Skocz do zawartości

SELENOGRAPHIA 2011


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

ZESTAW 1 - 15.08.2011

 

1.1. HEWELIUSZ - Podaj datę urodzenia Jana Heweliusza. (dzień/miesiąc/rok)

 

1.2. KSIĘŻYC - Czy dzisiaj wieczorem krater Heweliusza może być obserwowany z Ziemi? (czy znajduje się na widocznej z Ziemi i oświetlonej części tarczy Księżyca)

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości.

 

Na odpowiedzi czekam przez godzinę. Wyniki jutro.

 

 

Drugie zadanie planowane jest na 16.08.2011 r. w momencie górowania najjaśniejszej gwiazdy Tarczy (Sobieskiego) nad Warszawą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 1 - ODPOWIEDZI

 

1.1. HEWELIUSZ - Podaj datę urodzenia Jana Heweliusza. (dzień/miesiąc/rok) - 28.01.1611

 

1.2. KSIĘŻYC - Czy dzisiaj wieczorem krater Heweliusza może być obserwowany z Ziemi? (czy znajduje się na widocznej z Ziemi i oświetlonej części tarczy Księżyca) - TAK

 

 

Prawidłowe odpowiedzi przesłali:

 

1. jestem - 5 pkt.

2. panasmaras - 4 pkt.

3. kuba_mar - 3 pkt.

 

Gratuluję i dziękuję za uczestnictwo.

 

Żałuję jednak, że zainteresowanie zabawą było tak małe. Jeżeli takie pozostanie zapewne przerwę konkurs. Tak jak w poprzednich zabawach - które organizowałem w poprzednich latach - planowałem nagrody-niespodzianki dla najlepszych, ale chciałem informację o nich podać później, tak aby główną motywacją udziału w konkursie była chęć zdobycia wiedzy i dobra zabawa. Pewnie gdybym zrobił to na wstępie zainteresowanie byłoby większe.

Trochę ostudziło to mój zapał. I tym bardziej gratuluję wymienionym wyżej osobom, że chciało im się odpowiedzieć na pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 2 - 16.08.2011

 

2.1. HEWELIUSZ - Podaj imię i nazwisko nauczyciela i przyjaciela Jana Heweliusza, który wprowadził go w świat astronomii.

2.2. KSIĘŻYC - Czy światło popielate Księżyca można obserwować z Ziemi (jest widoczne) przy fazie powyżej 50% (np. po pierwszej kwadrze)?

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

Trzecie zadanie planowane jest na 17.08.2011 r. w momencie górowania najjaśniejszej gwiazdy "Trójkąta letniego" nad Lublinem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 2 - ODPOWIEDZI

 

2.1. HEWELIUSZ - Podaj imię i nazwisko nauczyciela i przyjaciela Jana Heweliusza, który wprowadził go w świat astronomii - Piotr Krüger

 

2.2. KSIĘŻYC - Czy światło popielate Księżyca można obserwować z Ziemi (jest widoczne) przy fazie powyżej 50% (np. po pierwszej kwadrze)? - TAK*

 

* Światło popielate to światło słoneczne odbite od powierzchni Ziemi i oświetlające powierzchnię Księżyca. Najwyraźniej widoczne jest tuż po nowiu, ponieważ wówczas powierzchnia naszego satelity oświetlona jest przez naszą planetę w fazie zbliżonej do pełni (podczas naszego nowiu na Księżycu jest pełnia). Dodatkowo tuż po nowiu Księżyca jego jasność jest niewielka i nie tłumi słabego światła popielatego.

Wraz ze wzrostem fazy Księżyca maleje jasność światła popielatego, ale nie zanika przy fazie ponad 50%. Przy dobrej przejrzystości powietrza i wysokim położeniu Księżyca bez trudu zauważymy światło popielate nawet przy fazie 50-70%. Obserwatorzy zakryć gwiazd przez Księżyc wiedzą, że ciemną krawędź Księżyca można czasami dostrzec nawet przy fazie ponad 80%. A widoczność ciemnego brzegu jest efektem oświetlenia przez światło popielate.

Tak więc światło popielate można zauważyć przy fazie ponad 50%, oczywiście przez lornetkę lub teleskop, z tym, że im większa faza tym większa trudność w jego dostrzeżeniu.

Obecnie Księżyc jest po pełni i zbliża się do ostatniej kwadry. Dzisiaj o północy będzie miał fazę 84%, a w kolejnych nocach odpowiednio:

18/19 - 77%

19/20 - 69%

20/21 - 59%

21/22 - 50%

Można więc będzie sprawdzić widoczność światła popielatego w takich warunkach :)

 

 

WYNIKI - 2 ZADANIE

 

1. panasmaras - 5 pkt.

