Skocz do zawartości

2 szybkie pytania


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czy robiąc master darka w irisie korzystamy z MEDIAN czy MEAN i czy któraś z tych opcji dotyczy większości programów do obróbki astro czy też każdy rządzi się swoimi prawami? Tutoriale mówią że tak albo tak. Jak lepiej?

 

Drugie pytanie:

Zakładając że chcę sfotografować M31.

Rozumiem, że wybieram gwiazdę której odległość jest najbardziej zbliżona do obiektu M31- na takiej gwieździe ostrzę i później pstryk?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czy robiąc master darka w irisie korzystamy z MEDIAN czy MEAN i czy któraś z tych opcji dotyczy większości programów do obróbki astro czy też każdy rządzi się swoimi prawami? Tutoriale mówią że tak albo tak. Jak lepiej?

 

Ja zawsze robiłem MEDIAN. Różnica w sumie niewielka w przypadku darków (zakładając, że nie wstawisz jakiegos zupełnie złego zdjęcia jako dark).

 

Drugie pytanie:

Zakładając że chcę sfotografować M31.

Rozumiem, że wybieram gwiazdę której odległość jest najbardziej zbliżona do obiektu M31- na takiej gwieździe ostrzę i później pstryk?

 

Pozdrawiam.

 

Hmm, a co masz na myśli pisząc 'odległość'? Mnie się zawsze wydawało, że dowolna gwiazda będzie w 'nieskończoności' podobnie jak M31. To, że M31 będzie w 'dalszej nieskończoności' nigdy nie powodowało u mnie problemów z ostrością. Ustawienie na dowolą gwiazdę zawsze było u mnie ostre na M31 :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thx

 

chodzi mi o FWHM - ustawiając np w okolice plejad FWHM wynosi dla nich około 15-20 a inne gwiazdki 1,5 - 2 - 5 FWHM

szukam punktu zaczepienia dla ostrości

 

może nie rozumiem zasady działania FWHM

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam maski Bahtinova a FWHM traktuję trochę 'informacyjnie' - do sprawdzenia, czy na pewno jest w porządku. Przy użyciu maski trzeba do ostrzenia użyć jasnej gwiazdy. W przeciwnym razie trzeba długo naświetlać, przez co ustawienie ostrości się wydłuża. Nie spotkałem sie z problemem, żeby w różnych częściach nieba było różne ustawienie ostrości. Może Plejady 'tak mają'? Czy gwiazdy plejad są przepalone (max ADU)? FWHM powinno sie mierzyć na nieprzepalonych gwiazdach.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.