Skocz do zawartości

Jaka webkamerka do nagrania brzegówki Wenus?


Vatzek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

16 maja będę się znajdował w niewielkiej odległości od pasa brzegowego zakrycia Wenus. Ponieważ jako "stary" (choć niestety ostatnio prawie nieaktywny) "zakryciowiec" nie mogę takiej okazji przepuścić, postanowiłem nagrać zjawisko przy użyciu webkamerki i laptopa a przy okazji urządzić mały pokaz. Planuję umieścić kamerkę z wymontowanym obiektywem w ognisku obiektywu fotograficznego - wykorzystując starego, zesputego Zenita jako obudowę i przymocować całość do statywu.

No i właśnie mam problem z doborem kamerki. Detektor CMOS chyba powinien wystarczyć, ważna jest chyba rozdzielczość i ilość klatek na sekundę oraz łatwość w demontażu wbudowanego obiektywu. Czy koledzy mogliby doradzić mi jakiś model?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się udało na allegro upolować Logitecha QC4000 z CCD za 55zł do tego redukcja z gwintem filtrowym i jest fajnie. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na rzecz CCD. Mam w domu tanią kamerkę CMOS - też do niej podczepiałem redukcję i niestety była totalna klapa.

Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zwykły CMOS powinien wystarczyć, Wenus będzie miała około -3,6 magnitudo, no chyba, że zniknie na tle nieba - zjawisko nastąpi około godziny 11tej, 30 stopni od Słońca ( mój zwykły "pstrykacz" z CMOSEM kiedyś sobie w podobnych warunkach radził, przystawiony do okularu lornetki). Dlatego też zamierzam wcześniej przetestować nagrywanie Wenus w dzień na zestawionym sprzęcie.

W jaki sposób można wymontować obiektyw z webkamerki tak aby jej nie zniszczyć (czyli aby się go dało z powrotem zamontować) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bratapita

Myślę, że zwykły CMOS powinien wystarczyć, Wenus będzie miała około -3,6 magnitudo, no chyba, że zniknie na tle nieba - zjawisko nastąpi około godziny 11tej, 30 stopni od Słońca ( mój zwykły "pstrykacz" z CMOSEM kiedyś sobie w podobnych warunkach radził, przystawiony do okularu lornetki). Dlatego też zamierzam wcześniej przetestować nagrywanie Wenus w dzień na zestawionym sprzęcie.

W jaki sposób można wymontować obiektyw z webkamerki tak aby jej nie zniszczyć (czyli aby się go dało z powrotem zamontować) ?

Zrobisz jak chcesz. Pamiętaj tylko, że obecne CMOS-y w tanich kamerkach to syf nad syfy.

Co do rozbierania kamerki- każda powinna mieć śrubkę gdzieś z boku (w zagłębieniu lub pod zaślepką) lub zatrzask. Odkręcasz tę śrubkę lub naciskasz zatrzask i kamerka przy użyciu niewielkiej siły powinna rozpaść się na dwie części. Wtedy masz bezpośredni dostęp do odkręcenia / wyjęcia tej plastikowej pseudo soczewki. Proste to jak budowa cepa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.