Skocz do zawartości

moje początki: M31


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

wczorajszy seeing był tak słaby, że Jowisz pływał nawet w powiększeniu 60x więc postanowiłem wykorzystać dobrą pogodę (i "wychłodzony" montaż) na próby fotografii z długimi czasami. Na początek wytypowałem jasny obiekt, który powinien dać się uwiecznić nawet na rozświetlonym niebie w mieście. Sprzęt bardzo skromny bo kamerka internetowa SPC880NC przerobiona własnoręcznie na długie czasy i obiektyw od starego Zenitha Helios 2/58. Do kompletu filtr IR/UV cut i zmotoryzowany (też ATM) montaż EQ3-2

 

7x90 sek, 30x60 sek, 10x40 sek, poskładane w Registax 5 i IRIS

 

m31_29_10_2010.JPG

 

uwagi mile widziane :D

a najchętniej co zrobić by było lepiej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potem większa kamera, dłuższa ogniskowa, lepszy montaż,

..potem większa kamera... i już tak w kółko :szczerbaty:

wydaje się to nawet dość proste :D

 

teraz już może tylko jeszcze dłuższe czasy ekspozycji,

właśnie wydłużanie czasu ekspozycji nic nie dawało bo zamiast nowych szczegółów pojawiało się tylko coraz jaśniejsze tło. Na histogramie miałem tło na poziomie 100-120 na 255 możliwych przy czasie 90 sek. W efekcie znacznie spadała i tak już bardzo mała dynamika, bo mogłem wykorzystać tylko jej część. Zastanawiam się czy może filtr typu anty LP nie dałby dobrych efektów?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak skręcił" obiektyw do f/4 lub f/5.6 bo koma to zabija na tym zdjęciu, no i potem wydłużył czasy, żeby wyrównać straty światła ;)

Co do filtrów ALP, to możesz spróbować, ale one mocno wydłużają czasy naświetlania, poza tym nie wiem jak ALP radzą sobie z galaktykami?

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak skręcił" obiektyw do f/4 lub f/5.6 bo koma to zabija na tym zdjęciu

chciałem tak zrobić ale to obiektyw z potwierdzeniem przysłony, a ja nie mam jak nacisnąć tego bolca :g:

próbowałem zakleić go taśmą ale odpada :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem tak zrobić ale to obiektyw z potwierdzeniem przysłony, a ja nie mam jak nacisnąć tego bolca :g:

próbowałem zakleić go taśmą ale odpada :D

 

pozdrawiam

 

Ja wkładałem zapałkę aby zadziałała jak klin. Jesli nie da sie od zewnątrz to sprobój od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sumas - hobby to hobby, co tutaj ma niby wnieść lepsza kamerka?

to był taki astrofotograficzny żart B)

 

skoro już zabrałem głos to kilka słów wyjaśnienia

fotkę zrobiłem "na partyzanta", bez wcześniejszego przygotowania. Nawet na polarną ustawiłem montaż raczej niedbale. Chciałem tylko sprawdzić czy uda się osiągnąć coś sensownego z tak prymitywnego zestawu. Wydaje mi się, że można jeszcze coś z niego wycisnąć przy poprawieniu paru elementów

 

na temat fotografii z długimi czasami mam raczej blade pojęcie więc traktuję to jako zapoznanie z tematem. Jeśli mnie to wciągnie będę rozwijał sprzęt ale puki co chcę się trochę nauczyć jak najmniejszym koszem :D

 

mam zamiar jeszcze poeksperymentować z przymknięciem obiektywu oraz chciałbym wymienić matrycę na czulszą, a najlepiej na mono. Pozwoliło by to sprawdzić efekty w filtrach wąskopasmowych dzięki czemu mógłbym w znacznym stopniu zniwelować wpływ LP

 

wkrótce będę miał znacznie lepszy montaż więc będzie możliwość przesiadki na dłuższe ogniskowe choć moim podstawowym celem pozostanie fotografia księżycowo-planetarna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to był taki astrofotograficzny żart B)

...

 

niemniej jednak trzeba się strzec, astrofotografia to wredna suka, jak już nas połknie, to po nas, żarty się kończą i dwucalica złośliwa trapiąca często obserwatorów, to mały kaszelek w porównaniu do tej nowej zarazy :flirt:

 

a już poważniej, fotografowanie w filtrach wąskopasmowych, to chyba jedyne panaceum na zabawę w astrofotografię, przynajmniej tę nieplanetarno-księżycową, pod coraz bardziej zaświetlonym naszym niebem

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.