Skocz do zawartości

Teleskop do 300 zł


fugaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Poszukuje teleskopu do 300 zł. Dopiero zaczynam przygodę z astronomią. Teleskop powinien posiadać filtr do oglądania księżyca oraz duże, jak na tą cenę, powiększenie.

Proszę o pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem oba najbardziej tu pasujące (Tobie) teleskopy

 

Momim zdaniem na początek spokojnie wytrzymasz bez filtrów (przy takim budżecie to warto zainwestować w przynajmniej w optykę).

 

Problemem może byc niekiedy mikro-drganie pogarszajace obraz (można sie ratowac nie wysuwaniem nóżek, lub znikomym wysuwaniem) oraz celowaniem w bezwietrzną pogodę.

 

Dlatego najbezpieczniej brać poniższy teleskop (maksymalen powiększenie - "z barklowem" który tam dają - wyniesie 100x

 

 

Kliknij_Link__najbezpieczniejszy_zakup

 

 

Jak kiedyś polowałem na pewien obiekt na Księzycu - uskok - znana "ściana" (r.recta) to jako cienutka kreske (włos)

dopatrzyłem sie jej w poniższym teleskopie przy nieco większym powiększeniu 140x

ale za karę miałem w nim ostry obraz tylko chwilami - bo dłuższa luneta bardziej obciąża statyw czyli (na ogół) zwiększa "mikrodrgania"

 

to było w tym:

 

Kliknij_Link__troche_chwileny_obraz_ale_nieco_wiekszy

 

To jest też kwestia wieku! Jesli jesteś młodą osobą np 20 lat to masz lepsza zdolność rozdzielczą oka czyli

nie potrzebujesz stosowac powieksznia 2 x 70 = 140x bo (dla tej same soczewki w tym krótszym teleskopie) w powiekszeniu 100x powinieneś dostrzec te same! detale, linie, punkciki itp.

 

Pozdrawiam

Ekolog

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowałem przez kilka miesięcy refraktor Spinor Optics 70/700AZ2, czyli teleskop identyczny z tym z drugiego linku podanego przez ekologa. Ten teleskop pozwalał teoretycznie na uzyskanie powiększenia 140x za pomocą dołaczonych akcesoriów i jak dla tej jakości optyki i średnicy teleskopu było to już trochę za dużo. Takie powiększenie od biedy nadawało się do księżyca, choć i tu obraz był już ciemny i wolałem stosować powiększenie 70x. Gdybym teraz kupował to pewnie zdecydowałbym się na, krótszy refraktor czyli ten o ogniskowej 500mm, bo powiększenie 100x wydaje mi się w sam raz do teleskopu o tej aperturze. Poza tym krótszy refraktor powinien lepiej spisywać się na nie najsztywniejszym montażu AZ2. Filtr księżycowy do tej apertury w mojej ocenie nie jest potrzebny. Ja obserwowałem księżyc bez filtra. Gdy był w pełni to przy powiększeniu 70x obraz był bardzo jasny, ale nie tak żeby a raził i nie dało się oglądać. Poza tym i tak najlepiej oglądac księżyc gdy nie jet w pełni bo wtedy najwyraźniej widać kratery i nierówności na powierzchni.

 

Jeśli zatem budżet nieprzekraczalny to bierz teleskop z pierwszego linku. Ewentualnie możesz też poczekać aż rzucą teleskopy Sky-Lux do sklepów Lidl. Pojawiają się tam w promocji jakieś dwa razy w roku i wtedy można je kupić w okazyjnej cenie około 279zł. W normalnej sprzedaży kosztują ponad 400zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość trus992

Witam,

lepiej dozbierać kasę te 300 zł i kupić synte 6 lub solidną lornetkę.

Nie ma co się napinać,później kupiłem i żałowałem.

Wszystko przyjdzie z czasem.Najlepiej odkładać i zdobywać wiedzę.

Takie jest moje zdanie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dobry zakup jak na początek. Taki teleskop pozwoli ci zobaczyć sporo więcej niż lornetka bez statywu. No i oczywiście o wiele więcej niż gołe oko (jakieś 100 razy więcej zbieranego światła). Uznaje się że prawdziwe teleskopy zaczynają się właśnie od średnicy 70mm w przypadku refraktorów, a mniejsze średnice to raczej zabawki. Poza tym taki Sky-Lux to już jakaś przyzwoita jakość wykonania w przeciwieństwie do Optisanów, Opticonów i innej tandety z allegro.

 

Za jakiś czas pewnie zapragniesz czegoś większego, lepszego i droższego oczywiście, ale wtedy będziesz już mógł samodzielnie dokonać wyboru tego co ci odpowiada, bo będziesz miał już jakieś doświadczenie. Tymczasem powodzenia w obserwacjach.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.