Skocz do zawartości

Jaki okular do obserwacji Jowisza przez Newtona 254/1200 ?


Wyczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Zastanawiam się jaki okular kupić do mojego Newtona 254/1200 link przeznaczony do obserwacji Jowisza oraz innych planet.

 

Obecnie posiadam okular ortoskopowy 9mm który w moim teleskopie daje powiększenie 133x. Ostatnio oglądałem przez niego Jowisza z takimi detalami jak nigdy w życiu ale przecież mogłoby być jeszcze lepiej :)

 

Pierwszą myślą był pomysł kupienia krótszej wersji tego samego okularu. Pomyślałem o 5mm link która dałaby mi powiększenie 200x.

 

Zacząłem przeglądać Internet i doczytałem się że oprócz ortoskopów do obserwacji planet dobre są też okulary lantanowe. Dodatkowo można kupić je w wersji krótszej niż 5mm, np. 4mm link co dałoby mi powiększenie aż 300x!

 

Dobrze zdaję sobie sprawę że bez końca nie można zwiększać powiększenia bo nie pozwolą na to warunki obserwacyjne – seeing. Nie wiem w ilu mm okular najlepiej zainwestować w przypadku mojego teleskopu. Czy np. 4mm okular w moim teleskopie nie da zbyt ciemnych obrazów planet i lepszy byłby dłuższy ale jaśniejszy? Czy 4mm nie da zbyt nieostrego obrazu przez co przez 5mm będzie się po prostu lepiej oglądało? Który lepszy: ortoskop czy lantan? Nie mam doświadczenia, wiedzy a chciałbym za pierwszym razem kupić możliwie najlepiej dopasowany sprzęt.

 

Może lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie okularów o różnych ogniskowych? Jednego dopasowanego do typowego seeingu, drugiego na okazje z wybitnie dobrym seeingiem. Jeśli tak to po ile mm powinny mieć?

 

Proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5mm da Ci 240, a nie 200. ;)

Kiedyś przerabiałem to co Ty teraz. Tyle, że w teleskopie 200/1200.

Chciałem powera, kupiłem 5mm. Byłem niezadowolony - sprzedałem. Kupiłem 7mm. Strzał w 10! Dobry i do planet i do małych planetarek/kulistych. Tyle, że Ty masz już 9mm, więc 7mm może być trochę za blisko, więc weź 6mm. Będzie 200x - dobry kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w teleskopie o ogniskowej 1200 używam skoleji Ortho 6mm czyli 200x i jestem zadowolony. 4mm to już dla Mnie raczej za dużo.

 

A Twoją ortho 9-tkę zamienił bym na jakiś szeroki kąt, to wtedy do DS tez sie znakomicie przyda.

Edytowane przez Lacky_Luck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.