Skocz do zawartości

Skalowanie zdjęcia - czyli składanie fotek z 2 różnych kamer


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam problem natury raczej teoretycznej. Jako że nie posiadam na razie żadnej zmieniarki do filtrow, a i filtrów nie mam za dużo (bo tyko Ha), postanowilem na próbę poskładać 2 zdjęcia w jedno:

- Ha z ATIKa

- kolor z Canona

Pomysł może średni w ogólności, ale kamera wizytuje serwis, więc pozostają mi gry i zabawy z materiałem już zebranym. Oba zdjęcia były robione tą samą optyką. Jedyną różnicą był detektor. Canon 450D ma pixel wielkości 5.2µm. Pixel w ATIKu to 6.45µm. Więc pomyślałem, że jak zmniejszę fotkę z canona o 5.2/6.45=0.80620155 to skala wyjdzie dobra. Niestety zdjęcie jest ciut za duże. Czy coś źle kombinuję?

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam photoshopa dla ubogich, czyli Photoline.

 

Wczoraj podszedłem do sprawy łopatologicznie i zmierzyłem odległość pomiędzy gwiazdami na jednym i drugim zdjęciu. Skala wyszła o około 2% różna od wyliczenia z użyciem rozmiaru pixela. Przeskalowałem kolorowy obrazek i złożyłem do kupy. Ha robi za luminancje, RGB z canona za kolor. Musiałem też obracać zdjęcia względem siebie. Tutaj już kombinowałem ręcznie.

 

Zdjęcie z canona było bardzo słabe, więc efekt końcowy nie jest najlepszy.

m42_color_ha.jpg

 

Bardzom ciekaw, jaka jest procedura w Photoshopie :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby było bardziej czerwono to musisz kolorowy obraz z Canona rozbić na poszczególne kanały i w miejsce kanału czerwonego R podłożyć H alfa z kamerki i powtórnie złożyć RGB czyli HaGB. Potem złożyć luminancję ( H alfa) z tym co uzyskałeś, to z reguły poprawia obraz czyli otrzymasz Ha + HaGB albo złożyć HaGB + RGB z Canona - najlepiej wypróbować co lepiej wyjdzie. Różnie można kombinować.

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było bardziej czerwono to musisz kolorowy obraz z Canona rozbić na poszczególne kanały i w miejsce kanału czerwonego R podłożyć H alfa z kamerki i powtórnie złożyć RGB czyli HaGB. Potem złożyć luminancję ( H alfa) z tym co uzyskałeś, to z reguły poprawia obraz czyli otrzymasz Ha + HaGB albo złożyć HaGB + RGB z Canona - najlepiej wypróbować co lepiej wyjdzie. Różnie można kombinować.

 

Trochę za dużo kombinowania, jak na mój gust. Zdjęcie z canona było po prostu słabe. Ciężko z miasta wyciągnąć coś lepszego. Przy okazji chyba dojrzałem do sprzedaży canona. W porównaniu z monochromatyczną kamerą, obróbka zdjęć z canona to straszna mordęga :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka mordęga? Jak złożyłeś to co sam pokazałes to już masz cały materiał. Zdjecie z Canona rozkładasz w photoshopie na kanaly RGB i je kopiujesz po czym z powrotem składasz te trzy fotki ale zamiast kanału R z Canona wstawiasz jako R zdjęcie H alfa z kamerki. H alfa z kamerki jest dużo bardziej kontrastowe niż kanał czerwony z Canona i finał będzie taki, że fota będzie bardziej czerwona i wyraźna. Potem można robić już wszelakie kombinacje. Nowy RGB można próbować złożyć ze starym co często powoduje poprawę gwiazd i złagodzenie całej foty albo może być gorzej :rolleyes: . H alfa można ponownie wykorzystać jako luminancję ( co już zrobiłeś) i złożyć z nowym RGB. Gdyby codziennie było czyste niebo to bym uwierzył, że nie nadążasz obrabiać coraz to nowego materiału ale jakoś nie widać takiego wypasu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli canona wogóle, a nie to zdjęcie w szczególności. Samo stackowanie klatek z canona zajęło mi ~4 razy tyle czasu, co stackowanie klatek z ATIKa. Tylko tyle miałem na myśli.

 

Na brak ładnej pogody ostatnio nie narzekam :szczerbaty: Ale moja córeczka jest coraz bardziej zaborcza i na focenie trochę brak mi sił :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.