Skocz do zawartości

Jaki statyw do fotografii CCD?


astr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zastanawiam się nad zakupem statywu Celestrona CG5 z GOTO pod MTO (i mniejsze obiektywy) do robienia zdjeć kamerką CCD. Interesują mnie zdjęcia zarówno planet jak i DSów. Czy to będzie wystarczająco dobry statyw, czy może lepiej szukać czegoś innego? (Może lepszy będzie statyw od Meade LXD55?) Czy ktoś ma doświadczenia z takim sprzętem?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chodzi Ci tylko o statyw czy o cały montaż ?

Jeśli chodzi o sam statyw to wersje alu są chyba w obu przypadkach takie same i tak samo do niczego poza wymiana sie nie nadają

Nowa wresja montarzu CG5 jest jzu na nogach stalowych takich samych jak EQ6(średnica ok 2"- nie mierzyłem dokładnie )

i jest to dobry stawyw. nie trzesie sie (a i waży swoje)

 

Jeśli natomiast chodzi Ci o cały montaż to powiem że ja mam CG5 z prowadzeniem(+GOTO) i do tego refraktor 1501200 wiec ogniskowa podobna. Nie wiem jak bedzie działał ten montaż z MTO (goniskowa prawie to samo ale sprzęt duuuużo krótszy i lżejszy więc powinno być dużo lepiej niż u mnie)

Generalnie do planet spokojnie wystarczy tak jak do wizuala . do DS zwłaszcza CCD to trzeba jednak wiele wysiłku i finezji aby ten montaż stał sie chociaż namiastką (np fabrycznie krzywe końcówki osi od ślimacznic albo gumowe podkładki w srodku :( ). Myśle ze jak będzie prowadzenie dobrze i dokładnie zrobione to może i do 5-10 sekund naswietlania web-ccd da rade (co jest jzu sporo jak sie składa klatki) , po tuningu montażu mogło by być pewnie i sporo lepiej.

 

 

co do porównania z montarzem od LXD55 jakoś nigdy nie mieliśmy takiego pomysłu żeby porównać a stały już obok siebie :roll: .

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci tylko o statyw czy o cały montaż ?  

 

Chodzi o cały montaż! Zawsze mi się mylą te pojęcia :oops:

 

ja mam CG5 z prowadzeniem(+GOTO)

 

Czy Twoje GOTO jest fabryczne Celestrona, czy dorabiane? A jeśli fabryczne (bo takie planuje kupić) to jak się sprawuje, czy zawsze trafia w obiekt, czy się nie wiesza itp?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli koniecznie chcesz wybierać z tych montaży wymienionym w początkowym poście to polecam zdecydowanie lepszy i sztywniejszy z nich czyli EQ-5 ale pod metrową ogniskową do zdjęć z DS choćby z MTO polecałbym jako minimum Vixena GP 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Vixen GP nie jest w zasięgu moich możliwości finansowych, może kiedyś :roll:

 

Czy CG5 wogóle nie nadaje się do DSów? Może z czymś o krótszej ogniskowej niż MTO (np Rubinar 5,6/500)?

 

W sieci znalazłem całkiem niezłe zdjęcia wykonane przez C8 (z reduktorem ogniskowej) właśnie na CG5:

 

http://c-woodruf.tripod.com/unguided_sbig_...st7_c8_cg5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Będzie z tym zapewne trochę zabawy bez autoguidera ale co któreś 3 do 5 minutowe zdjątko zapewne się uda i będzie po sesji astrofotograficznej po nocy z czego poskładać podobny obrazek 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CG-5 po malym tuningu wystarczy do ekspozycji rzedu 20 - 30s z krotka ogniskowa (na pewno nie 1m). Proponuje raczej kupic np Sonnara 180mm (rosyjski ostatecznie 200mm) lub Pronto Astrokraka lub nawet maly refraktor Celestrona 80 f/5 ale koniecznie z filtrem -IR.

 

Generalnie, zebys sie nie zniechecil, zacznij od krotkiej ogniskowej - bledy prowadzenia maja znacznie mniejsze znaczenie. Moze byc tez maly Newton np 150 f/5 a nawet 100-120 f/5~6.

 

Przy slabo prowadzacym montazu bedziesz musial skladac ekspozycje ale to sie robi dosc wygodnie softem (AstroArt). Pamietak o dokladnym ustawieniu osi biegunowej - mnie to zabijalo przez pierwsze miesiace eksperymentowania.

 

GP a szczegolnie GP-DX to juz miod.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.