Skocz do zawartości

(Kolejne) pytanie o pierwszy teleskop...


kakarotto

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc Wszystkim,

 

Jako kolejna swiezynka bez doswiadczenia z astronomia, chcialem Was prosic o pomoc przy zakupie najlepszego teleskopu na "moje" warunki abym mogl potwierdzic czy moje checi rzeczywiscie zmienia sie w pasje. Poczytalem juz troche forum wiec wklejam ponizej krotki opis zalozen:

 

1. Cena max 1000PLN i ani zlotowki wiecej (wiec prosze nie namawiac :) )

2. Obserwacja zapewne glownie ksiezyc i planety, ale bardzo chcialbym takze miec mozliwosc ogladania mglawic i byc moze DSow

3. Miesjce obserwacji:

- miasto balkon - maly jakies 200/250 na 110cm, blok 4 pietro (ostatnie) ale z otwartym widokiem na cale poludniowe niebo prawie do zenitu - niemal od zachodu na wschod, w Sosnowcu (slaskie) wiec LP spore ale chyba katastrofy nie ma..

- "dostep" do wsi (w kieleckim) - LP bardzo bardzo male, niebo niemal czarne, a zatem i widoki rewelacyjne

4. Astrofotografia nie jestem zainteresowany

5. Dobson raczej odpada, po pierwsze pewnie ze wzgledu na cene, po drugie - maly balkon, po 3cie, teleskop musi byc mobilny i zmiescic sie go auta, wiec pewnie paralaktyk

 

Troche szperalem i sadze ze Sky Watcher (Mak/Newton?) bylby dabrdzo dobrym rozwiazaniem, cos z EQ3-2 (?) jak w linku ponizej

 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/1000-EQ3-2-(1501EQ3-2)-teleskopy-1661.html

 

No i przydalby sie jakis dobry Atlas nieba?

 

Z gory bardzo dziekuje za opinie i pomoc!

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez kakarotto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jako kolejna swiezynka bez doswiadczenia z astronomia, chcialem Was prosic o pomoc przy zakupie najlepszego teleskopu na "moje" warunki abym mogl potwierdzic czy moje checi rzeczywiscie zmienia sie w pasje. ... Cena max 1000PLN i ani zlotowki wiecej (wiec prosze nie namawiac... i przydalby sie jakis dobry Atlas nieba? Z gory bardzo dziekuje za opinie i pomoc!<br />Pozdrawiam serdecznie
Moja porada jest taka:

- lornetka niezłej jakości (nawet jak astrohobby nie chwyci, i tak się przyda). Oczywiście to sprzęt uniwersalny, ale chyba za wcześnie myśleć o specjalizacji (planety czy DSy itp)

- rozkładany fotelik z poręczami pod łokcie (jak wyżej)

- niewielki, wygodny lecz dobry atlas nieba

W ten sposób mieścisz się w budżecie a jeśli jeszcze masz statyw fotograficzny i dokupisz złączkę do lornetki, to masz całe przenośne obserwatorium.

Poczytaj wątki o obserwacjach lornetkowych a zobaczysz, że to ma sens.

Edycja:

Tylko czasem nie przepłać za firmową złączkę N...

Tutaj masz wersję bardzo solidną a tutaj ekonomiczną (do 10x50 wystarcza).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson raczej odpada, po pierwsze pewnie ze wzgledu na cene, po drugie - maly balkon, po 3cie, teleskop musi byc mobilny i zmiescic sie go auta, wiec pewnie paralaktyk

 

Może się mylę, ale chyba właśnie dobson jest tańszy? Ogólnie chyba powinien Ci bardziej odpowiadać, ale lepiej żeby to potwierdził ktoś doświadczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.