Skocz do zawartości

Teleskop głównie do samolotów


gimo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zakupić teleskop do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Posiadam lornetkę Tento 20x60 jednak powiększenie 20x jest dla mnie zbyt małe. Pomyślałem więc, że można by spróbować z teleskopem, który mógłbym też wykorzystać do obserwacji astronomicznych. Interesują mnie niezbyt duże powiększenia, czyli coś w granicach ~20-100x. Nie mam pojęcia jak to wygląda z odwróceniem obrazu góra-dół czy lewo-prawo w teleskopach, ale chciałbym żeby to wyglądało tak jak w lornetce, dlatego chciałbym zapytać też o opcjonalne akcesoria do odwracania obrazu.

Jeśli chodzi o astro to wystarczy mi w miarę ładny widok Księżyca czy Jowisza z księżycami; o DSach nie myślę.

Budżet powiedzmy 400-500zł (wiem, że można powiedzieć, że za to kupić można zabawki ale nie mam wielkich wymagań jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a może takie coś http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1510&lunety=Luneta_Celestron_C70_Mini_MAK_25-75x70_+_statyw_sto%B3owy_+_pokrowiec .Małe to i pozbawione aberracji chromatycznej. Na samoloty śmiało polukasz. Możliwości astronomiczne będą tu niewielkie ale księżyc, pierścienie Saturna+Tytan, 4 księżyce Jowisza i zapewne też i pas chmur są w zasięgu.

 

A może celuj w takie coś....Ale to już trochę przekraczamy budżet otrzymując w zamian możliwość fotografowania z ogniska i większą dowolność w dobieraniu powiększeń http://forum.astropolis.pl/topic/33377-refraktorek-80400-na-az3/ Taki mały refraktorek z kątówką 45 stopni i okularkiem typu zoom da Ci zakres powiększeń np 19-57x. Ewentualnie jakiegoś innego małego maczka 90 lub 102 z drugiej ręki ale tu powiększenia zaczniesz dopiero od 40x więc trudniej będzie samolot odnaleźć na niebie. Te teleskopy dają obrazy odwrócone. Sprawę załatwia się własnie kątówkami pryzmatycznymi- 45 stopni na pewno da obraz ziemski ale podejrzewam,ze pryzmat 90 stopni również da poprawnie zorientowany obraz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz poszukać MTO-11CA na rynku wtórnym - czasem trafi się taki z już dorobioną złączką, kątówką i może nawet okularem. A zawsze można kupić bez problemów za 20-30 zł zestawowe Kellnery z np. teleskopów SkyWatchera, bo ludzie kupując lepsze okulary się tego pozbywają. Taki okular w MAK-u o światłosile F/13 nie będzie dawał widocznych i upierdliwych wad. Nie przekraczaj też powiększenia 50-60 razy, bo obraz będzie za ciemny, a gonienie za samolotem bardzo trudne. Taki obiektyw będzie działał z solidniejszego statywu foto bez większych problemów. MTO ma też tę zaletę, że można go przykręcić do aparatu (poprzez pierścień typu M42/bagnet twojej lustrzanki) i bezpośrednio focić samoloty

 

inna alternatywa, to używana synta 6" na dobsonie. Obraz odwrócony w 2 płaszczyznach, ale obraz o wiele jaśniejszy niż w MTO. Poza tym bardzo łatwo się prowadzi za samolotem, kwestia tylko nabrania wprawy przy odwróconym obrazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się teraz nad http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1510&lunety=Luneta_Celestron_C70_Mini_MAK_25-75x70_+_statyw_sto%B3owy_+_pokrowiec i nad http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_207&products_id=893&lunety=Luneta_ApoBird_20-60x70_WP . Na ile opcja stosowania okularów w Celestronie może być użyteczna? Rozumiem, że jest w nim jakiś fabryczny okular z zoomem 25x-75x, a reszta to tak jak normalny teleskop 70/750, do którego można dokupić okular? Czy jakoś da się określić światłosiłę tego wynalazku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się teraz nad http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1510&lunety=Luneta_Celestron_C70_Mini_MAK_25-75x70_+_statyw_sto%B3owy_+_pokrowiec i nad http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_207&products_id=893&lunety=Luneta_ApoBird_20-60x70_WP . Na ile opcja stosowania okularów w Celestronie może być użyteczna? Rozumiem, że jest w nim jakiś fabryczny okular z zoomem 25x-75x, a reszta to tak jak normalny teleskop 70/750, do którego można dokupić okular? Czy jakoś da się określić światłosiłę tego wynalazku?

