Skocz do zawartości

Pomożecie?


Protego17

Rekomendowane odpowiedzi

To pojęcie względne. Wiele zależy od warunków, w jakich się obserwuje, czyli czy pod ciemnym niebem, czy pod zaświetlonym.

Tym teleskopem, myślę, że te jaśniejsze obiekty Messiera obejrzysz. No i planety. Saturn jest aktualnie widoczny wieczorem w gwiazdozbiorze Panny. I Księżyc też oczywiście pooglądasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi powiedzieć do jakiej jasności będą widoczne obiekty przy moim sprzęcie: Teleskop Opticon 60\F900?

 

Ależ Kolego kupiłeś klasyczną zabaweczkę...i do tego niereformowalną. Twoim największym wrogiem jest tutaj wyciąg w formacie

0,98" nie obsługujący popularnego formatu okularów 1,25" Wymiana okularów a wykonalna. Możesz próbować z mikroskopowymi Kellnerami PZO -po lekkiej adaptacji powinny zdać egzamin!

Bo jak się pewnie domyślasz dołączone do zestawu Huygensy i Ramsdeny to nie są okulary ale chińskie szkiełka odpustowe :ha:.

W takim teleskopie największe użyteczne powiększenia to 45x wtedy zobaczysz słaby zarys kraterów na Księżycu!

Inną rzeczą dyskwalifikującą wielkie powery ... jest tutaj trzęsący się jak osika statyw.

Utrzymanie obiektu w polu widzenia w takiej plastikowej konstrukcji to też niezłą woltyżerka :lol:

Co do jasności.. w tym 20mm powinieneś dojrzeć bardzo jasne DSO np. m13 w Herkulesie jako rozmyty punkt. Rozbicie gromady na gwiazdy jest niemożliwe. Oczywiście Jowisza (+księżyce) i Saturna (z uszami) jako kulki dostrzeżesz bez problemu światłosiła f15 jak w maku brrrr :D!

Moja rada: póki przedstawia choć szczątkową wartość na Allegro z tym!

Najtańszy sprzęt będący już teleskopem to:

- Skylux 70/700 (refraktor zaopatrzony w wyciąg 1,25" okulary Kellnera, i montaż astro3)

- Newtony 114/900 lub 130/900 lustra sferyczne, wyciągi 1,25" montaże zazwyczaj eq2 - zdarzają się czasem eq1 trzeba uważać :lol:

 

Życzę powodzenia sprzedaży tej chińskiej zabawki i kupnie teleskopu !

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturna to widziałem (aż zdziwiony byłem że tak dobrze pierścienie widać xd)

a M 51 dobrze będzie widoczne?

 

Bo planety są dość jasne i w małym refraktorku f15 gdzie liczy się przede wszystkim kontrast a podręcznikowe wady okularów (w tej światłosile) nie są tak maskrycznie widoczne, możesz osiągnąć powiedzmy akceptowalny dla początkującego obraz planety. Ale spójrz sobie np. przez synte 8" zrozumiesz o czym piszę!

M51 - pod ciemnym niebem, to będzie jakieś kosmetycznie drobne pojaśnienie, zerkaniem powinieneś dostrzec (ale na pomost nie licz :Boink:)

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.