2. PawelBe - 4 pkt.

3. mattman12 - 1 pkt.

3. kuba_mar - 1 pkt.

3. jestem - 1 pkt.

3. Rafcio - 1 pkt.

 

 

WYNIKI - PO 2 ZADANIACH

 

1. panasmaras - 9 pkt.

2. jestem - 6 pkt.

3. PawelBe - 4 pkt.

3. kuba_mar - 4 pkt.

5. mattman12 - 1 pkt.

5. Rafcio - 1 pkt.

 

 

Trzecie zadanie planowane jest na 17.08.2011 r. w momencie górowania najjaśniejszej gwiazdy "Trójkąta letniego" nad Lublinem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 3 - 17.08.2011

 

3.1. HEWELIUSZ - Dlaczego Jan Heweliusz budował bardzo długie teleskopy (o dużej ogniskowej przy niewielkiej średnicy)? Jaką wadę optyczną soczewek miały zminimalizować?

 

3.2. KSIĘŻYC - Wymień nazwy (co najmniej) 5 kraterów położonych na Księżycu nazwanych na cześć polskich uczonych.

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

Czwarte zadanie planowane jest na 18.08.2011 r. w momencie zachodu Wenus nad Rzymem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 3 - ODPOWIEDZI

 

2.1. HEWELIUSZ - Dlaczego Jan Heweliusz budował bardzo długie teleskopy (o dużej ogniskowej przy niewielkiej średnicy)? Jaką wadę optyczną soczewek miały zminimalizować?

 

Tego typu teleskopy minimalizowały aberrację chromatyczną soczewek, która przyczynia się do rozszczepienia światła i różnych odległości ogniskowania dla poszczególnych barw widmowych. W efekcie aberracji chromatycznej powstaje kolorowy, rozmyty obraz gwiazdy.

 

2.2. KSIĘŻYC - Wymień nazwy (co najmniej) 5 kraterów położonych na Księżycu nazwanych na cześć polskich uczonych.

 

Wymienię te, które podali uczestnicy konkursu: Armiński, Banachiewicz, Bogusławski, Ceraski (+-), Ciołkowski (+-), Curie (-), Dembowski, Drygalski (-), Dziewulski, Gadomski, Heweliusz (Hevelius), Kopernik (Copernicus), Kunowski (-), Lubieniecki, Skłodowska, Sierpiński, Smoluchowski, Śniadecki, Witello (Vitello)

 

Uwaga! Nie wszystkie wymienione nazwiska dotyczą polskich uczonych. W przypadku dwóch osób musiałem odrzucić odpowiedzi, gdyż wśród pięciu nazwisk pojawiło się nazwisko Curie. Niestety dotyczy ono krateru poświęconego Piotrowi Curie (uczonemu francuskiemu). Maria Curie-Skłodowska ma swój własny krater.

 

Czwarte zadanie planowane jest na 18.08.2011 r. w momencie zachodu Wenus nad Rzymem :)

 

Cieszę się, że zwiększa się liczba uczestników konkursu. Kontynuuję więc zabawę i na pewno dla najlepszych przygotuję jakieś drobne nagrody :)

 

 

WYNIKI - 3 ZADANIE

 

1. tor_nn - 5 pkt.

2. PawelBe - 4 pkt.

3. Sillyman - 3 pkt.

4. jestem - 2 pkt.

4. panasmaras - 2 pkt.

4. ZbyT - 2 pkt.

7. kuba_mar - 1 pkt.

7. Amper - 1 pkt.

 

 

WYNIKI - PO 3 ZADANIACH

 

1. panasmaras - 11 pkt.

2. jestem - 8 pkt.

2. PawelBe - 8 pkt.

4. kuba_mar - 5 pkt.

4. tor_nn - 5 pkt.

6. Sillyman - 3 pkt.

7. ZbyT - 2 pkt.

8. Amper - 1 pkt.

8. mattman12 - 1 pkt.

