Skocz do zawartości

Pytanie o filtr


carlos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam wszystkim

Jako początkujący jak zwykle mam pytanie. Czy na początek, powiedzmy przed ewentualnym dokupieniem chromacoru do 6" refraktora, jest sens wykombinowac sobie filtr minus fiolet, aby poprawić "kolorystykę" jasnych planet? Gdzie ewentualnie można ów filtr zaporowy nabyć, ile może kosztować i jak się go montuje - na tubus przed soczewkami, czy jest to dodatek w części okularowej? Z góry dzięki za pomoc 8)

 

 

Carlos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.apm-telescopes.de/deutsch/index.htm na tej stronie kliknij w Hersteller, a następnie ze spisu firm wybierz "Sirius Optics". Tam znajdziesz MV filter Preise incl.16% Mwst

1.25" Version € 99.-

2" Version: € 149.-

Zanjdziesz taki filtr również pod tym linkiem - http://www.william-optics.com/accessory/vr-filter.htm , http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/.../farbfilter.htm . Filtr poprawi Ci kontrast na planetach i jasnych gwiazdach zmniejszając aberrację chromatyczną, ale wytnie część pasma . Chromacor tego nie robi, ale jest wiele droższy. Jeśli najpierw kupisz filtr, a następnie chromacor, filtr okaże się zbędny. Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ciekawy artykuł o filtrach jest  wkwietniowym numerze Sky&Telescope. Ja kupiłem parę dni temu contrast booster Baadera, ale nie mogę jeszcze nic mądrego powiedzieć. Muszę trochę go pomęczyć, zwłaszcza na Jowiszu i Księżycu.

 

A można wiedzieć w jaki sposób ten filtr boostuje kontrast :?: Bo wycinać raczej nie wycina :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Adamie, to oczywiste bo z filtrem jest pozbawiony niebiesko-fioletowej otoczki powiększającej pozornie obraz planety na dowolnym praktycznie detektorze nie wyłączając nawet oka 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, to oczywiste bo z filtrem jest pozbawiony niebiesko-fioletowej otoczki powiększającej pozornie obraz planety na dowolnym praktycznie detektorze nie wyłączając nawet oka 8)

 

To wydłuża ogniskową czy to tylko wrażenie optyczne? Ja efektu zmniejszenia powiększenia nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przecież piszę powiększającej "pozornie", doczytaj najpierw na spokojnie :-)

Nie, filtr nie daje mierzalnego amatorsko wydłużenia ogniskowej ale przesuwa o ułamek milimetra ognisko do tyłu jako płytka płasko równoległa w skośnej wiązce teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja tak z gruchy ni z pietruchy, ale w temacie :

Gdzie można poczytać coś o filtrach? Jak je się filtry i z czym... ;) Czy są odpowiednio do reflektorków czy do refraktorów, etc. Wszystko to co powinno się wiedzieć.

Dopiero interesuję się filtrami i MUSZĘ coś poczytać na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak z gruchy ni z pietruchy, ale w temacie :  

Gdzie można poczytać coś o filtrach? Jak je się filtry i z czym... ;) Czy są odpowiednio do reflektorków czy do refraktorów, etc. Wszystko to co powinno się wiedzieć.

Dopiero interesuję się filtrami i MUSZĘ coś poczytać na ten temat.

 

Ale to już było..... :wink: Poszukaj w archiwum chyba, że czytałeś i chcesz jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.