Skocz do zawartości

PHD ST-4 problem


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kot mi przeżuł kabel USB to Serial, więc spróbowałem gudować używając kabla st-4 podłączonego bezpośrednio od kamerki QHY5v do montażu eq5 synscan. PHD łączy się z kamerką i montażem i zaczyna kalibrację. Przez 15 kroków gwiazda jest przesuwana na Zachód i tu zaczyna się problem. Gdy kalibracja przeskakuje na Wschód, montaż nie zmienia kierunku ruchu i gwiazda dalej dryfuje na zachód. Po niby skończonej sukcesem kalibracji (brak komunikatu błędu) gwiazda oczywiście nie jest na swoim pierwotnym położeniu gdzie kalibracja się zaczęła i guiding nie utrzymuje gwiazdy w jednym miejscu (cały czas dryfuje na zachód). Gdy używałem EQMOD do połączenia z montażem takiego problemu nie miałem.

 

Podejrzewam, że cos jest nie tak z kablem st4 lub z montażem/portem autoguide. Macie może jakieś inne pomysły lub jak sprawdzić gdzie problem leży?

 

dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy wszystkie kierunki korekt działają poprawnie (w zakładce tools -> Manual Guide). Jeżeli nie działają OK to problem faktycznie leży w połączeniu kamerka- montaż.

I jeszcze pytanko. Jakie masz parametry kalibracji? Chodzi mi konkretnie o Calibration Step.

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysł z tym manual guide, szkoda że o nim nie pomyślałem jak miałem montaż rozstawiony. Jutro w dzień sprawdzę na celu ziemskim.

 

calibration stem zmieniałem od 1500 do 4000 i ciągle było to samo (mój guider to obiektyw 135mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem jeszcze Guidedog i metaguide by zobaczyć czy to być może problem z PHD, ale żaden z tych programów nie chciał połączyć się z moją kamerką.

 

zastanawia mnie jeszcze czy fakt, że łącze kamerkę z PHD za pomocą drivera ASCOM może powodować problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysł z tym manual guide, szkoda że o nim nie pomyślałem jak miałem montaż rozstawiony. Jutro w dzień sprawdzę na celu ziemskim.

 

calibration stem zmieniałem od 1500 do 4000 i ciągle było to samo (mój guider to obiektyw 135mm)

 

Nie wiem jak to wygląda w Synscanie, ale jeżeli zębatki są jakoś na wierzchu, to można to sprawdzić, bez rozstawiania całego sprzętu.

A jak wygląda sprawa z luzami w montażu? Duży luz w połączeniu z krótkim guiderem może być sporym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luzy są jak to w tej klasie montażu bywa, ale nic wielkiego. guidowałem już normalnie na tym montażu używając EQMOD i normalnej webcamerki podłączonej do szukacza, więc chyba nie tu problem... sam nie wiem. jestm troche wkurzony, że nocke z pogoda straciłem, ale tak to zwykle bywa, że problemy wychodzą z naszym sprzętem gdy chcemy spędzić noc pod gwiazdami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się jeszcze przypomniało, że miałem kiedyś podobny objaw, do tego, który opisałeś- gwiazdka dryfowała cały czas w jednym kierunku, niezależnie od korekt. Okazało się, że miałem źle zorientowaną kamerę guidującą. Niby dłuższy bok klatki był równoległy do osi RA, ale kamerka była odwrócona "do góry nogami". Guider wtedy głupiał, mimo udanej kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś spróbowałem raz jeszcze, tym razem podłączając kamerkę do głównego teleskopu i niestety problem dalej istnieje. zmieniłem rotacje kamerki i dalej to samo. w manualnym guide nie ważne czy wcieknąłem wschód czy zachód, gwiazda dalej dryfowała jedynie na zachód. wiec albo kabelek jest do d..y albo autoguide port szlag trafił :( w każdym razie zamówiłem juz dobry USB to Serial kabelek i mam nadzieje, ze guidowanie przez EQMOD nie będzie już sprawiać problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zadam głupie pytanie, ale czy to znaczy, że montaż stoi cały czas w miejscu?

Sprawdź, jak reagują silniki na manualny guide. Może problem jest nie elektroniczny, ale mechaniczny?

 

ponudzę was jeszcze troszkę :)

 

dzisiaj rozkręciłem obudowę by zobaczyć jak to wygląda w środku. po zlikwidowaniu luzów (miałem cichą nadzieję, ze tu tkwi przyczyna) zacząłem się bawić w manual guide i obserwować jak silnik reaguje (wszystko z prędkością guide 1x). a więc tak:

 

gdy montaż nie prowadzi

- wciskam West i silnik nie reaguje (a chyba powinien obracać się w kierunku normalnego obrotu)

- wciskam East i silnik obraca się, ale w kierunku normalnego prowadzenia (a chyba powinien w odwrotnym kierunku się obracać)

 

gdy montaż prowadzi z normalną prędkością

- wciskam West i silnik zatrzymuje obrót (a chyba powinien się szybciej obracać)

- wciskam East i silnik dalej obraca się w kierunku normalnego obrotu prowadzenia

 

 

nie wiem czy dobrze rozumuje (trochę już się w tym wszystkim zakręciłem) ale wygląda mi na to, że coś jest nie tak z okablowaniem kabelka i West jest zamieniony z East ( ale z drugiej strony to dziwne, bo poprzedni właściciel podobno nie miał z tym problemu), albo co jest bardziej prawdopodobne z portem autoguide. w czekam na USB to Serial kabel i wtedy się okaże czy EQMOD poradzi sobie z guidowaniem i zobaczymy się gdzie siedział diabeł.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to może mały update. nowy kabelek usb to serial dojechał dziś i sprawdziłem guide pod EQMOD - wszystko działa bez zarzutu. Cieszę się, że problem nie tkwił w silniczkach lub płycie głównej. Do ST-4 chyba długo nie powrócę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.