Skocz do zawartości

M101


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Fotka to złożenie 5x5' i 5x10'. Zrobiona przez filtr 'L' i IDAS LPS. Klatki 10' uratowały trochę sesję bo na 5' prawie nic nie było widać. Cały kolor miałem zrobiony na 5' i nic z tego nie wyszło. Na dorobienie większej ilości klatek 10' nie pozwoliły kaprysy sprzętu. Mam ciągle kłopoty w ocenie, czy długość ekspozycji jest odpowiednia. Generalnie muszę zacząć jakoś sensownie planować te sesje. Potrzeba mi jeszcze sporo doświadczenia więc eksperymentuję ile wlezie! ;)

m101.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do długości ekspozycji, to obserwuj wartości w tle, gdzie nic nie ma. Jeżeli znaczące sygnał podniesie się powyżej offsetu (czyli szumu odczytu) to nie ma sensu przesadnie wydłużać ekspozycji. Powiedzmy, że jeżeli bias ma 600 jednostek, to smażenie tła powyżej np. 3 tys. to strata czasu. W takiej sytuacji lepszy efekt uzyskasz robiąc 20x5 min, niż 10x10 min.

 

Zdjęcie fajne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do długości ekspozycji, to obserwuj wartości w tle, gdzie nic nie ma. Jeżeli znaczące sygnał podniesie się powyżej offsetu (czyli szumu odczytu) to nie ma sensu przesadnie wydłużać ekspozycji. Powiedzmy, że jeżeli bias ma 600 jednostek, to smażenie tła powyżej np. 3 tys. to strata czasu. W takiej sytuacji lepszy efekt uzyskasz robiąc 20x5 min, niż 10x10 min.

 

Zdjęcie fajne.

Faktycznie! Teraz sprawdziłem i różnica pomiędzy klatkami 5' i 10' jest mała. Może wczoraj zmylił mnie automatyczny stretching? Subtelna różnica jest ale to nic w porównaniu do tła, które skoczyło z 7000 do 14000. Wniosek chyba taki: niebo jest słabe i pojedyncza klatka już lepsza nie będzie. Jedyna nadzieja to nazbierać ich więcej!? Sygnał bias mam ok. 300.

 

Kiedyś Sumas zapuścił sesję poglądową z różnymi czasami i widać było przyrost dynamiki z wydłużającym się czasem. To jednak były fotki Ha, czyli coś jak pod niebem bardzo czarnym...?

porownanie.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Sumas zapuścił sesję poglądową z różnymi czasami i widać było przyrost dynamiki z wydłużającym się czasem. To jednak były fotki Ha, czyli coś jak pod niebem bardzo czarnym...?

Z h-alpha sytuacja jest zupełnie inna. Tu i nawet 60 min. da znaczącego kopa. Chodzi o to, że świecenie tła nieba praktycznie nie przebija się (no chyba, że mamy mega syf na niebie). Wydłużanie czasu ekspozycji podnosi nam sygnał pochodzący od mgławicy w stosunku do stojącego w miejscu tła.

 

Przy kiepskim niebie i filtrach broadband rośnie wszystko, włącznie z tłem, dlatego nie mamy takiego przyrostu sygnału.

 

Z tego powodu także w narrowband bardziej istotna jest jakość samej kamery, a w szczególności szumy odczytu. W RGB sygnał zawsze wybija się ponad szumy (co maskuje niedociągnięcia elektroniki), zaś w narrowband już niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza przymiarka do wersji kolorowej. Słabo, ale będą kolejne! ;)

Tym razem rozpoczynałem od koloru. Balansowanie na dwa punkty (czarny i biały). Miałem tylko po 15 klatek na kanał i trudno było materiał pociągnąć. Wyszły szumy. W efekcie przed łączeniem z L rozmyłem odrobinę warstwę koloru. Tym sposobem szumy z koloru nie dodały się do tych z kanału L.. chyba :szczerbaty: Luminancja jest nowa, ale chyba gorsza od tej z pierwszego zdjęcia (mniej przejrzyste powietrze ?). Trzeba jeszcze spróbować połączyć starą L z nowym kolorem.

Tymczasem pogoda zrobiła sobie przerwę. :(

 

PS

W miejscu w którym fotografuję (o 2:00 w nocy) bez problemu można czytać gazetę, wykorzystując wyłącznie 'światło zastane'. :huh:

m101kolor.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.