8. Rafcio - 1 pkt.

 

Ewentualne reklamacje proszę kierować na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 4 - 18.08.2011

 

4.1. HEWELIUSZ - Do jakiego nieszczęśliwego (dla Jana Heweliusza) wydarzenia doszło 26.09.1679 roku?

 

4.2. KSIĘŻYC - Jaką nazwę nosi krater uznawany za najjaśniejszy (powierzchniowo) położony na widocznej stronie Księżyca?

 

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

Piąte zadanie planowane jest na 19.08.2011 r. w momencie wschodu planetoidy Westy w Bremie (czyli miejscu odkrycia Westy przez Olbersa) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 4 - 18.08.2011 - ODPOWIEDZI

 

4.1. HEWELIUSZ - Do jakiego nieszczęśliwego (dla Jana Heweliusza) wydarzenia doszło 26.09.1679 r.?

 

W tym dniu doszło do pożaru w wyniku którego spłonął (częściowo) dom i obserwatorium astronoma.

 

4.2. KSIĘŻYC - Jaką nazwę nosi krater uznawany za najjaśniejszy (powierzchniowo) na widocznej stronie Księżyca?

 

Arystarch

 

Piąte zadanie planowane jest na 19.08.2011 r. w momencie wschodu planetoidy Westy w Bremie (czyli miejscu odkrycia Westy przez Olbersa) :)

 

 

 

WYNIKI - 4 ZADANIE

 

1. PawelBe - 5 pkt.

2. kuba_mar - 4 pkt.

3. panasmaras - 3 pkt.

4. jestem - 2 pkt.

4. tor_nn - 2 pkt.

4. Tomek96 - 2 pkt.

4. Sillyman - 2 pkt.

4. Amper - 2 pkt.

 

 

WYNIKI - PO 4 ZADANIACH

 

1. panasmaras - 14 pkt.

2. PawelBe - 13 pkt.

3. jestem - 10 pkt.

4. kuba_mar - 9 pkt.

5. tor_nn - 7 pkt.

6. Sillyman - 5 pkt.

7. Amper - 3 pkt.

8. Tomek96 - 2 pkt.

8. ZbyT - 2 pkt.

10. mattman12 - 1 pkt.

10. Rafcio - 1 pkt.

 

 

Ewentualne reklamacje proszę kierować na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 5 - 19.08.2011

 

5.1. HEWELIUSZ - Zakrycie której planety przez Księżyc obserwował Heweliusz 29.06.1630 r. w swojej drodze na studia (mijając wyspę Hven)?

 

5.2. KSIĘŻYC - Czy obrączkowe zaćmienie Słońca można obserwować w czasie, gdy Księżyc jest w pobliżu apogeum, czy perygeum?

 

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

 

Szóste zadanie planowane jest na 20.08.2011 r. w momencie, gdy Księżyc zakryje gwiazdę 40 Ari (nad Warszawą) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 5 - 19.08.2011 - ODPOWIEDZI

 

5.1. HEWELIUSZ - Zakrycie której planety przez Księżyc obserwował Heweliusz 29.06.1630 r. w swojej drodze na studia (mijając wyspę Hven)?

 

SATURNA

 

5.2. KSIĘŻYC - Czy obrączkowe zaćmienie Słońca można obserwować w czasie, gdy Księżyc jest w pobliżu apogeum, czy perygeum?

 

W POBLIŻU APOGEUM - większa odległość od Ziemi = mniejsza tarcza Księżyca = nie przeslania całej tarczy Słońca

 

 

Szóste zadanie planowane jest na 20.08.2011 r. w momencie, gdy Księżyc zakryje gwiazdę 40 Ari (moment dla Warszawy - jednak w stolicy zjawisko zajdzie pod linią horyzontu) :)

 

 

WYNIKI - 5 ZADANIE

 

1. kuba_mar - 5 pkt.

2. Sillyman - 4 pkt.

3. panasmaras - 3 pkt.

4. Amper - 2 pkt.

4. tor_nn - 2 pkt.

4. ZbyT - 2 pkt.

7. jestem - 1 pkt.

7. Tomek96 - 1 pkt.

7. PawelBe - 1 pkt.

 

WYNIKI - PO 5 ZADANIACH

 

1. panasmaras - 17 pkt.

2. kuba_mar - 14 pkt.

2. PawelBe - 14 pkt.

4. jestem - 11 pkt.

5. Sillyman - 9 pkt.

5. tor_nn - 9 pkt.

7. Amper - 5 pkt.

8. ZbyT - 4 pkt.

9. Tomek96 - 3 pkt.

10. mattman12 - 1 pkt.

10. Rafcio - 1 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj układałem pytania do dalszych zestawów zadań. Gdy doszedłem do 22 stwierdziłem, że jest ich już wystarczająco dużo i że jeżeli pozostanę przy pierwotnie zakładanej liczbie 38 to zamęczę siebie, a przede wszystkim was. Doszedłem do wniosku, że należy nieco zmniejszyć liczbę pytań.

