuba Evostar 80/600, focuser z mikroruchami - adapter filtrowy M56 na filtry 2'' (wkręcany przed flattener wobec czego stosowanie różnych filtrów nie wpływa na backfocus kamery) - flattener/reduktor x0.85 - rotator kamery m48 - z wydruków (PETG): maska Bahtinova, dodatkowa górna szyna pod akcesoria i guider, adapter silnika focusera z oferty Astrjolo (Astrolink) - walizka transportowa Zdecydowanie preferuję odbiór osobisty, okolice Lublina.

    3 300 zł

    Lublin - PL

  3. Ok, rozumiem, nie mam koła więc pewnie nie do końca czuję te potrzeby. Ale pomijając to, w filmie mówisz cały czas o driverze EFW, który jest w grupie ZWOptical a nie o tych z kategorii ASCOM (ZWO FilterWheel (1) i (2)). Więc taki mój tok myślenia, że od driver-a nie-ascomowego (nie wiem czy to driver z NINy czy od ZWO) nie ma co oczekiwać, że się podzieli urządzeniem. Czyli krótko, dla pewności: te drivery z kategorii ASCOM tak samo nie lubią się z innymi apkami gadającymi z kołem przez ASCOM-a? No tak, są i nadal wszystko się zgadza: GS Server zawłaszcza USB/serial do montażu i jak sama nazwa wskazuje dodaje warstwę "dzielenia się" poprzez mechanizmy zawarte w ASCOM-ie (no ok, pracuje w architekturze klient-server). Ale jeśli np. połączę się z montażem apką SynscanPro, która nie robi tego przez Ascom-a, GS usłyszy delikatne "spie..." , żadnego współdzielenia USB nie będzie. Tak nawiasem zdaje się Ascom Alpaca idzie jeszcze dalej, w "sieć", czyli montaż mógłby być podpięty do innego kompa.
  4. No ale tu wszystko się zgadza. 1. Sterownik ASCOM do kamery nie ma sensu bez ASCOM Platform. 2. W NINA nie połączysz się z z kamerą przez ASCOM driver bez: 1. drivera 2. ASCOM Platform 3 W NINA jak najbardziej połączysz się z kamerą wbudowanym (natywnym) driver-em bez w/w komponentów ASCOM-owych Obejrzałem Ciekawostki #2 i mam mieszane uczucia. Nie znam tego program ale jak sądzę dodałeś warstwę serwerową. Nie mam ZWO EFW ale przekonałoby mnie gdybyś nie mógł się połączyć w NINA Ascom-owym sterownikiem ASCOM->ZWO Filter Wheel równolegle z jakimkolwiek innym programem. Pytanie tylko "po co"? Ale, że sterownik ZWOptical->EWF (zwał jak zwał, natywny, wbudowany) "zawłaszcza" połączenie USB z kołem wcale mnie nie dziwi. USB to defacto serial port a takie połączenia współdzielone z natury nie są. Może podam na przykładach: - GS Serwer - ewidentnie driver klient-server i to bardzo potrzebne, NINA dla slew, PHD2 do guidingu i np CdC pokazuje czy na pewno montaż jest tam gdzie chcemy. Co więcej panel GS-a ładnie pokazuje ile aplikacji się podpięło. - Astrolink - tu też. Jednocześnie łączy się AstroLink Panel i NINA - kamera ASI290 - nie jest. Próba podłączenia SharpCap-a wywala połączenie z PHD2. Ale tak w sumie... po co tu równoległa praca? Przecież jeśli jedna apka naświetla klatkę kilka minut to druga nie może z nią walczyć. Przynajmniej w kontekście akwizycji tutaj opcja klient-server jak dla mnie nie ma sensu i jak widać jej nie ma.
