Skocz do zawartości

WWPKF - pytanie nr 13


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na pojachrankowe rozruszanie komórek zajętych intensywnym wspomaganiem pracy wątroby i nerek proponuję pytanie z gatunku bardzo prostych:

 

Wiadomo, że w Układzie Słonecznym jest wiele zdublowanych nazw (Europa, Karpaty, itp.). Są też np. dwa Pucki - jeden na Ziemi, w województwie pomorskim, a drugi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EL Capitano nie przejmuj się Janusz ma dzisiaj kiepski dzień i wszystkich kąsa. Janusz chyba nie stuknąłeś nikogo jadąc rano do pracy. Podobno mieliście w Krakowie styczeń. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El, jak się czyta "Puck" (chodzi o księżyc)? Jeśli tak jak się pisze, to nazwa identyczna jak miejscowość, ale w jakichś opracowaniach (np. w "Błękitnej Kropce" C.Sagana) znalazłem po prostu nazwę "Puk". Trzeba sprawdzić w przekładach Pope'a jak się to pisze/czyta.

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie ale pracownik dziś nie przyszedł do pracy bo miał problemy rodzinne a i ta zima jest teraz dość frustrująca jak na kwiecień :o:( >:(

Pewnie do jutra mi przejdzie jak się odeśpię po Jachrance, nie przejmujcie się za nadto ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Sorki za dzisiejszy humor  Ell...ale chyba zapomniałem że pytania są dla wszystkich, nawet tych początkujących bez bagażu doświadczeń i rozległej wiedzy astro jak  co poniektóre stare wilki morskie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kuby M.:

 

Puck [wym.: Puk], jak i pozostałe księżyce Urana, to postacie z twórczości Billa Drżącej Włóczni, czyli  Williama Shakespeare'a.

 

P.S. Pozwoliłem sobie na ten "Puck" nieco krotochwilnie. Ilu z nas wymawia prawidłowo nazwę alfy Małego Psa, czyli PROKJONA, przez "k" a nie przez "c"? Ilu mówi prawidłowo "Ketos" (lub "Ketus") zamiast "Cetus"? To niechaj będzie i "Puck" zamiast "Puka"  ;)

Poza tym, to przecież "pytanie nr 13"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Prokjonie to nie słyszałem ani o Ketusie! A co do księżyców Urana to nie wszystkie pochodzą z twórczości Szekspira, lecz także A.Pope'a z poematu "Pukiel włosów ucięty"... Ale niestety nie wiem dokładnie które, możliwe własnie że Puk.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację. Ja z twórczości Szekspira znam tylko "Przygody Robinsona Cruzoe", "Wakacje z duchami" i "Walkę o ogień"  :)

 

P.S. Pierwsze pięć (Ariel, Umbriel, Titania, Oberon i Miranda), to na pewno Szekspir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie!

 

Puk to przecież główna postać ze "Snu Nocy Letniej".

Ostatnio leciała filmowa wresja na HBO, a Teatr Muzyczny w Gdyni wystawia tą sztukę co jakiś czas - światna - polecam.

   

  Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O przepraszam ale coś mi nie pasuje. Nie ma żadnego ProKjona ani K-etusa bo to nazwy łacińskie i chociaż co do wymowy Rzymian są różne teorie to na pewno nie była ona taka, ale właśnie normalna - Cetus i Procyon - informacja pochodzi od mojej nauczycielki łaciny. Rozumiem że El podpuszcza nas tu dodatkowo.

 

Natomiast na litość boską nie żaden "Puk"! I tu mogę się wymądrzyć bo kiedyś byłem studentem na studiach licencjackich na filologii angielskiej a zamierzam być na magisterskich i nikt mi nie podskoczy bo omawiałem tą sztukę na zajęciach. A więc brutalnie zacytuję za dictionary.com:

 

"puck   n.

A hard rubber disk used in ice hockey.

A mischievous sprite in English folklore.

The satellite of Uranus that is tenth in distance from the planet.

 

[Perhaps from dialectal puck, to strike.]

[Middle English pouke, goblin, from Old English pca.]"