 

Proponuję, aby konkurs ostatecznie składał się z 20 zadań po 2 pytania, czyli razem 40 pytań (z okazji 400 rocznicy :) ). Proszę się zastanowić, czy nie macie nic przeciwko takiej zmianie.

 

Jeżeli się zgadzacie, to nic nie piszcie. Jeżeli ktoś jest przeciw proszę o informację na PW. Pytanie kieruję do dotychczasowych uczestników konkursu. Jeżeli choć dwie osoby zgłoszą sprzeciw pozostanę przy pierwotnych założeniach (!). Czekam do wieczora (do godz. 22).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 6 - 20.08.2011

 

6.1. HEWELIUSZ - Ile komet odkrył Jan Heweliusz?

 

6.2. KSIĘŻYC - Kiedy dojdzie do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego z obszaru Polski? (data)

 

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

 

Siódme zadanie planowane jest na 21.08.2011 r. w momencie górowania w Krakowie byłej planety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na odpowiedzi spływające od uczestników konkursu stwierdziłem, że w przypadku pierwszego pytania, dotyczącego liczby komet odkrytych przez Heweliusza pojawi się pewien problem, dotyczący wiarygodnych źródeł i poprawnej odpowiedzi. Już w tym momencie zaznaczam więc, że przyjmę wszystkie odpowiedzi poparte w miarę wiarygodnym źródłem. Bo okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Po zakończeniu zadania podam więcej wyjaśnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas minął, więc jeszcze kilka słów dotyczących pierwszego zadania.

 

Układając pytania dotyczące Jana Heweliusza korzystam w pierwszej kolejności z książki P. Rybki - "Heweliusz". Potem sprawdzam dodatkowo odpowiedzi w Internecie. Jeżeli znajdę dwa kolejne źródła potwierdzające odpowiedź uznaję ją za wiarygodną. W tym przypadku taką odpowiedzią była liczba 9 odkrytych komet. Ponieważ jednak otrzymałem także inne odpowiedzi, sprawdziłem w Internecie i okazało się, że różne, często także w miarę wiarygodne źródła podają inne liczby. Dlatego uznam każdą odpowiedź wzorowaną na takim źródle.

Między innymi znalazłem artykuł zamieszczony w "Uranii" (a to raczej wiarygodne źródło), z którego wynika, że takich komet było 6:

http://urania.pta.edu.pl/urania/u4_1981-a2.html

 

Aby nie było wątpliwości postaram się, aby kolejne zadania miały jednoznacznie potwierdzone odpowiedzi.

 

Natomiast co do drugiego zadania odpowiedź jest jednoznaczna. Najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z Polski zajdzie 10.12.2011 r. Co prawda będzie to zaćmienie widoczne bardzo nisko nad horyzontem (najlepiej w Polsce płn.-wsch.) i do tego o zmierzchu, ale jednak będzie pierwszym całkowitym widocznym w Polsce. Biorąc pod uwagę warunki i pogodę w tym okresie być może rzeczywiście trudno go będzie dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 6 - 20.08.2011 - ODPOWIEDZI

 

6.1. HEWELIUSZ - Ile komet odkrył Jan Heweliusz?

 

Źródła podają, że odkrył minimum 4 komety, zaś największą wskazywaną liczbą jest 9.

 

6.2. KSIĘŻYC - Kiedy dojdzie do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego z obszaru Polski? (data)

 

10.12.2011 r.

 

 

Siódme zadanie planowane jest na 21.08.2011 r. w momencie górowania w Krakowie byłej planety :)

 

 

WYNIKI - 6 ZADANIE

 

1. Tomek96 - 5 pkt.

2. kuba_mar - 4 pkt.

3. Sillyman - 3 pkt.

4. panasmaras - 2 pkt.

5. Amper - 1 pkt.

5. tor_nn - 1 pkt.

5. jestem - 1 pkt.

 

WYNIKI - PO 6 ZADANIACH

 

1. panasmaras - 19 pkt.

2. kuba_mar - 18 pkt.

3. PawelBe - 14 pkt.

4. jestem - 12 pkt.

4. Sillyman - 12 pkt.

6. tor_nn - 10 pkt.

7. Tomek96 - 8 pkt.

8. Amper - 6 pkt.

9. ZbyT - 4 pkt.

10. mattman12 - 1 pkt.

10. Rafcio - 1 pkt.

 

 

Ewentualne reklamacje proszę zgłaszać na PW.

