Skocz do zawartości

kolejny teleskop


lysyarek79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy,ale w astro trochę oblatany.

Mam dylemat który teleskop wybrać synte 10" czy synte 12"

Aktualnie mam sky-watcher`a 1309 EQ-2 i temat astro strasznie mnie wciągną , dodam,że zależy mnie na obserwacjach DS-ów ,a dopiero potem (czyt. jako dodatek)planet.

różnica cenowa jaka jest między 10" a 12" nie jest aż tak ważna,chciałbym jeszcze jakieś "lepsze" okulary -jakie polecacie do tych teleskopów?.

Aha, ważne na całość do wydania mam 4500 pln -no powiedzmy 4800pln.

W tej kwocie chciałbym zmieścić teleskop,okulary i jakieś filtry.

Będę b. wdzięczny za pomoc w doborze sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuja Cie obiekty "ciemnego nieba", dodatkowa powierzchnia "lejka zbierajacego swiatlo" zawsze sie przyda. IMHO na poczatku warto kupic najwiekszy/najlepszy teleskop, na jaki nas stac, a dopiero pozniej nabywac akcesoria. W koncu kolejne okulary mozna dokupic za kilka miesiecy, teleskopu sie raczej szybko nie zmieni.

Synta 12'' vs. Synta 8'' na podmiejskim niebie

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ciemno i nie masz problemów logistycznych z transportem to bierz 12" bo okulary możesz zawsze dokupić a 2" lustra nie.

Możesz wybrać LB 12" z przyzwoitymi okularami w komplecie i zostanie ci jeszcze 1 tys zł na jakiegoś LVW 8mm i filterek :) Jak boisz się składania i rozkładania to mozesz brać syntę rozsuwaną i kupić powiedzmy Scoposa 30mm i LVW 13mm / SW SWA 13mm do galaktyk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,że coś doradzacie -zapomniałem dodać,że obserwacje prowadzić będę w odległości ok 20 km od miasta (łódź). A jak wiadomo od tak wielkiego miasta zawsze po niebie rozchodzi się w jakimś stopniu łuna światła ( na szczęście od strony północnej),i tak myślę o okularach nadających się do tego celu - czy może pomyśleć o jakiś filtrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 czy 12 zależy też od wagi akceptowalnej. wiele osób zrezygnowało z 12" ze względu na wagę.

możesz rozważyć kupno składanej (zsuwanej) synty ma o wiele mniejszy gabaryt w transporcie. a nie jest tak upierdliwa w składaniu i kolimacji jak LB.

 

co do filtrów to obowiązkowo coś z gatunku UHC,OIII,Orion ULTRABLOK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomnieli poprzednicy, lepiej brać większe lustro a akcesoria można dokupić z czasem.

Zorientuj się tylko w rozmiarach i wadze sprzętu, żeby nie okazało się, że gdzieś się nie mieści albo samodzielnie nie dasz rady go przenieść.

Poza tym jakiś czas temu pojawiły się rozsuwane Synty z autotrackingiem. Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce, ale jeśli skutecznie, może być to całkiem sensowne rozwiązanie.

 

Co do okularów, poza LVW możesz zainteresować się też Naglerami.

 

Jeśli zdecydujesz się na model rozsuwany (a jest to rozwiązanie logistycznie rozsądne), to konieczna będzie kolimacja przy każdorazowym rozstawieniu sprzętu. Zakup kolimatora obowiązkowy. Laserowy produkcji Baadera powinien spokojnie wystarczyć. Koszt około 220 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Jeśli zdecydujesz się na model rozsuwany (a jest to rozwiązanie logistycznie rozsądne), to konieczna będzie kolimacja przy każdorazowym rozstawieniu sprzętu. Zakup kolimatora obowiązkowy.

Nieprawda! Rozsuwana Synta świetnie trzyma kolimację, a do jednorazowego skolimowania wystarcza kolimator z pudełka do kliszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda! Rozsuwana Synta świetnie trzyma kolimację, a do jednorazowego skolimowania wystarcza kolimator z pudełka do kliszy.

 

 

Faktem jest, że sam nie miałem okazji korzystać ze sprzętu rozsuwanego, ale dotarło do mnie wiele opinii negatywnych. Uznałem zatem za zasadne, przytoczenie ich. Dotyczyły one głównie produktów Meade. Ja za to z rozpędu przeniosłem opinię na wszystkie modele rozsuwane.

Jeśli niesłusznie, jak sugeruje polaris, to kajam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Przede wszystkim Meade z serii LightBridge to nie wersje rozsuwane tylko kratownicowe, a to dwie zupełnie różne konstrukcje. W LB demontuje się kratownicę i rozdziela dwie części z optyką co bardzo sprzyja rozkolimowaniu. W Syntach nic nie demontujesz tylko zsuwasz górę z dołem wzdłuż osi optycznej co nie wpływa na kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Syntę 8 wersję rozsuwaną.

Trzyma kolimację, ale przed każdym jej użyciem sprawdzam, czy jest poprawna.

Zdarza się, że czasami coś tam się przesunie, ale to nie problem, ponieważ wystarczy przeznaczyć góra 5 minut i kolimacja jest już ok.

Jak dla mnie to nie żaden problem.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.