Skocz do zawartości

Stellarium - jak ustawić teleskop?


Dawidpl

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to dobre miejsce na ten temat i czy w ogóle temat jest dobry. Wiem, że było to na forum, ale po 20 minutach szukania nie znalazłem.

 

Moje pytanie dotyczy jak ustawić w programie możliwość obserwacji z własnego teleskopu, okularami, które posiadam? Pamiętam, że się klawiszami klawiatury przełączało okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, w ustawieniach (wersja 0.10.3 i 4, nie wiem jak wcześniejsze) masz menu wtyczek i skryptów, tam powinien być dodatek OCULAR czy jakoś tak, zaznaczasz jako aktywne, uaktywnia się przycisk ustawień i możesz dodawać sprzęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam uruchomioną tą wtyczkę, ustawiony teleskop i okulary, program był resetowany. Używam tych skrótów o których pisaliście ale nic się nie dzieje.

Być może chodzi o to, że wcześniej należy zaznaczyć obiekt, który chcesz "zobaczyć" w teleskopie. Jak już zaznaczysz, to wtedy ctrl-o albo ikonka z "kółkiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dwatriczetyrje

Wydaje mnie się, że, jakby nawet z tymi teleskopami komuś się nie udało, można poradzić sobie jako-tako. Ekran obserwowany z typowej odległości (ok 70 cm) to niechby było 5 x "trzy środkowe palce wyciągniętej ręki" - znana miarka 5 stopni. Zatem 5x5=25 stopni. Kręcąc kółeczkiem jak zobaczysz napis FOV 2 Stopnie to znaczy że widisz na 25 stopniach 2 stopnie czyli masz powiekszenie około 13 x. I tak dalej. Nowy Dział "Astrologia" bardzo mi się (dzisaj) spodobał. Dzięki Sumas (i Innym) - wdechę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dwatriczteryje

EDIT (pierwszy i ostatni dziś):

25 stopni to rozmiar optyczny wysokości ekranu z typowej odległosci 60 cm (a nie 70). FOV xxx stopni tez dotyczy "wysokości" obrazu wygenerowanego przez Stellarium. Więc stwarza to szanse na trafienie z oceną powiększenia.

 

Hansowi też chcę podziekować - za to wczorajsze naprawdę dla mnie ciepło-brzmiące słowo "Pozdrawiam".

Dziś 1 IV to moge spokojnie dodać, że z tymi "datami przestępczymi" to udałem głupiego, żeby rozładować niemiłą atmosferę,

którą spowodowałem dowcipem którego nikt nie zroumiał (oprócz autora i może (mam nadzieję) - z jednej osoby jeszcze).

Jeszcze raz dodam "ASTROLOGIA" bomba sezonu! Żeby tylko boot GOOGLA go na twardo nie poindeksował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

w oknie konfiguracji masz ustawienia wtyczek

 

stellarium ustawienia.PNG

 

po prostu zaznacz checkboxa "załaduj po uruchomieniu programu"

I nic się nie dzieje, Konfiguruj nie jest nadal aktywne. mogę edytować satelity i coś tam jeszcze ale nie okulary.

Próbowałem po zaznaczeniu zapisać ustawienia i restartować i nic.

Ok. Zainstalowałem starszą wersję i wszystko działa.

Edytowane przez Budrys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie znalazłem tego wątku kilka tygodni temu, gdyż od pewnego czasu mam kilka pytań dotyczących modułu: "Widok w okularski [Ctrl+O]"; trochę zacząłem się tym bawić, ale coś jest nie tak. Pytałem już o to wcześniej na forum astropolis, ale nie doczekałem się odpowiedzi.

 

Mam Syntę 8, kitowe okulary i Hyperiona 8 z pierścieniami; próbuję wykonać symulację jak to będzie wyglądać.

 

Moje parametry dla "Wtyczek" w zakładce "Okulary" to (proszę mnie poprawić jeżeli się mylę):

w zakładce "Telescopes" dla Synty 8":

- Focal Length: 1200

- Diameter: 203

 

w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 25 mm:

- aFOV: 63

- Focal Length: 25

- Field Stop: 0

 

w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 10 mm:

- aFOV: 25 (czy to prawidłowa wartość?)

- Focal Length: 10

- Field Stop: 0

 

w zakładce "Eyepieces" dla okularu Hyperion Modular 8mm:

- aFOV: 68

- Focal Length: 8

- Field Stop: 0

 

Niby jest OK, ale po "dokręcaniu" FTR do Hyperiona nie widać różnic. Czy może ktoś mi pomóc i podać wartości:

- "aFOV" dla w/w Hyperiona z pierścieniami FTR 14mm, 28 mm, 14mm+28mm oraz po odkręceniu soczewki barlowa?

- oraz "Field Stop" dla tych okularów - jeśli ma to znaczenie.

Edytowane przez AdamS1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie znalazłem tego wątku kilka tygodni temu, gdyż od pewnego czasu mam kilka pytań dotyczących modułu: "Widok w okularski [Ctrl+O]"; trochę zacząłem się tym bawić, ale coś jest nie tak. Pytałem już o to wcześniej na forum astropolis, ale nie doczekałem się odpowiedzi.

 

Mam Syntę 8, kitowe okulary i Hyperiona 8 z pierścieniami; próbuję wykonać symulację jak to będzie wyglądać.

 

Moje parametry dla "Wtyczek" w zakładce "Okulary" to (proszę mnie poprawić jeżeli się mylę):

w zakładce "Telescopes" dla Synty 8":

- Focal Length: 1200

- Diameter: 203

 

w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 25 mm:

- aFOV: 63

- Focal Length: 25

- Field Stop: 0

 

w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 10 mm:

- aFOV: 25 (czy to prawidłowa wartość?)

- Focal Length: 10

- Field Stop: 0

 

w zakładce "Eyepieces" dla okularu Hyperion Modular 8mm:

- aFOV: 68

- Focal Length: 8

- Field Stop: 0

 

Niby jest OK, ale po "dokręcaniu" FTR do Hyperiona nie widać różnic. Czy może ktoś mi pomóc i podać wartości:

- "aFOV" dla w/w Hyperiona z pierścieniami FTR 14mm, 28 mm, 14mm+28mm oraz po odkręceniu soczewki barlowa?

- oraz "Field Stop" dla tych okularów - jeśli ma to znaczenie.

 

Z tego co się orientuję to kitowa 25-tka ma 45stp a 10-tka ma 35stp (nie super pl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy może ktoś mi pomóc i podać wartości:

- "aFOV" dla w/w Hyperiona z pierścieniami FTR 14mm, 28 mm, 14mm+28mm oraz po odkręceniu soczewki barlowa?

- oraz "Field Stop" dla tych okularów - jeśli ma to znaczenie.

 

Znając Field Stop można skorzystać ze wzoru FOV=57.3*FS/f, f- ogniskowa teleskopu. Dane FS znajdziesz tu http://www.baader-planetarium.com/pdf/hyperion_brief_description_e.pdf na 3 stronie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.