Skocz do zawartości

AstroJaWil na You Tube


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Czy jest jakaś uzgodniona wersja(NORMA) jakimi kreskami łączymy gwiazdy gwiazdozbiórów czy dopuszczalna jest na świecie pewna dowolność? Zestawiałem Stellarium z Twoim programem i widzę tu czy tam różnice.

 

Na przykład u Ciebie Lew ma poprzeczkę a Wolarz nie a w Stellarium na odwrót.

 

{Jak na obrazakach}

 

A przy okazji pytanie. Wielki Wóz to ja we Wrocławiu widzę, a całą Wielką Niedźwiedzicę to masakra. Czy bardzo nieeleganckie jest posługiwanie sie tym pojęciem tu na forum (wprowadzające w błąd) czy dopuszczalne {bez dopisku co to}. Bo onegdaj gdzieś (ale poza AP) widywałem odniesienia do dyszla, kół itp. Tylko czy młodzi ludzie wiedzą co to jest "dyszel" :D

 

No i za młodu - jak bywałem na wsi - to wszyscy jakoś znali sie trochę na gwiazdach ale o "Wielkiej Niedźwiedzicy" nie słyszałem. To może połowa Polaków - ta spod ciemnego nieba {nie mylić z "gwiazdą"} - "z mlekiem Matki" poznaje "Wielki Wóz" ?

 

I najważniejsze pytanie. Jak szukałem kiedyś gwiazdozbiorów w Wikipedii polskiej (bo u PanasaMarasa{link pod jego postami} nie znalazłem mapki całości Wszechświata) to dobrego w niej ich rysynku nie znalazłem. Ten Twój co tu załączam już jest 100 x lepszy.

 

Czy Ty nie mógłbyś go nieco obrobić i umieścić na na "gwizdozbiory" googlem łapalnym miejscu (na przyklad na chomikuj.pl - o ile to dobry przykład?) a zwłaszcza w Wikipedi - bo mi go naprawde kiedyś brakowało i {po odwróceniu kolorów chyba} drukowałem taki tam znaleziony że porażka to była. A wielu ludzi może znaleźć się w podobnej sytuacji. [na astro-forum trafiłem cudem - z ustnego polecenia od jednego z tutejszych formumowiczów - spotkanego w realu - mimo że tygodniami szukałem teleskopu na prezent!]

 

Pozdrawiam

 

p.s. nie za bardzo umiem podawać link do konkretnych tu postów (jedynie do ostatnich - a te migrują ;)) dlatego zamnieszczam cały Twój super obraz ale nie mam nic przeciw żeby Moderator ZAMIAST niego wstawił tu - do niego - 100% trafiajacy zawsze LINK

mapa_nieb2.jpg

st.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekolog,

Jak widzę po mapkach - używasz starej wersji programu AstroJaWil. Zainstaluj sobie 16.09 - tę, która jest dostępna z pełnego instalatora na stronie www.astrocd.pl w dziale Download.

Na tej załączonej przez Ciebie mapce masz włączone na full - wyświetlanie wszystkiego - wtedy mapki jak dla mnie sa mniej atrakcyjne. Wyrzuć sobie Messiery i mgławice, oraz współrzędne równikowe, a zobaczysz, że czytelnośc mapy będzie dużo lepsza.

 

Co do linii łączących gwiazdozbiory to nie wiem, czy jest jakaś "norma". W różnych opracowaniach widziałem pewne różnice w tych liniach. Jeśli o mnie chodzi, to od małego obcowałem z Atlasem Nieba" Macieja Mazura i mapkami w Kosmografii Jana Walerego Jędrzejewicza i wzorowałem się na tych pozycjach. Takie linie są mi bliższe i takie umieściłem w programie.

 

Wielki Wóz to jest tych siedem najjaśniejszych gwiazd należących do Wielkiej Niedźwiedzicy. Nie jest to samo i należy pamiętać, że Wielki Wóz (ta nazwa jest jak najbardziej prawidłowa) dotyczy tylko części konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Co to "dyszel" wozu to "młodzi ludzie" powinni wiedzieć. Co prawda niektóre rzeczy znikają współcześnie z pola widzenia młodych ludzi (np. bakielitowe płyty gramofonowe, których latami słuchałem z gramofonu) to jednak u nas w Polsce wozy zaprzężone z koniem nie są rzadkością i dyszel tam widać. Tak więc na załamaniu dyszla Wielkiego Wozu podziwiamy piękny układ Mizar-Alkor i samą gwiazdę Mizar, która jest podwójną.

cale_niebo.GIF

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę tutaj zapytać... bo mam takie laikowe pytanie.

W astrojawil w Aktualności pisze mi JUTRO 2010 06 12 ... ° W pobliżu Ziemi przelatuje asteroida 162120 (1998 SH36) 0.1534 59.7 210 m - 470 m 20.5 22.19 Czy można w tym programie (jeżeli nie to gdzie indziej) zobaczyć jej położenie na niebie i czy można zaobserwować ją przez teleskop? Lub jak sprawdzać(jeżeli takich asteroid jest więcej) jakie można zobaczyć przez teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.