Skocz do zawartości

Łapanie DSów w Biedrusku


tater

Rekomendowane odpowiedzi

Miejsce obserwacji: polana za działkami w Biedrusku

Data i czas: 16/17.04.2010 ~23:00-01:00

Zasięg w zenicie: ~6.7 mag (widoczna zerkaniem HD 102777)

Sprzęt: Geoptik 15x70 (z ręki)

 

To dopiero mój pierwszy zapis obserwacji, dotychczas wszystko było "na spontanie" - starałem się zapamiętać przybliżone pozycje celów i dopiero po powrocie je identyfikowałem.

Pod niebo szedłem z nastawieniem na kolejne luźne lookanko, ale tym razem uzbrojony w mapki od Panasamarasa. Desperacko unikając świateł lamp i bezczelnych reflektorów z czujnikiem ruchu, dotarłem na moją najciemniejszą w bliskiej okolicy miejscówkę. Rozłożyłem folię, a na niej karimatę, położyłem się i przez jakieś pół godziny podziwiałem świetne tej nocy niebo i oceniałem zasięg - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że sięgał on sporo powyżej 6 mag. Zaznaczyłem na mapce najsłabszą gwiazdę, jaką dostrzegłem, którą po powrocie zidentyfikowałem jako HD 102777.

Poobserwowałem jeszcze chwilę gołym okiem i udało mi się dostrzec M13, mimo niedużej wysokości nad horyzontem. Świetnie się prezentowały hihoty i M44 w parze z Marsem.

 

Pomyślałem, że najwyższy czas zaprząc do pracy lornetę 15x70:

 

Na pierwszy ogień poszła M44, potem hihoty i gromady w Woźnicy,

M51 widoczna jako wyraźna mgiełka w towarzystwie NGC 5195,

M81 - wyraźny owal z jasnym centrum,

M82 - świetnie widoczny podłużny kształt, po paru chwilach zauważyłem lekką łukowatość jednego z ramion,

M13, M92, M3 - kulki nie do przeoczenia, M3 chyba nawet majaczyła zerkaniem bez lornetki, przypominała wtedy gwiazdę,

M101 - w końcu ją dopadłem - przedtem mi umykała - spora, ale mglista,

M97 - musiałem chwilę pozerkać, ale w końcu się pojawiła, później wypatrywałem M108, wiedziałem że jest gdzieś niedaleko, ale Merak dawał po oczach i pewnie dlatego przeoczyłem,

NGC 3631 - znalazłem ją przypadkiem, szukając M108, bo poszedłem w przeciwnym kierunku (chyba odwróciłem mapkę :Boink: ),

M65 i M66 - ledwo dostrzegalne, przeszkadzała końcówka poznańskiej łuny, która i tak była mniejsza niż zazwyczaj - pewnie dzięki świetnej przejrzystości powietrza,

M94 - szybkie spojrzenie - taka..."kulkowata", że tak się wyrażę.

 

Na więcej nie pozwolił nasuwający się znienacka cirrus, który później wyglądał jakby świecił w miejscu zaznaczonym strzałką:

cirrus.gif

Kolejne obserwacje postaram się zaplanować wcześniej, żeby nie marnować czasu na szukanie celów.

 

Pogodnego nieba życzę wszystkim, z przejrzystością, jak u mnie wczoraj :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 6.7 mag w Biedrusku to rozumiem, że to jakiś żart? Nie ma najmniejszych szans na taki zasięg w tym miejscu.

Nie jest to żart. Oczywiście nie wykluczam, że mogę się mylić (tak jak i Ty), ale może opiszę co dokładnie widziałem:

uma.jpg

Rozglądałem się trochę w tych okolicach, leżąc sobie na karimacie i patrząc niemal dokładnie w zenit. Chciałem zapamiętać jakiś charakterystyczny układ gwiazd, żeby sprawdzić zasięg, bo było ponadprzeciętnie już na pierwszy rzut oka. Gwiazdy oznaczone numerami 1, 2 i 4 widziałem patrząc na wprost. Patrząc na nr 1 zauważyłem kątem oka nr 3, a potem w podobny sposób "mignęła" mi ostatnia z rzędu, czyli nr 5. Nie byłem pewien, czy mi się nie zdawało i dalej ją "męczyłem". Patrzyłem coraz dalej zerkaniem, aż się nie upewniłem, że ona tam jest. Za którymś razem "mrugnęła" mi kolejna, czyli ta o jasności 6,7 mag. Wzrok mi się trochę zmęczył, więc wstałem, przeszedłem chwilę i wróciłem na jej poszukiwania. Na początku nie mogłem jej znaleźć, ale po jakimś czasie znowu się udało - przynajmniej tak mi się wydawało, bo było to już totalnie na granicy percepcji.

 

Poza tym wszystkim dodam, że wzrok mam bardzo dobry i źrenicę ok. 7 mm przy lekkim oświetleniu, więc w ciemności pewnie nieco szerszą. Zasięg widoczny okiem nieuzbrojonym w dużej mierze zależy od predyspozycji obserwatora, czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Umultowie? :D To przybądź tu kiedyś z tym newtonem 353/1478! W którym miejscu na tym poligonie byłeś? Ja mam fajną miejscówkę na polanie, gdzie odległe światła odcinają drzewa i można się dobrze zaadaptować do ciemności.

Przypominam, że warunki wtedy były przez 1,5h jednymi z lepszych, na jakie udało mi się trafić - przejrzystość oraz seeing powalały i spróbuję to jeszcze zweryfikować jak trafię na porównywalne. Tak czy inaczej, była to niezapomniana noc i oby takich więcej. Teraz tylko czekam, aż dojadą rozsuwane Synty 8" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.