 

Nie mogę zaczytować klucza wymowy bo mi się ta czcionka nie wkleja ale jest tam taka sama literka jak w wyjaśnieniu wymowy słowa "cut". A więc w tłumaczeniu na nasze mówi się na to "pak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi tam, wkleję jeszcze zdjęcie jak wygląda Puck:

 

ssdc_planet_uranus_moon_puck_voyager_2.jpeg

 

I proszę mi nie obrażać jednego z ulubionych księżyców, jest on następny co do rozmiarów po Mirandzie, nie jak te świństwa co się teraz garściami przy Jowiszu odkrywa co mają po 1 km średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że mnożę posty ale przypomniało mi się że taki Puck jak chciał El czyli powtarzaną kilka razy nazwę w naszym układzie można pewnie znaleźć na Marsie albo jakimś księżycu związanym z wodą bo jest zwyczaj nazywania kraterów od różnych niewielkich miast także polskich, na Marsie są np. Puławy - zresztą całkiem spory krater, widoczny nawet przy dość ogólnych globalnych widokach Czerwonej Planety - a więc poszukaj El w swoim Atlasie Układu Słonecznego NASA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.:

"O przepraszam ale coś mi nie pasuje. Nie ma żadnego ProKjona ani K-etusa bo to nazwy łacińskie i chociaż co do wymowy Rzymian są różne teorie to na pewno nie była ona taka, ale właśnie normalna - Cetus i Procyon - informacja pochodzi od mojej nauczycielki łaciny. Rozumiem że El podpuszcza nas tu dodatkowo."

 

Podpuszcza i nie podpuszcza  :) . Jest "Prokjon" i jest "Ketus" ("Ketos", "Keton"). Z Prokjonem i Ketosem  w miejsce Procjona i Cetusa spotkałem się w naszej literaturze astronomicznej i w opracowaniach dotyczących mitologii. To są nazwy spolszczone. Nie twierdzę, że łacińskie słowo "Procyon" (lub "Procjon") czyta się po łacinie inaczej, niż pisze.

 

Czyż w POLSKIEJ literaturze nie występuje Kanopus w miejsce Canopusa? Kastor w miejsce Castora, Betelgiza (lub Betelgeza) zamiast Betelgeuse. Kapella zamiast Capelli, Alkor zamiast Alcora? Czy ktoś w ogóle mówi Arcturus zamiast Arktur? Kaf, to Caph z Kasjopei (nie Cassiopei). Skat, to Scheat z Pegaza (nie Pegasusa) itd., itp.

Ale też Lacerta, to Lacerta. Monoceros, to Monoceros. Z kolei na Centaura mówimy Centaur, na alfę Centaura zaś Hadar, Toliman lub Rigil Centaurus (w literaturze zachodniej to Rigil Kent. - z kropką! od Rigil Kentauri).

Słowem, temat-rzeka.

 

P.S. Czy ktoś może wie co strzeliło kilkadziesiąt lat temu do głowy seniorom polskiej astronomii (zwłaszcza Stanisławowi R. Brzostkiewiczowi), żeby wmawiać nam, iż Skorpion, to Niedźwiadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ketos po grecku może i jest, ale jak by dla Ciebie brzmiała taka Mira Keti? Cetus jest w Nominativie a w Genitivie jest Ceti więc "k" tam raczej nie ma prawa być. A z tym Niedźwiadkiem to może być tak: w ludowym polskim nazewnictwie takie np. Plejady nazywają się Kury a Orion - Kosiarze. Może to stąd coś przeniknęło, nie jest to zresztą wymysł ś. p. Brzostkiewicza, mam wrażenie że spotkałem się z tym w literaturze astronomicznej jeszcze z początku dwudziestego wieku. To jak z tym Puckim w Twoim atlasie? Jest gdzieś taki kraterek czy tylko ten nieszczęsny księżyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Skoro jesteś taki niecierpliwy i żądasz natychmiastowej odpowiedzi w Wielkanocny Poniedziałek, to wysłałem rodzinę na spacer i przeczytałem od deski do deski "Atlas Układu Słonecznego NASA" (pikuś - 395 stron)  ;) .

Znalazłem m.in. Grójec, Puławy, Puńsk, Krynicę. Pierwsze trzy na Marsie. Uzdrowiska są zaś na Gasprze.

Trzeciego "Pucka" nie stwierdziłem. Może nieuważnie czytałem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.