Skocz do zawartości

Obserwacje Kwiecień 2010


mpp

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem świeżo po obserwacji: Saturna, Marsa, Wenus i Merkurego. Cudnie. Wszystko gołym okiem i teleskopem. Piękny kwartet. A Wenus z Merkurym iście królewska para. Zachęcam!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wschodem Księżyca dołożyłem jeszcze jeszcze parę galaktyk: M81&M82, M66&M65, M105, M96&M95 i M63.

Wróciłem również do Saturna, ale seeing był zły. Ledwo co widać było pasy. Sam pierścień rysował się jako kreska przecinają jak oszczep planetę. Szkoda, że umknęło mi wspominana przez Polarisa (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=31707 ) Westa.

Byłby to nowy obiekt. Jakoś nigdy nie polowałem na planetoidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris zwrócił nam uwagę na Westę. Posłuchałem. Piękny widok i łatwo znaleźć. Zachęcam!

Również wczoraj, korzystając ze znakomitych warunków odwiedziłem na dłużej Saturna. Warto było. Władca pierścieni wyglądał ślicznie w otoczeniu swoich księżyców. Po raz kolejny tej wiosny dostrzegłem prześwit między tarcza a pierścieniem. Spłaszczenie planety widoczne wyraźnie, podobnie jak pasy i cień pierścienia. Hipnotyzujący widok...

A mam takie postanowienie, że zawsze próbuję odnaleźć jakiś nowy obiekt w czasie obserwacji. Mój wybór padł na NGC 3344. Galaktyka jest ustawiona do nas "twarzą", więc widać ją jako okrągłą mgiełkę o jasności 10. Smaczku widokowi dodają dwie gwiazdy, które są niczym dwa groszki na talerzu. Zerkaniem dostrzegałem i trzeci jasny punkcik: jądro galaktyki. Dojście uważam za łatwe. Połowa drogi między dwoma jasnymi gwiazdami: HIP52422 i HIP52457, nad "grzbietem" Lwa. Warto spróbować i dopisać ten obiekt do upolowanych galaktyk.

Tego wieczoru zatrzymałem się również na dłużej przy NGC 2903, NGC 3190 i towarzyszach oraz parze NGC 3226 i 3227. Spróbujcie koniecznie!

Bardzo łatwe do zlokalizowania. NGC 2903 jest bardzo jasna i nawet pod gorszym niebem wyraźnie widoczna.

Nie udało mi się znaleźć drugiej nowinki: NGC 4666. Nic to! Panna jeszcze nie ucieka z nieba. Zapoluję przy następnych obserwacjach.

 

Ciemnego niebo i cierpliwości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję:

Synta 1200/200 na dobsonie + SWA 32mm + TV panoptic 24mm + SWA 15mm + TV plossl 8mm + Vixen plossl 6mm

 

Dziękuję za twoje pytanie. Informację dopisałem do mojej sygnatury.

 

Cierpliwości w obserwacjach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wieczór i początek nocy odwiedzałem okolice Psów Gończych. Jako, że Pieski są o tej porze w zenicie, pobliskie latarnie nie przeszkadzają bardzo.

Wspaniałym i wdzięcznym obiekty w tym rejonie jest para galaktyk: NGC 4490 (Visual Magnitude: 9.8 Surface Brightness: 12.9) i NGC 4485 (Visual Magnitude: 12.1 Surface Brightness: 13.4). Można naocznie przekonać się co znaczy różnica 2 magnitudo. Para łatwa w znalezieniu, choć lepiej napisać: NGC 4490 łatwe w znalezieniu.

Niedaleko można znaleźć inny ciekawy obiekt NGC 44618 (Visual Magnitude: 10.9 Surface Brightness: 13.6). Nie jest łatwo wyłuskać ją z otoczenia. Dojście jednak jest łatwe, choć trudniejsze niż w przypadku poprzedniej pary.

Koniecznie trzeba odwiedzić NGC 5033 i NGC 5005. Obie te galaktyki znajdują się niedaleko pięknej kolorowej gwiazdy: Cor Caroli. Jak wiadomo, gwiazda to jest optycznie podwójna i łatwo rozdzielić jej kolorowe składniki.

Zarówno: NGC 5005 (Visual Magnitude: 10.3 Surface Brightness: 13.2) jak i NGC 5033 (Visual Magnitude: 10.1 Surface Brightness: 14.2), są łatwe do zlokalizowania. NGC 5033 jest wyraźnie rozciągnięta w jednej osi, co świetnie widach na zdjęciu JaLe w tym wątku: http://www.astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=31740 .

