Skocz do zawartości

Bresser Messier R-152S czy Celestron C100ED-R


Angie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zastanawiam się nad kupnem teleskopu(refraktora). Zastosowanie to głównie obserwacje wizualne, ale chciałbym aby można było też coś sfotografować lustrzanką cyfrową np. gromady kuliste,jaśniejsze obiekty mgławicowe.Czy teleskop M/B 152mm o ogniskowej 635mm nada się do astrofotografii?

Z drugiej strony zastanawia mnie to czy Celestron C100ED-R nie jest za "ciemny" do robienia fotek.

Może ktoś z doświadczonych użytkowników mógłby mi coś doradzić ze sprzętu do 4500zł.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zastanawiam się nad kupnem teleskopu(refraktora). Zastosowanie to głównie obserwacje wizualne, ale chciałbym aby można było też coś sfotografować lustrzanką cyfrową np. gromady kuliste,jaśniejsze obiekty mgławicowe.Czy teleskop M/B 152mm o ogniskowej 635mm nada się do astrofotografii?

Z drugiej strony zastanawia mnie to czy Celestron C100ED-R nie jest za "ciemny" do robienia fotek.

Może ktoś z doświadczonych użytkowników mógłby mi coś doradzić ze sprzętu do 4500zł.

 

 

Pozdrawiam.

 

R-152s to fajny sprzęt do fotografii, ma nawet wyciąg 4" nadający się pod montaż lustrzanki średniego formatu. Ma też większe użyteczne pole widzenia od Celestrona (do którego należałoby dokupić korektor pola w celu jego "wypłaszczenia" ) no i zbiera znacznie więcej światła.

Aberracja chromatyczna jest w nim oczywiście obecna, ale że tak powiem niedokuczliwa.

Bardzo dobrze sprawdza się też jako sprzęt do obserwacji wizualnych, jest bardzo uniwersalny w tym temacie.

Jednak ma zasadniczą wadę, jest to POTWORNA armata, ponad 10 kilo, i to daje do myślenia.

Celestron jest lżejszy, poza wspomnianym mniejszym polem ma oczywiście mniejszy zasięg i obrazy będzie dawał ciemniejsze przy tym samym powiększeniu, będzie wymagał dłuższych czasów naświetlania dla tego samego efektu, a przewagę da na pewno w "czystości" obrazu.

 

Z drugiej strony przy współczesnej (konkurującej z osiągnięciami NASA ;) ) astrofotografii amatorskiej najważniejszy wydaje się być precyzyjny montaż z napędem - jak masz "ciemniejszy" obiektyw to możesz naświetlać klatkę odpowiednio dłużej.

 

Najlepszy kompromis moim zdaniem to jakiś krótszy APO-chromat typu Meade 102/710 ED APO, Orion 102/714 ED APO który będzie równie uniwersalny jak 152s przy lepszej jakości obrazu, mniejszej wadze (i w związku z tym mniejszych wymaganiach do montażu). W tym wypadku jednak pozostaje sprzęt z drugiej ręki, bo sama nowa tuba przekracza Twój zaplanowany budżet.

 

Ja używam 152S praktycznie tylko do wizuala, bo kupiłem sobie samą tubę a jakikolwiek sensowny montaż pod tą "armatę" przekracza jak na razie mój budżet, ale sprawdziłem że z odpowiednim filtrem nadaje się on nawet do wykorzystania jako teleobiektyw (biorąc wagę pod uwagę to z koszmaru reportera :) ) przy fotografii dziennej, więc nie jest źle, a obrazy planet/Księżyca i bez filtracji bardzo mi odpowiadają.

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, Angie, czy w ogóle wiesz z czym astrofotografię się je?

 

Bo to nie tylko "pstryknięcie fotki", a dosyć skomplikowany proces, jeżeli chce się osiągnąć w miarę przyzwoite efekty...

 

witam.

 

zdarzyło mi się kiedyś zrobić parę fotek aparatem Zenit12XP wyposażonym w standardowy obiektyw Helios 58mm zamontowanym na montażu EQ2.Prowadzenie było oczywiście ręczne spoglądając przez szukacz. :szczerbaty:

 

Z astrofotografią nie jestem na aktualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.