Skocz do zawartości

Powtórka z Saturna


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Przetrawiłem marcowego Saturna i o dziwo myślę, że pojawił się na zdjęciu ślad przerwy Enckego. Za pewniam, że nie jest to wynik obróbki.

Wiem, wiem. Pańskie oko konia tuczy, dlatego to czy po prawej stronie naprawdę widać slad Enckego poddaję pod dyskusję forumowiczów.

 

I jeszcze jedno! wydaje mi się, że rozdzielczość kamerki w poziomie jest większa niż w pionie (dla obrazu 640x480)! Czyżby maksymalna rzdzielczość kamerki była oszukana?

 

W temacie Markury i Wenus dołożyłem jeszcze jedno zdjęcie Mekurego. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. :shock: :shock: Tyle wiem że bardzo dużo widać. Z ilu klatek stack? Dobierane ręcznie, automatycznie czy puszczone jak leci? Wg mnie jest :shock:

PS. Ktoś coś miał przeciwko Tałowskim Klevtzovom :lol::lol:

 

[ Add: Nie Kwi 11, 2004 21:06 ]

Eeej, co tak ucichlo? Na prawde Was to nie zaciekawilo? :shock: Spolecznosci forumowska, oceniajcie!! Jest, nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mijają blisko dwa tygodnie żarliwej dyskusji na temat widoczności przerwy Enckego na zaprezentowanym zdjęciu. Poniżej statystyka z opnii forumowiczów:

 

Widać: 0

Chyba widać: 1

Nie widać: 0

 

Wnioski: forumowicze są już zmęczeni Saturnem. Jeśli ktoś niechcący kliknie w post i zobaczy zdjęcie, czym prędzej przechodzi do innych tematów.

Trzeba wziąć na przetrzymanie. Następna opozycja już za niecały rok.

 

 

 

Pozdrawiam wszystkich planeciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, to troche wyglada, jakby aparatem z lcd cyknal ;)

Ale zapewne to wlasnie efekt resamplingu + wyostrzanie :)

Bardzo artystyczna wizja.

 

Co do enckego - patrzac logicznie, przy takiej ostrosci, gdzie z cassinim sa problemy, o encke nie ma co marzyc. Nie wiem co tam majaczy, ale to NIEREALNE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z Cassinim?

Rozdzielczość kamerki mocno różni się w pionie i w poziomie. Na pierwotnym zdjęciu przerwa Cassiniego "w uszach" jest dobrze widoczna ponieważ w poziomie rozdzielczość kamerki jest większa i właśnie tam można dopatrzyć się śladów Enckego. W zwężeniu pierścieni Cassini zanika ponieważ rozdzielczość kamerki jest w osi pionowej mniejsza.

 

Wczoraj zrobiłem filmik Saturna przy obróconej kamerce o 90 stopni. Teraz cassini jest dobrze widoczny w zwężeniu a zanika w "uszach". fotka w załączeniu.

 

Ponieważ nie zauważyłem u innych na zdjęciach opisywanego problemu zastanawiam się czy moja kamerka nie jest wadliwa lub ma wadliwy soft? A może robię coś źle przy obróbce?

Tylko nie piszcie, że za duży resampling. W domu mam monitor 14".

Sat03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chojraku twój układ optyczny kończy sie na CCD i jak masz nie prostopadle do osi optycznej CCD to zrobi sie własnie taki efekt i to JEST astygmatyzm :? . Spróbuj poruszać trochę złączką w kamerce inaczej ją wkręcić (może płycej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety astygmatyzm to coś zupełnie innego.

 

To o czym piszesz to nierównoległość płaszczyzny obrazu i płaszczyzny CCD.

I tu zgodzę się z Tobą, że efekt rzeczywiście może być taki jak obserwuję. Być może przyczyną jest złe nachylenie lustra diagonalnego? Spróbuję dorobić tulejkę przejściową i filmować bez lusterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to problem "nieosiowosci" optycznej calego ukladu. Wczoraj z Lysym dokladnie cos takiego przerobilismy kiedy wlozylismy TV Powermate'a x4 2", co spowodowalo mocne nagiecie wyciagu i jego rozkolimowanie. Efekt byl taki, ze poleciala ostrosc a przede wszystkim pojawily sie duze aberracje chromatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.