  5. Z tym skótowcem to autor chyba trochę przegiął, na początku zdaje się nawet google miało problem ze znalezieniem czegokolwiek o N.I.N.A. A mógł nazwać Zośka czy Jadźka Niemniej, trochę mam to w nosie i będę personifikował, w sumie NIN-kę polubiłem Wtrącę swoje, bo jak widać w wątku o RC-ku koledzy @Wiesiek1952 i @diver lubią do siebie strzelać - ADU/Bit - trochę rozumiem zafrapowanie, pamiętam jak fociłem Nikonem jakoś nigdy do mnie nie trafiło co NINA z tym wyprawia, dopiero z 16-to bitową kamerą wszystko stało się naturalne i intuicyjne. Wtedy nie katowałem migawki na flat-y więc tu nawet nie o flaty chodzi, zwykłe analizy w PIX-e (gdzie można wskazywać głębię) sprawiały problem. Być może i Flat Wizard specyficznie traktuje to co dostaje z kamery? Może ma to jakiś związek z wyborem zapisywanego pliku? Niemniej z kamerą 16-bitową z flatami nie mam problemów, sam Wizard działa spoko, dobór czasów automatem metodą czegoś w rodzaju "dziel i rządź" jak dla mnie szybki i skuteczny. - ASCOM i problemy z kamerami. Tu Wieśku chyba się faktycznie zagalopowałeś. ASCOM Platform w/g "System Requiements" NIN-y jest "Recommended". Czyli nie "Required". I sprawdziłem, bez Ascom Platform i wszystkiego z nazwą ASCOM w windowsie mój Risingcam imx571 na NIN-owym natywnym sterowniku działa, oczywiście nie działają GS Server, Astrolink i inne rzeczy. Nie będę się mądrzył jak się NINA z kamerą komunikuje niemniej w/g mnie warstwy ASCOM-owej do tego nie potrzebuje. Te błędy natomiast, które @diver wrzuciłeś, w moim odczuciu problemu szukałbym w zasilaniu. Mam podobnie jak dowalę w Astrolinku za dużo PWM-a na grzałki co siłą rzeczy nawet przy solidnym (ok. 5m kabla chyba 4x4mm2, po 2 żyły zmostkowane ) podłączeniu powoduje spadek napięcia i finalnie kamerze coś brakuje. Może w Twoim przypadku podłączenie koła filtrowego to ten "języczek u wagi"... A wpływu zastosowanego sterownika dopatrywałbym się na przykład w kontekście parametrów pracy USB (w Touptek "USB Limit") z czym ogólnie bywają schizy, ja na przykład musiałem zrezygnować z HUB-a USB (aktywnego) bo nie dało się używać właśnie przez tego typu błędy.
  6. Abstrahując od kształtu i samego modelowania... Zwróćcie uwagę, że dla FDM większość TPU-podobnych materiałów ma twardość ponad 90A. Trudniej kupić coś poniżej 70A (np. Print-me 20D). Nie próbowałem Ninja-Flex ale tu także cudów bym się nie spodziewał. Nie wspominając o cenach bo to materiały raczej w okolicach 200zł/kg. Po prostu z elastycznością czy "gumowatością", zwłaszcza te twardsze TPU mają naprawdę niewiele wspólnego, nawet jak się drukuje cienkie ścianki i mocno przestrzenne wypełnienie. Ale w tym zastosowaniu najbardziej obawiałbym się tego, że ich "plastikowatość" (takie muszą być, spróbujcie roztopić gumę...) powoduje, że są śliskie. Krótko mówiąc, mając trochę doświadczenia z TPU... - zrobiłbym to z... dętki Albo kupił arkusz popularnych olejoodpornych płyt NBR, duża gama grubości, wyciął te "żeberka" i podkleił. Cyjanoakryl sekundka roboty. Będzie i miękko i przyczepnie.