Wszystkie obiektu są obecnie w zenicie w przez większą cześć nocy. Minimalizuje to wpływ zanieczyszczenia światłem. Warto więc próbować, nawet ze złej miejscówki.

Zresztą, jak się nie uda z NGC-ami, zawsze możecie wskoczyć do pobliskich M-ek. A jest ich tam co niemiara.

 

Szczęście w obserwacjach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za mało opisów to i ja coś skrobne, obserwacja też miała miejsce 6/7 kwietnia ;) Najpierw może napiszę co nieco o miejscu obserwacji, jest to ogród na zachodnich obrzeżach Poznania, skutkuje to pomarańczową łuną na wschodzie i południu dodatkowo "dopalaną" przez poznańską Ławice. Średni zasięg w bezchmurne noce oscyluje w okolicach 4 do 4,5 mag w zenicie co wyklucza tak naprawde wszelkie obserwacje ds'ów o niskiej jasności. Na szczęście w nocy 6/7 kwietnia mimo lp jak zwykle seeing był wyjątkowo dobry, w zenicie od razu były widoczne gwiazdy w okolicach 5,2 - 5,4 mag także warunki wręcz wyborne na możliwości miejscowki ;) Dało to mi pierwszą możliwość w tym roku "pojeżdżenia" trochę po galaktycznych emkach po poprzednich w większości nieudanych próbach. Ale po kolei, zacznijmy od zachodu:

 

- na pierwszy ogień i sprawdzanie wychłodzenia telepa M 44, M 67, NGC 2392 - obiekty tak znane że nie ma co opisywać tak naprawde:)

 

- dalej przyszła kolei na Lwa, niestety znajduje się w łunie takze wszystkie obserwacje w jego rejonie polegają na stwierdzeniu - o jest! i nic więcej :szczerbaty: Poleciały - M 66, M 65, 3ci skłądnik Trypletu niestety to niepotwierdzona obserwacja, może coś majaczyło ale nie mam pewności także nie zaliczono. Następnie M 96 i M 105, nie wiem czemu nie dostrzegłem M 95, jest minimalnie ciemniejszą iż M 96 ale może właśnie to zaważyło na być albo nie być ;)W Lwie z licznych NGC nic więcej nie było widoczne ale to akurat mnie nie zdzwiło, 6 cali i lp no stanowczo za mało na zabawy z obiektami powyżej 9,5 - 10 mag

 

- dalej przyszedł czas na Wielką Niedzwiedzice i okolice czyli najciemniejszy u mnie fragment nieba o tej porze roku - niestety kolejny raz M 101 niewidoczna, zapewne z powodu niskiej jasności powierzchniowej, na szczęście po drugiej "stronie" dyszla widok M 51 z NGC 5195 wynagrodził to w zupełności - oba kłaki wyraźnie widoczne, dostrzec się dało nawet delikatny zarys jednego ramienia od strony NGC 5195. Kilka stopni "niżej" M 63 - piękne wyraźne jądro otoczone delikatną mgiełką o niewyraźnych końcach, "słonecznik" razem z M 51 stanowczo gwiazdy wieczoru :) Dalej przyszła kolei na M 94 i parke M 81 i M 82, dzisiaj to aż biły po oczach, w powiększeniu 170x szczególnie przy "cygarze" coś się działo na strukturze galaktyk :rolleyes:

 

- na pożegnanie szybki rzut okiem na M 53 - brak rozbicia ze względu na fatalne położenie w najjaśniejszym miejscu na niebie, M 64 po prostu była na miejscu. M 3, M 13 i M 57 to samo, albo łuna albo dużo za nisko się znajdowały ( albo jedno i drugie ) także powiedziałem im w tym roku pierwszy raz dzień dobry i udałem się grzecznie do domu.

 

Teraz pozostaje mi poczekać na równie dobre warunki i ucieczkę Panny z zaświetlonego miejsca na niebie albo kupić samochód - chociaż znając życie nic z tego się nie wydarzy szybko :ha:

 

Pozdrawiam

 

ps. jeszcze przypomniało mi się o złudnej nadziei ujrzenia M 104 ale cóż, nie ten czas na to :)

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jakikolwiek fitr anty LP nie bedzie jednak zbyt ciemny do 6 calowej synty, juz moon&skyglow w gromadach otwartych zmniejszał delikatnie zasięg gdy z nim eksperymentowałem, no chyba ze przy Skyglow będzie to lepiej wyglądało bo wiadomo że M&S ma inne zastosowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.