Skocz do zawartości

Bresser MON2 i guiding


mirhon

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec tygodnia mam zamiar kupić mój pierwszy poważny teleskop. (Mam od dawna MTO-1000 przerobiony na teleskop na statywie foto)

Po długich wahaniach zdecydowałem się na 99% na Newtona Bressera 203/800 + montaż Bresserowski EQ5 MON-2.

Zdaję sobię sprawę (przynajmniej czytałem o tym) jakie wymagania ma ten Newton (F4) do okularów, ale przeważyły względy transportowo/gabarytowe.

Dobson odpadł ze względu że to tylko do wizuala a ja zamierzam oprócz wizuala (głównie i to DS) pobawić się trochę w astro-foto.

Z tym montażem będę próbował raczej tylko z moim Canonem 20D na pigybacku bo 800mm teleskopu to chyba za dużo na ten EQ5...

Natomiast Newton będzie mi służył do naprowadzania i tutaj mam pytanie. Wiem, że firmowy napęd do MON-2 nie daje podpięcia

do PC (chodzi o guiding), ale wyczytałem w tym wątku że ponoć da się to zrobić:

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=8389&f=1

 

Może to ktoś potwierdzić? Cena za nowy montaż MON-2 jest dość atrakcyjna, ale nie chciałby zamknąć sobie ścieżki do dalszego rozwoju i

w przyszłości na pewno chciałbym popróbować guidingu.

Na HEQ5 chwilowo sobie nie pozwolę, zatem ten temat odpada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do astrofoto to nawet za dużo na HEQ5 :unsure: Co do vizuala to napewno nieźle można polookać jeszcze z dobrymi okularkami, jeśli chcesz rozwijać przyszłościowo astrofoto to lepiej chyba odkładać na eq6... mówię poważnie o ile krok ten w tej chwili jest dla Ciebie nie do przeskoczenia finansowo jak piszesz o tyle potem nie będziesz się męczył, sam żałuje że od razu na eq6 nie wskoczyłem.

 

Oczywiście piggyback to żaden problem tylko zależy z jakim obiektywem bo na eq5 z 800mm f/4 to już wiele do granicznej wartości capacity nie zostaje...

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.