  7. Jak coś pomogę, to naprawdę nie jest trudne a wszystko co potrzeba jak rozumiem już masz. Natchnęliście mnie, właśnie sobie uświadomiłem, że przecież od kilku dni mam napęd żaluzji na drzwiach balkonowych, zawsze ją zasłaniałem przed sesją... Taadaam, przez mqtt to naprawdę bułka z masłem: Właściwie musisz zmienić tylko zaznaczone fragmenty, tutaj skorzystałem z "domowego" brokera w Home Assistant... A żeby nie było całkiem offtopowo. Web Session fajna ciekawostka, jak wiele innych pluginów, które pewnie opiszesz. Mi się dobrze sprawdza "do poduchy" aby zerknąć na telefon i spokojnie zasnąć (po sprawdzeniu 3 różnych prognoz ) W gronie ulubionych mam jeszcze TPPA, który definitywnie załatwił bez udziału programów trzecich problem niewidoczności polarnej oraz Remote Copy, odpala windowsowy wynalazek w rodzaju linuxowego rsync-a, na bieżąco odciąża dysk kompa do akwizycji i ładuje urobek na szybkiego NAS-a, super wygodne. Jest wiele powodów aby NINĘ kochać
  8. Też myślę, że głowy ścinać nie trzeba ASCOM to raczej za daleki stopień komplikacji w tym przypadku, plugin Ground Station ma funkcję "Publish to MQTT broker", można użyć w adv. seq. W Supla Cloud chyba w Konto->Integracje włącza się dostęp do suplowego brokera mqtt. Myślę, że wydanie rozkazu czemukolwiek co tam @wismatmasz z Zamela jest do wyklikania w kilka minut. Tak to z grubsza wygląda (nie mam niestety żadnych modułów wykonawczych z Zamel-a), na początek proponuję dobrać się do brokera i pobawić MQTT Explorerem, zaznajomić się z pojęciem topic/payload, na początku może być trudno ale to w sumie prosty i niesamowicie elastyczny protokół. @Wiesiek1952 naprawdę super, że to publikujesz. Znam, używam i bardzo cenię NINA, nie wiem czy nie jako jeden z pierwszych na forum ją odkryłem i doceniłem po nieudanym romansie z Raspberry/Astroberry. Filmy powoli "zaliczam", nie wątpię, że jakieś smaczki i pomysły do wykorzystania w nich znajdę.
  9. Żeby za bardzo nie offtopować dodałbym jeszcze, że to Min silnie zależy od ustawionego offsetu kamery i w sumie należy dążyć aby było jak najmniejsze przy jednoczesnym zapewnieniu (offsetem) aby wartość w nawiasie była najlepiej (0px). To daje gwarancję "odklejenia" histogramu od lewego krańca (zero zerowych pixeli) i jednocześnie maksymalne wykorzystanie zakresu dynamicznego kamery. Cuiv miał o offsecie niedawno jakiś film, szybka metoda na biasach. Liczba (px) przepalonych, no cóż, to już kompromisy. Skrajny przykład, na M42 przy 180s mam 5600, przy 10s 700. Obie wartości za duże ale i obie mogą być prawidłowe w zależności od celu. Coś zawsze trzeba przepalić aby coś innego wypalić Każdy próbny kadr chyba najlepiej "przesmyrgać" myszką (w Pix-ie lewy, w Ninie prawy klawisz) i popatrzeć co się przepala (K=65535 dla 16-bit). Poniżej praktyczny kod do Pix-a znaleziony w jakimś wątku na CN, wygodnie i szybko ilościowo wypluwa na konsolę liczbę zerowych "nZero" i przepalonych "nSat" pixeli. Do wklejenia w okienku "Edit instance source code" ikonki Pixelmath-a. var P = new PixelMath; P.expression = "nZero += ($T == 0.000);\n" + "nBright += ($T >= (mean($T) + (sdev($T) * wSigma)));\n" + "nSat += ($T <= HighVal/65535) && ($T >= LowVal/65535);"; P.expression1 = ""; P.expression2 = ""; P.expression3 = ""; P.useSingleExpression = true; P.symbols = "nZero = global(+);\n" + "nSat = global(+), LowVal = 64879, HighVal = 65535;\n" + "nBright = global(+), wSigma = 4.0;"; P.clearImageCacheAndExit = false; P.cacheGeneratedImages = false; P.generateOutput = false; P.singleThreaded = false; P.optimization = true; P.use64BitWorkingImage = false; P.rescale = false; P.rescaleLower = 0; P.rescaleUpper = 1; P.truncate = true; P.truncateLower = 0; P.truncateUpper = 1; P.createNewImage = false; P.showNewImage = true; P.newImageId = ""; P.newImageWidth = 0; P.newImageHeight = 0; P.newImageAlpha = false; P.newImageColorSpace = PixelMath.prototype.SameAsTarget; P.newImageSampleFormat = PixelMath.prototype.SameAsTarget; /* * Read-only properties * P.outputData = [ // globalVariableId, globalVariableRK, globalVariableG, globalVariableB ["nBright", 104797, 104797, 104797], ["nSat", 0, 0, 0], ["nZero", 0, 0, 0] ]; */
  10. kristofus

    mini pc pod astro

    Temat się odświeża co jakiś czas, u mnie od 2 lat chyba służy: GK3V Jeszcze starszy model na J4125, 8GB/128GB SSD, komfort pracy bez zastrzeżeń. Ninka śmiga, RDP na W11, CdC, ASTAP szybki, 1-2s? Wpięty pod wifi 5GHz, plugin remote copy (Robocopy) ładuje urobek na NAS-a po starcie sesji praktycznie na bieżąco. Super wygodne. Do szybkiego podglądu z telefonu "live" jest plugin web session - widać podstawowe metryki, jest podgląd klatek. Z Astroberry wyleczyłem się dawno temu i nie tęsknię. Albo Minipc, Windows+Nina lub podobne etc. albo Asiair ze swoją prostotą ale i ograniczeniami (ZWO)
  11. Pewnie trochę głupie pytanie bo w przekładni harmonicznej raczej nic się nie reguluje... - widzisz jakąś zauważalną różnicę w pracy guidingu w minusowych temperaturach? Właśnie walczyłem na mrozie ze skasowaniem DEC backslash w EQ6 i pewnie nie pierwszy stwierdzę, że w tych napędach dużo się zmienia wraz z temperaturą...
  12. Tak jeszcze, przypadkiem mi dzisiaj wpadło: https://www.youtube.com/watch?v=SZ41ObKr_NU Może warto się pochylić? 329€ nie odbiega mocno od podanego budżetu a drukarka cóż, o jakości i trwałości się nie wypowiadam, pole trochę małe ale jest CoreXY, komora, elektronika z wifi, InputShaper (akcelerometr) - większość z tego co powoduje, że gość na końcu mówi to co mówi i z czym się, jak już pisałem, w pełni zgadzam - ta generacja drukarek potrafi przywrócić radość z drukowania Podobnie jak w tym momencie: https://youtu.be/Zog6N4wZybY?t=56 inny doświadczony drukarz pokazuje, do czego mu służą stare drukarki jak się dostanie w łapki bambusa... Fakt, trochę szczególny przypadek głównie wysokich wydruków. No ale to tylko tak na marginesie, o drukowaniu tego typu rzeczy wyżej w wątku było, latadła RC też lubię i coraz bardziej mnie korci aby zakupić jakieś LW PLA (lub bambusowe PLA AERO) i spróbować.
  13. Trochę OT ale tak w przerwie pasjonującego śledzenia wątku otworzyłem w sąsiednich zakładkach opisy 140APO i 103APO z teleskopy.pl, hehe, no nie wysilili się, Askar na stronie takiego CTRL-c -> CTRL-v nie ma No a jako, że 103-kę mam na balkonie od kilku tygodni (niepogody 🙃) życzę posiadaczom aby Wasze zadowolenie z wydanych pieniędzy tak niewiele się różniło od mojego jak te opisy
  14. Nie wiem czy o to chodzi ale kwestia istnienia złączy 5,5/2,1mm vs 5,5/2,5mm to jedna z takich pomyłkogennych i w sumie bezsensownych komplikacji prostego wydaje się standardu. Na mojej liście autor jest zaraz za pomysłodawcą RP-SMA dla złączy antenowych SMA. Powodzenia jak ktoś próbuje kupić odpowiednią końcówkę męską/żeńską bez szczegółowych zdjęć produktu. P.S. A co do minimalnych obciążeń - zasilam flatownicę z powerbanku. Wygodne i wystarczające. Ale mam też inny powerbank, z którym jej nie mogę używać, gaśnie po kilkunastu sekundach. To samo z maleństwami typu ESP32. Za małe obciążenia. Ale telefon naładuje wiec w sumie trudno powiedzieć, że niesprawny
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.