Skocz do zawartości

Trochę zabawy z nowymi filtrami


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe szkiełka, brak pogody jak i też z ciekawości - przetestowałem nowe filtry. Na początek zestaw LRGB Oriona zrobiony na Tajwanie. Wg podawanej charakterystyce mają dużą lukę w okolicy żółtego żeby wyciąć zaświetlenie lampami sodowymi. Mając taką niejedną w sąsiedztwie porównałem jak filtry te przepuszczają widmo wysokociśnieniowej lampy sodowej:

4685972255_ecd1244bbe_b.jpg

Widać że żółty jest przycięty.

 

I kolejny zestaw. Castell O-III tani filtr O-III, szerszy wg. dostępnej w sieci charakterystyki od Baadera, SkyWatcher Light Pollution Filter - klon Neodyma Baadera:

4733532921_069eeaa813_b.jpg

 

I test ze Star Analyserem na Enifie:

4737726280_6a272df03e_b.jpg

Po obrobieniu w VSPEC powinna wyjść dokładna charakterystyka, szczególnie tego filtru O-III. Wizualnie wczoraj przy pełni wyraźnie wyciągnął z tła Hantle zarazem nie wycinając całkowicie tła. Na Jowiszu ciemniejszym był Baader Solar Continuum, który całkowicie wyciął tło kontrastując planetę i księżyce.

 

4737726412_6e6293165f.jpg

DSI III Pro, bin 2, O-III, SCT 8" przy f/6.3... ogólnie fotka nie wyszła ze względu na problemy z poskładaniem wszystkiego do kupy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyraźnie napisałem w których sklepach jest dostępny? W teleskop-austria.at wersja 1,25" kosztuje 35 Euro czyli jakieś 140 PLN plus koszt przesyłki (jakieś 10 euro jeżeli kurierem). W Delcie masz Filtr wąskopasmowy Baader O-III 1,25" za 255 PLN.

 

Podobnie z ręcznym kołem filtrowym. W Delcie jedynie koło Atika za 589 PLN, a w astroshop.eu znajdziemy praktycznie identyczne koło, tyle że BS Astro za 99 Euro - 405 PLN + przesyłka. Kamera StarShoot Pro V2.0 Deep space CCD Color w Astrokraku 7299 PLN, a np. QHY8 z tą samą matrycą w modernastronomy kupisz za £1199 - jakieś 6000 PLN.

 

 

W Polsce rynek astro jest relatywnie mały, czy też sklepom nie chce się sprowadzać na własną rękę sprzętu bezpośrednio z Chin, czy od lokalnych europejskich producentów - przez co mamy wysokie ceny i/lub ograniczony wybór towaru. Jesteśmy w Unii i trzeba z tego korzystać zamawiając bez problemów towar jaki chcemy w dobrych cenach a nie liczyć na łaskę lokalnych sprzedawców ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.