 

Ponieważ nikt nie zgłosił zastrzeżeń do mojej propozycji zamknięcia konkursu liczbą 20 zestawów zadań (40 pytań) uważam ją za zaakceptowaną. Do końca konkursu mamy więc jeszcze 14 zestawów, a więc sporo punktów do zdobycia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 7 - 21.08.2011

 

7.1. HEWELIUSZ - Ile żon miał Jan Heweliusz? Podaj ich imiona i nazwiska.

 

7.2. KSIĘŻYC - Księżyc w swej wędrówce po niebie przemierza, podobnie jak Słońce gwiazdozbiory zodiakalne oraz gwiazdozbiór Wężownika. Jednak ze względu na nachylenie swojej orbity do płaszczyzny ekliptyki może zawitać na pewien czas na obszar niektórych innych gwiazdozbiorów. Wymień (co najmniej) dwa takie gwiazdozbiory. (wymienienie niepoprawnej nazwy gwiazdozbioru, na tle którego Księżyc nigdy się nie przemieszcza skutkuje nieuznaniem zadania).

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

Ósme zadanie planowane jest na 22.08.2011 r. w momencie górowania najjaśnieszej gromady kulistej Herkulesa nad Szczecinem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 7 - 21.08.2011 - ODPOWIEDZI

 

7.1. HEWELIUSZ - Ile żon miał Jan Heweliusz? Podaj ich imiona i nazwiska.

 

Dwie. Katarzyna Rebeschke, Elżbieta Koopman

 

7.2. KSIĘŻYC - Księżyc w swej wędrówce po niebie przemierza, podobnie jak Słońce gwiazdozbiory zodiakalne oraz gwiazdozbiór Wężownika. Jednak ze względu na nachylenie swojej orbity do płaszczyzny ekliptyki może zawitać na pewien czas na obszar niektórych innych gwiazdozbiorów. Wymień (co najmniej) dwa takie gwiazdozbiory. (wymienienie niepoprawnej nazwy gwiazdozbioru, na tle którego Księżyc nigdy się nie przemieszcza skutkuje nieuznaniem zadania).

 

Wieloryb, Orion, Woźnica, Sekstans, Kruk

 

Ósme zadanie planowane jest na 22.08.2011 r. w momencie górowania najjaśnieszej gromady kulistej Herkulesa nad Szczecinem :)

 

 

WYNIKI - 7 ZADANIE

 

1. PawelBe - 5 pkt.

2. Tomek96 - 4 pkt.

3. kuba_mar - 3 pkt.

4. jestem - 2 pkt.

4. panasmaras - 2 pkt.

4. Sillyman - 2 pkt.

4. tor_nn - 2 pkt.

8. Amper - 1 pkt.

 

WYNIKI - PO 7 ZADANIACH

 

1. kuba_mar - 21 pkt.

1. panasmaras - 21 pkt.

3. PawelBe - 19 pkt.

4. jestem - 14 pkt.

4. Sillyman - 14 pkt.

6. Tomek96 - 12 pkt.

6. tor_nn - 12 pkt.

8. Amper - 7 pkt.

9. ZbyT - 4 pkt.

10. mattman12 - 1 pkt.

10. Rafcio - 1 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 8 - 22.08.2011

 

8.1. HEWELIUSZ - Podaj tytuł i rok wydania najważniejszego dzieła Heweliusza opisującego topografię (wygląd) Księżyca.

 

8.2. KSIĘŻYC - Jaką jasność (mag.) osiąga Księżyc w czasie pierwszej kwadry, a jaką w czasie pełni? (dopuszczalny błąd 0,5 mag.)

 

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

Dziewiąte zadanie planowane jest na 23.08.2011 r. w momencie wschodu ostatniej planety nad Berlinem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 8 - 22.08.2011 - ODPOWIEDZI

 

8.1. HEWELIUSZ - Podaj tytuł i rok wydania najważniejszego dzieła Heweliusza opisującego topografię Księżyca.

 

SELENOGRAPHIA ; 1647

 

8.2. KSIĘŻYC - Jaką jasność (mag.) osiąga Księżyc w czasie pierwszej kwadry, a jaką w czasie pełni? (dopuszczalny błąd 0,5 mag.)

 

PIERWSZA KWADRA - (-10 mag.) - (-11 mag.) - w tym przypadku programy i źródła podają nieco rozbieżną wartość*;

PEŁNIA - (-12,6 mag.) - (12,7 mag.)

