Skocz do zawartości

Pytanie o obróbkę


szary19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, popełniłem wczoraj fotografię Coocona z sbiga st402Me . Na stacka złożyło się 10 klatek 300sec + 5 * 500sec, do tego darki,brak flata (muszę dorobić). Stackowane w DSS przez medianę, później obróbka PS. Pokusiłem się także na dodanie warstwy wypełnienia i próby stworzenia psełdo koloru. Chciałbym zapytać czy jest sposób na wyciągnięcie detalu mgławicy bez jednoczesnego zwiększania rozmiarów i jasności gwiazd? Sprzęt fotografujący : 80ed,eq6,st402Me,Guide Sbig St4.

Wersja b&w:

b&w.jpg

Wersja pseudo - kolor

cocoon red.jpg

Edytowane przez szary19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz Ps to np. robisz kopię warstwy, potem menu Select/ color range

pipetą w panelu zaznaczasz np. najjaśniejszą gwiazdkę na zdjęciu, suwakiem fuzziness dobierasz ustawienie tak aby tylko gwiazki były zaznaczone, następnie menu Select/Modifi/Expand wybierasz najlepiej 2 pixele

kolejno Menu/Select/Modifi/Feather wybierasz promień też najlepiej 2 px

potem Menu Select/Inverse

potem Menu Layer/New/ Layer via copy

i masz już nową warstwę która nie zawiera gwiazd

i na tej warstwie wyciągasz detale mgławicy nie ruszając gwiazd

potem rezultat wystarczy połączyć oryginalną warstwą z gwiazdkami

 

ale to wszystko i więcej znajdziesz w tutorialach z sieci: http://forum.astropolis.pl/topic/31943-obrobka-astrofotografii/

 

i w zasadzie nie ruszając rozmiaru i jasności gwiazd

uzyskujesz coś takiego:

b&w.v2.jpg

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku. Człowiek całe życie się uczy.. brnę przez te toutoriale które znalazłem w dziale nauki astrofoto. Przy okazji uświadomiono mnie że robienie zdjęć golutką matrycą bez uv cut'a dodatkowo utrudnia pracę na mocno przepalonych gwiazdkach. Puki co czekam na h-alfa i nie mogłem się powstrzymać przed zobaczeniem czegoś więcej niż do tej pory w canonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja pseudo kolor na podstawie obróbki Sumasa.

rgbv2.jpg

Metoda wycięcia gwiazd i pracy na mgławicy zdecydowanie ułatwia pracę , muszę popracować nad większą ilością materiału no i czekam na filtry żeby pofocić w narrow, bo jednak zdjęcie wykonywane było niemal w centrum miasta więc obarczone jest sporym szumem.

Edytowane przez szary19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.