 

 

Do jednego ani do drugiego okularków nie dokupisz. Masz tu zakres powiększeń taki jaki podaje producent. Ten maczek niby fajny tylko malutki bo to 70mm i jeszcze obstrukcja centralna...Druga luneta plusuje brakiem obstrukcji ale poczęstuje Cię aberracją choc pewnie na przyzwoitym poziomie. No ale na taki lukacz samolotowy niedrogi obydwa sprzęty pewnie dadzą dobrze radę. Światłosiła w wizualu nie jest Ci potrzebna a żeby ją policzyć trzeba by znać ogniskową tego teleskopu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że jest to tuleja 1,25" zakończona gwintem T2. Wkręca się ją w miejsce oryginalnego okularu, w to wkłada okular standardu 1,25" i można obserwować. Widać to zresztą na zdjęciach. Nie wiem tylko jak się w tym maczku ostrzy, bo nie widzę nigdzie pokrętła focusera

 

Zastanów się jednak nad makiem 102 (albo już minimalnie 90), czy używanym MTO. To dwukrotnie większe zwierciadło niż tego maleństwa. Obraz będzie lepszy, jaśniejszy i bardziej kontrastowy. W MTO niewygodnie się ostrzy, ale za to wygodnie przykręca do aparatu, bo to zwykły obiektyw lustrzany - nie ma jednak problemów, bo ostrzy się raz na samolot i potem praktycznie bez zmian tej ostrości już ogląda. W astronomicznym MAK-u 102 ostrzy się wygodniej, ale mniej wygodnie łączy go z aparatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło jest po prawej stronie tubusa http://www.celestron.com/c3/images/files/downloads/1220558461_spotterinstc705.pdf . Jeśli chodzi o Maka 90 czy wyżej to już trochę droższa półka, chyba, że zapolowałbym na używkę. Mam jeszcze jedno pytanie - o co chodzi z tą obstrukcją centralną u tego maczka 70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwierciadło główne ma 70 mm średnicy, ale nie wykorzystujesz całej powierzchni, bo jego środek jest przysłonięty przez zwierciadło wtórne. Poza tym w takiej konstrukcji w środku zwierciadła głównego i tak jest otwór. Tak więc powierzchnia czynna zwierciadła MAK-a jest mniejsza niż wynikająca z prostego rachunku "pi er kwadrat". Mniejsza o kilka-kilkanaście %. Nadto menisk i dwa zwierciadła po drodze powodują, że MAK ma gorszą sprawność niż refraktor o tej samej średnicy. Nadrabia za to tym, że w krótkiej tubie daje się upchać długą ogniskową, pozbawioną w dodatku aberracji chromatycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak te 70mm w maku to nie jest wiele. Ale na samoloty do polukania z pewnością będzie ok. Większy mak 90 lub 102 ma to do siebie,ze nie zejdziesz poniżej powiększeń rzędu 40x.. Luknąłem na ta instrukcję. Fajnie,ze można sobie wkładać za pomocą tej tulei okularki 1.25" -ciekawe czy ta tulejka jest w komplecie? I ciekawe jaki max. długi okularek pociągnie bez winietowania.

 

Ps.co do większych maków to własnie wstawiam 102mm jako,ze nabyłem większego. Teleskop niemal nowy ale to już większe koszta i dla prawidłowej orientacji trzeba by kątówkę jeszcze wymienić na 45 stopni.

 

Dodam,ze obstrukcja to nie tylko mak 70 bo maja je wszystkie maczki. Obniża ona tez nieco kontrast choć osobiście kontrast w makach uważam za bardzo dobry..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Raczej będzie problem z jego namierzeniem. W takim teleskopie byłby dobry widok, tyle że z uczymaniem go w polu widzenia już gorzej, a z namierzeniem horror. Lepszy byłby montaż azymutalny, a teleskop o mniejszej ogniskowej i dużym polu widzenia.

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tą maszynę, na takim montażu ( azymutalnym) , do obserwacji dziennych, bardzo dobry sprzęt, używam tego od pół roku , do samolotów też się nadaje , jest jeszcze wersja z ogniskową 1200 mm (w lustrzance będzie większe powiększenie), obraz jest odwrócony stronami (prawo -lewo) ale bardzo to nie przeszkadza. Mógłbyś uzyskać powiększenia 30-50 razy dobrej jakości. Rura jest długa to łatwo będzie ją prowadzić za samolotem (im dłuższa , tym lepsza) http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=2531&lunety=Teleskop_Messier_AR-152S_152/760_Petzval_/_HEX_na_ALT-AZ_z_mikroruchami_i_stalowym_statywem_(AZ5,_TPL)

Edytowane przez berkut123
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.