 

* mimo tych rozbieżności co do jasności chciałem zapytać o pierwszą kwadrę, aby pokazać, że nawet gdy Księżyc jest oświetlony "tylko" w 50% ma znaczną jasność

(w przypadku podawania jasności Księżyca należało pamiętać o wartości ujemnej magnitudo)

 

Dziewiąte zadanie planowane jest na 23.08.2011 r. w momencie wschodu ostatniej planety nad Berlinem :)

 

 

WYNIKI - 8 ZADANIE

 

1. kuba_mar - 5 pkt.

2. Tomek96 - 4 pkt.

3. panasmaras - 3 pkt.

4. Amper - 2 pkt.

4. jestem - 2 pkt.

4. tor_nn - 2 pkt.

7. PawelBe - 1 pkt.

7. Sillyman - 1 pkt.

 

WYNIKI - PO 8 ZADANIACH

 

1. kuba_mar - 26 pkt.

1. panasmaras - 24 pkt.

3. PawelBe - 20 pkt.

4. jestem - 16 pkt.

4. Tomek96 - 16 pkt.

6. Sillyman - 15 pkt.

7. tor_nn - 14 pkt.

8. Amper - 9 pkt.

9. ZbyT - 4 pkt.

10. mattman12 - 1 pkt.

10. Rafcio - 1 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 9 - 23.08.2011

 

9.1. HEWELIUSZ - Którzy polscy królowie odwiedzili w Gdańsku dom i obserwatorium Jana Heweliusza?

 

9.2. KSIĘŻYC - Czy w Polsce Księżyc może górować na wysokości poniżej 10° nad południowym horyzontem?

 

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

Dziesiąte zadanie planowane jest na 24.08.2011 r. w momencie górowania "Pierścienia" w Lutni nad Warszawą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 9 - 23.08.2011 - ODPOWIEDZI

 

9.1. HEWELIUSZ - Którzy polscy królowie odwiedzili w Gdańsku dom i obserwatorium Jana Heweliusza?

 

Jan II Kazimierz; Jan III Sobieski

 

(Heweliusz był również astronomem królewskim Władysława IV, ale nie ma potwierdzonej informacji o pobycie tego króla w obserwatorium)

 

9.2. KSIĘŻYC - Czy w Polsce Księżyc może górować na wysokości poniżej 10° nad południowym horyzontem?

 

Tak - w północnej części Polski nawet na wysokości ok. 7° (90° - 54,8° - 23,5° - 5,1° = 6,6°)

 

 

Dziesiąte zadanie planowane jest na 24.08.2011 r. w momencie górowania "Pierścienia" w Lutni nad Warszawą :)

 

 

WYNIKI - 9 ZADANIE

 

1. jestem - 5 pkt.

2. kuba_mar - 4 pkt.

3. panasmaras - 3 pkt.

4. Amper - 1 pkt.

4. PawelBe - 1 pkt.

4. Sillyman - 1 pkt.

4. Tomek96 - 1 pkt.

4. ZbyT - 1 pkt.

9. tor_nn - 0 pkt.

 

WYNIKI - PO 9 ZADANIACH

 

1. kuba_mar - 30 pkt.

2. panasmaras - 27 pkt.

3. jestem - 21 pkt.

3. PawelBe - 21 pkt.

5. Tomek96 - 17 pkt.

6. Sillyman - 16 pkt.

7. tor_nn - 14 pkt.

8. Amper - 10 pkt.

9. ZbyT - 5 pkt.

10. mattman12 - 1 pkt.

10. Rafcio - 1 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAW 10 - 24.08.2011

 

10.1. HEWELIUSZ - Z którymi angielskimi badaczami Jan Heweliusz prowadził zacięty spór, dotyczący dokładności wykonywanych pomiarów pozycyjnych (które prowadził gołym okiem bez dostępnych lunet). Kto miał rozstrzygnąć ten spór?

(w zadaniu należy dopisać trzy nazwiska)

 

John ...

Robert ...

 

Edmund ...

 

10.2. KSIĘŻYC - Czym charakterystycznym wyróżnia się otoczenie krateru Tycho? (dzięki temu jest go łatwiej zlokalizować podczas obserwacji nawet niedużym instrumentem)

 

Przypominam, że odpowiedzi przesyłamy na moją skrzynkę Prywatnych Wiadomości w ciągu 60 minut od zamieszczenia na forum.

 

 

Jedenaste zadanie planowane jest na 25.08.2011 r. o godz. 20:00 :)

 

* w sobotę przerwa konkursowa (nie będzie zadania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.