Skocz do zawartości

Bresser Sky Lux NG 70/700 EQ-Sky


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam swoją przygodę z astronomią praktyczną :) teoretyczną znam dobrze :)

Chcę przeznaczyć na sam teleskop max 500 zł, nie liczę dodatkowych okularów, pokrowca itp.

Czytałem różne opinie na temat Sky Luxa, ale wiem także o wielu minusach Celestronów (Astromaster 70AZ czy 70EQ) i Sky Watcherów.

Interesuje mnie raczej tuba 70/700, chcociaż zastanawiam się też nad 70/900. Sky Lux wydaje mi się na początek dobrym rozwiązaniem,a to ze względu na montaż.

Teleskop nie będzie użytkowany w ekstremalnych warunkach pogodowych i geograficznych, tak więc raczej da radę :)

Co niektóre okularki zapewne do wymiany, ale jakoś sobie poradzę :)

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tym modelem, będę wdzięczny za poradę.

Za komentarze typu "najlepszy Dobson 8" - dziękuję ;) Wiem o co chodzi - nie mam gdzie tego trzymać.

 

P.S.

Byłbym zapomniał. Moje typy - z nich musze coś wybrać:

1) Bresser Sky Lux NG 70/700 EQ-Sky

2) Celestron Astromaster 70AZ

3) Celestron Astromaster 70EQ

4) Sky Watcher 70/700 AZ2

5) Sky Watcher 70/900 EQ-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś SkyLuxa w najstarszej wersji z montażem paralaktycznym

używałem go raczej sporadycznie ale kilka spostrzeżeń mam

użyteczne maksymalne powiększenie to około 100x. Ja najchętniej używałem go z okularem 9 mm co dawało powiększenie prawie 80x

wyciąg był mało precyzyjny i wymagał usztywnienia ale dało się to zrobić domowymi metodami

przyzwoicie prezentował się w nim Księżyc, Jowisz i Saturn. Mars podczas opozycji był jedynie czerwoną kulką bez szczegółów obarczoną aberracją chromatyczną . Słabych obiektów DS nie próbowałem nawet obserwować

dostarczane w zestawie okulary były słabej jakości. Od biedy dawało się używać Kellnera 20 mm

montaż na początku sprawował się dobrze ale po kilku obserwacjach przekładnie chodziły wyraźnie gorzej. Był za to wystarczająco sztywny dla tej tuby ... pod warunkiem nie wysuwania do końca nóg statywu ... i niezbyt silnego wiatru B)

nowsze wersje miały inne montaże na stalowych nogach, które były wyraźnie lepsze. Z wersją NG nie miałem nigdy do czynienia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś SkyLuxa w najstarszej wersji z montażem paralaktycznym

używałem go raczej sporadycznie ale kilka spostrzeżeń mam

użyteczne maksymalne powiększenie to około 100x. Ja najchętniej używałem go z okularem 9 mm co dawało powiększenie prawie 80x

wyciąg był mało precyzyjny i wymagał usztywnienia ale dało się to zrobić domowymi metodami

przyzwoicie prezentował się w nim Księżyc, Jowisz i Saturn. Mars podczas opozycji był jedynie czerwoną kulką bez szczegółów obarczoną aberracją chromatyczną . Słabych obiektów DS nie próbowałem nawet obserwować

dostarczane w zestawie okulary były słabej jakości. Od biedy dawało się używać Kellnera 20 mm

montaż na początku sprawował się dobrze ale po kilku obserwacjach przekładnie chodziły wyraźnie gorzej. Był za to wystarczająco sztywny dla tej tuby ... pod warunkiem nie wysuwania do końca nóg statywu ... i niezbyt silnego wiatru B)

nowsze wersje miały inne montaże na stalowych nogach, które były wyraźnie lepsze. Z wersją NG nie miałem nigdy do czynienia

 

pozdrawiam

 

 

Fakt faktem, naczytałem się o montażach AZ Celestrona i chyba sobie daruję tą opcję :)

Co się zaś tyczy Bressera Sky Lux, to dalej biorę go pod uwagę. Dużo opinii jest przychylnych dla tego statywu,a i w stosunku do powszechnie znanego i cenionego Sky Watchera jest trochę zastrzeżeń ze strony użytkowników. Zresztą wszystkie wymienione przeze mnie egzemplarze są produkowane w Chinach :)

Zdaję sobie sprawę, że i może jakoś super wytrzymały ten Sky Lux nie jest, ale sądzę, że nie ucierpi zbytnio w eksploatacji. Potrzebuję go przede wszystkim do obserwacji w mieście i czasem na wyjazdy w plener (ciemne niebo - mam taką miejscówkę 120 km od Stolicy). Na pewno dokupię jakieś okularki, minimum SPL - ale to minimum. Nie wiem tylko jak z jakością szkiełek w tubie teleskopu... Do tego mam filtr polaryzacyjny umożliwiające regulację transmisji światła w zakresie od około 1% do prawie 50%, dokupię jeszcze jakieś 3 filtry kolorowe (oczywiście dostosowane do "mocy" tego telepa) i na początek mi wystarczy... chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłbym zapomniał - jakie okularki doradziłbyś kupić? o jakiej ogniskowej i o jakim polu widzenia?

czy firma TPL jest warta brania pod uwagę? bo znalazłem takie okulry SPL w dobrej cenie... i się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już pisałem nie próbowałem SkyLuxa zabierać pod ciemne niebo bo miałem znacznie większy teleskop Newtona

myślę jednak, że najjaśniejsze DS-y jak M13, M42, M31 będą spokojnie w jego zasięgu ... a nawet dużo więcej

 

tanie okulary Plossla raczej sobie odpuść. Dobre Plossle są drogie, a tanie marnej jakości ... z wyjątkiem tych o ogniskowych ponad 25 mm

poszukaj na giełdach okularów TMB Planetary lub ich klonów np. HR Planetary czy SW serii 58o. To stosunkowo niedrogie okulary prezentujące już dobrą jakość optyczną

w teleskopie f/10 bardzo dobrze spiszą się okulary erfla, które mają spore pole widzenia. Te z kolei sprawdzą się przy obserwacjach DSO. Niestety ograniczeniem będzie wyciąg i kątówka 1,25" więc najdłuższy okular o rozsądnym polu jaki będziesz mógł użyć to Plosll lub RKE o ogniskowej około 32 mm. Warunkiem będzie usunięcie diafragm z wyciągu

 

wszystkie te okulary można kupić na giełdach astro w cenach 100-200 zł za sztukę. Niby dużo w porównaniu z ceną teleskopu ale tańsze okulary są naprawdę słabe i szkoda wydawać na nie kasy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.