Skocz do zawartości

kilka podstawowych pytan: 1.25'' vs 2''


astro_boy

Rekomendowane odpowiedzi

moj pierwszy post, wiec witam wszystkich

 

jestem nowy 'w temacie' i pomimo, ze przeczytalem juz rozne watki nie rozumiem kilku rzeczy/zaleznosci.

planuje kupic SW Synta 8" plus barlow oraz filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow 2". a nastepnie sukcesywnie powiekszac kolekcje o 3 okulary: 8mm, 13mm i 33mm, kazdy za okolo 500zl czyli takie w miare sensowne. jakie okulary - to juz wiem, sporo jest informacji na forum. filtr - tez chyba sie sprawdzi, raczej dobrze sie o nim wypowiadacie. problemy mam inne, typowy brak wiedzy wynikajacy z braku doswiadczenia:

 

- jakie okulary/barlow kupowac: 1.25'' czy 2'' ?

- jaka jest roznica miedzy okularami/barlow 1.25'' a 2'', wiem, ze 2'' ma wieksze pole, ale czy to jest warte doplaty?

- jakia wielkosc maja standardowe okulary dolaczone do SW Synta 8": 1.25'' czy 2'' ?

- czy jesli kupie barlow 2'' to musze pozniej kupowac okulary tylko 2''?

- skoro filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow jest 2'' to moge go uzywac tylko do okularow 2'' ?

- jak to jest, czy barlow idzie miedzy okular a teleskop, czy jest ostatnim ogniwem pomiedzy teleskopem a okiem i to w niego patrze?

 

z tego co widze np. na deltaoptical big barlow 2'' kosztuje ponad 700zl i nie znalazlem nigdzie (astrokrak.pl, teleskopy.pl) sensownej alternatywy do niego:

 

- czy na prawde sensowny barlow 2'' musi byc taki drogi?

- czy jest on wart swojej ceny i warto do niego dozbierac?

 

tak juz czysto informacyjnie:

niebo mam na codzien typowo miejskie (centrum miasta), ale na pewno bede wozil sprzed na wies, a tam jest bjutiful dark skaj nastawiam sie na ksiezyc/planety w miescie i cala reszte na wyjazdach. w planach mam tez robienie zdjec samolotow na wysokosciach przelotowych - czytalem kilka tematow z ktorych wynika, ze ten teleskop sie do tego nada (i wlasnie tam polecali barlow 2'' zamiast 1.25'', jako duzo lepszy to tego typu zastosowan)

 

jak wczesniej napisalem - troche sie gubie w tych 1.25''/2'' i z tego co rozumiem to barlow i filtr na 2'' ograniczaja mnie do okularow na 2''. wole sie jednak upewnic jak to jest i dowiedziec jakie okulary sa w komplecie (wszedzie sa parametry podane, nie rozmiar), bo jesli 1.25'' to nie wiem czy jest sens kupowac filtr 2'' czy barlow 2'' bo i tak ich nie podlacze, zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 2x 2" Barlow, czy SW 2" ED Barlow są dobre i w dobrej cenie (niekoniecznie dostępne w Polsce).

 

Standardowo do teleskopów dołączane są 1,25" okulary i akcesoria 1,25". 2" okulary zazwyczaj tyczą się tych długoogniskowych, które do Newtona nie są konieczne (chyba że chcesz wydać parę tysięcy na Naglery czy Ethosy). Tak więc spokojnie starczą okulary i akcesoria 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz RNAV to warto kupić barlowa 2".

 

Filtry 2" można używać z okularami 1,25", ale nie "z marszu". Potrzebna jest redukcja 2"->1,25" z gwintem filtrowym 2" która zazwyczaj jest w zestawie barlowa 2". Nie kupując barlowa 2" nie masz możliwości używania filtrów 2" z okularami 1,25", chyba, że kupisz redukcję o której wspomniałem wcześniej :)

 

Ostatnim ogniwem przy oku jest zawsze okular. A przy RNAV aparat fotograficzny.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jesli kupie barlow 2'', do tego filtr 1.25'', do tego bede mial 2 okulary standardowo do synty dodane (1.25'') to wszystko bedzie ok, tak? jesli dobrze rozumiem to da sie wszystko podlaczyc (barlow 2'' plus redutkor plus okular 1.25'' plus filtr 1.25'').

 

a czy jest jakas roznica, jakis plus przemawiajacy za tym, aby nowe okulary kupowac 2'', czy nie ma to znaczenia i lepiej 1.25'' tak aby ewentualne filtry do wszystkich pasowaly ?

Edytowane przez astro_boy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej - nie ma możliwości użycia filtru 1,25" z okularem/barlowem 2".

 

Jeśli uprzesz się na barlowa 2" który ma redukcję na 1,25" z gwintem filtrowym 2" to warto kupić filtr 2" bo jak będziesz chciał go użyć z okularem 2" (pożyczonym czy kupionym w przyszłości) to nie będzie problemu.

 

Tak czy inaczej, Twoja konfiguracja zadziała: barlow 2" + redukcja 1,25" + okular 1,25" z wkręconym filtrem 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie chyba zrobie tak: kupie barlow 1.25'', filtr 1.25'', pozniej wspomniane okulary 1.25''. tak bedzie i dobrze i tanio, patrzac na cene big barlow.

 

chcialbym miec barlow do planet/ksiezyca, a rnav to jako dodatek, moge zyc bez niego. a jak mnie kiedys bardzo na lotnictwo najdzie, to wtedy dokupie drugiego barlow'a 2'' plus okular do niego, tez 2''.

 

dzieki za pomoc, teraz juz rozumiem co i jak w temacie 1.25''/2'' :)

 

a tak przy okazji - jaki okular do tej synty 8'' i barlow 2'' bedzie dobry do rnav ?

Edytowane przez astro_boy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do zdjęć RNAV potrzebna jest lustrzanka, a nie okular :) Do wyciągu montujesz body aparatu (może być bez barlowa), śledzisz i pstrykasz.

 

Spójrz na moją stopkę sprzętową - praktycznie całość mam 1,25" i daję radę :) Jedyna rzecz 2" to filtr mgławicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do zdjęć RNAV potrzebna jest lustrzanka, a nie okular :) Do wyciągu montujesz body aparatu (może być bez barlowa), śledzisz i pstrykasz.

 

Spójrz na moją stopkę sprzętową - praktycznie całość mam 1,25" i daję radę :) Jedyna rzecz 2" to filtr mgławicowy.

 

 

w takim razie cos zle zrozumialem czytajac rozne info na necie - wiem, ze jest potrzena lustrzanka, ale podkreslano, ze musi byc jeszcze barlow 2'' - wywnioskowalem, ze wersja 1.25'' daje za male pole i nie bardzo da sie sensowne zdjecia robic. jak sie da - to super! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.