Skocz do zawartości

Sh2-140, LDN 1205 i VdB 153


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Obiekt nieczęsto fotografowany, chociaż w gwiazdozbiorze Cefeusza... może dlatego że niełatwy i pracochłonny.

W centrum kadru emisyjna mgławica Sh2-140. Jej najjaśniejsza część jest przysłonięta chmurą ciemnego pyłu opisaną jako LDN 1204. Najmniejszym obiektem wartym odnotowania jest refleksyjna, niebieska mgławica VdB 153. Widoczna jest jako mały niebieski obłok w 1/3 wysokości obrazu mniej więcej na środku.

Setup: FSQ-106N, STL 11K, EM-11.

Ha:R:G:B-8:1:1:1 h. Temp chipa -30. Zdjęcie robione przy pełnym Księżycu...

Warszawa, Brok n/Bugiem. 15-17.09.2011.

 

final2000.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuzszego czasu HaRGB składam w takim algorytmie:

1. Obrabiam możliwie najdokładniej Ha.

2. RGB składam tradycyjnie w Maximie ( odkryłem z Kubą Roszkiewiczem że PixInsight daje jakies dziwne pomarańczowo-czerwone obwódki wokół gwiazdek). Wyglada to więc tak: kalibracja w Maximie, alignacja składników i stacków w Pix, potem wyciąganie histogramów kolorów. Zapamiętane TIFFy r,g,b składam w Maximie. Tak stworzone RGB jest podstawą dalszej obróbki.

3. Wykonuję kopię Ha i zapamiętuję ją jako Rha. Następnie masakruję ją filtrem median antyszumowym 2 pixele :). To pozwala uniknąć czerwonych małych gwiazdek przy użyciu Ha jako luminancji.

4. W PSie zamieniam kanał czerwony w RGB na Rha.

5. Dodaje Ha jako luminancję.

6. Ostatecznie ustalam balans, nasycenie i kontrast obrazka w PSie.

 

Tak to wygląda generalnie. Oczywiście każdy obiekt wymaga indywidualnego podejścia i możliwe a nawet konieczne są zmiany sposobu obróbki np.jeśli pojawia się kawałek mgławicy refleksyjnej.

 

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuzszego czasu HaRGB składam w takim algorytmie:

1. Obrabiam możliwie najdokładniej Ha.

2. RGB składam tradycyjnie w Maximie ( odkryłem z Kubą Roszkiewiczem że PixInsight daje jakies dziwne pomarańczowo-czerwone obwódki wokół gwiazdek). Wyglada to więc tak: kalibracja w Maximie, alignacja składników i stacków w Pix, potem wyciąganie histogramów kolorów. Zapamiętane TIFFy r,g,b składam w Maximie. Tak stworzone RGB jest podstawą dalszej obróbki.

3. Wykonuję kopię Ha i zapamiętuję ją jako Rha. Następnie masakruję ją filtrem median antyszumowym 2 pixele :). To pozwala uniknąć czerwonych małych gwiazdek przy użyciu Ha jako luminancji.

4. W PSie zamieniam kanał czerwony w RGB na Rha.

5. Dodaje Ha jako luminancję.

6. Ostatecznie ustalam balans, nasycenie i kontrast obrazka w PSie.

 

...

 

... czyli praktycznie odrzucasz oryginalny kanał R - robisz syntetyczny R ze "zmedianowanego" Ha? Dobrze zrozumiałem? Jeśli zmodyfikować harmonogram działań to w zasadzie nie musiałbyś wcale naświetlać kanału R...

Ja do tej pory łączyłem R z Ha według tych instrukcji: http://starizona.com...e/ps_hargb.aspx, ale jeszcze dużo nauki przede mną bo takie sobie mam efekty - Twoje prace pod względem jakości gwiazd i "odwzorowania" kolorów są perfect . Muszę przetestować Twoją metodę.

 

Swoją drogą kolejne piękne zdjęcie pokazałeśnotworthy.gif Niecierpliwie czekam na kolejneyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie tak. Odrzucam w całości zarejestrowany kanał R, chyba że.... wykorzystuje go najpierw to utworzenia syntetycznego kanału G !. I wtedy nie naświetlam G :)

Czasowo wychodzi na to samo, ale G stwarza najwięcej problemów z flatem.

W tym przypadku naświetlałem pełne RGB bo zależało mi na wyciągnięciu niebieskich refleksów. Jeśli chciałbym wykorzystać syntetyczny kanał G ( tworzony przez jedną z akcji Noela Carboni w PSie) to w miejscu czystego niebieskiego otrzymałbym mieszankę niebieskiego i zielonego, bo ten algorytm Noela uśrednia wartości R i B i dodaje je jako kanał G.

Dodanie R i Ha bez modyfikacji powoduje morze czerwonych gwiazdek ( generalnie tych najsłabszych) a to nie wygląda dobrze.

Po modyfikacji i dodaniu Ha jako luminancji masz pod gwiazdką naświetloną w Ha mniej czerwonego ( no bo medianem te najmniejsze wyciąłeś lub zmniejszyłeś drastyczne w kanale czerwonym) .

Ale uwaga - wartość mediana 2 pixele trzeba dobrać eksperymentalnie do zestawu ( rozdzielczości setupu) - ja mam STL 11000 i akurat 2 pixele działa dobrze.

Pozdr.

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.