Skocz do zawartości

SW 150/750 + AZ4 ?


Cumulus

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed wyborem teleskopu na balkon. Nie mam dużo pieniędzy a chciałbym mieć teleskop o "konkretnej" aperturze, wiec APO i Maksutovy odpadają. Obecnie mam Skyluxa. Nie chce mi się bawić w rozkładanie ciężkiego paralaktyka, więc pomyślałem o montażu azymutalnym. Ideałem byłaby Porta, ale zamierzam kupić tubę newtona SW 150/750, więc porta jest raczej za mała, no i tania ona też nie jest. Pomyślałem więc o AZ-4 na aluminiowych nogach, z tym, że jak wiadomo nie ma mikroruchów. Na forach o tym montażu było napisane nie wiele. Czy mógłby ktoś się podzielić wrażeniami z użytkowania tego montażu? Do jakich powiększeń z jaką tubą da się obserwować?

Jak myślicie czy tuba newtona SW 150/750 i AZ 4 "zagrają" razem?

Edytowane przez Cumulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, akurat brak mikroruchów przy dobrze wyważonej tubie nie będzie przeszkadzał -to tak samo, jakbys te tubę miał na Dobsonie. Operowałem jeszcze niedawno krótkim Dobsonem 130/650.

Prawdziwy problem widzę gdzie indziej -koniecznie upewnij się,że tuba 150/750 nie będzie zahaczała o łożysko osi Az lub o nogi statywu przy podniesieniu w stronę zenitu [tuba pionowo]. Zależy to od rozmiarów i położenia tego ramienia, na którego końcu znajduje się oś Alt wraz z gniazdem dovetaila.

Najlepiej byłoby skontaktować się w tej sprawie z dystrybutorem montażu,żeby przymierzył podobną tubę, albo porobił parę zdjęć komórką samego montażu z profilu [w 2 prostopadłych kierunkach] z przystawiona w odpowiednich miejscach linijką.

Może jest też ktoś tu na forum, kto próbował posadzić na tym montażu Maka lub S-C 150mm. Trzeba tylko uwzględnić, ze w Newtonie średnica tuby może być ciut większa.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu niby posadzili:

https://www.optcorp.com/productImage.aspx?pid=12363

 

Jeśli ktoś używa podobnej średnicy teleskopu na AZ-4 to bardzo proszę o napisanie czy problem który przedstawił Jarek istnieje.

 

A gdybyś do tej tuby dorobił sobie dobsona? Bo AZ4 to tak średnio na tych aluminiowych nogach.

Dobson na balkon raczej nie bardzo pasuje, poza tym nie mam zdolności manualnych do zrobienia czegoś samemu.

Narazie ani tuby, ani montażu nie posiadam, więc teoretycznie wszystkie opcje są brane przeze mnie pod uwagę.

Edytowane przez Cumulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.