Skocz do zawartości

Sprzęt do obserwacji live


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Wow jestem pod wrażeniem kamery Samsung SDC-435! Czy pasuje ona do wyciągu 1,25"?

 

Samsung SDC-435 nie jest już produkowana. Zastąpiona modelem SCB-2000P. Cena około 400PLN.

Zresztą ciekawe jakie inne w tym temacie od lutego wieści ? Na www.kamery.pl jest sporo typów z SHADII

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung SDC-435 nie jest już produkowana. Zastąpiona modelem SCB-2000P. Cena około 400PLN.

Zresztą ciekawe jakie inne w tym temacie od lutego wieści ? Na www.kamery.pl jest sporo typów z SHADII

 

Andrzej

 

Zdecydowałem się na zakup Samsunga SDC-435 (udało się jeszcze ją dostać). Jestem zadowolny z efektów. W załączeniu M42 z późnej jesieni.

M42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu M42 z późnej jesieni.

 

Nieźle. Zwłaszcza że to real time można oglądać. (no dobra poklatkowo...)

 

Tu jest jeszcze jeden model :

link

 

Przetwornik: 1/3 " Super HAD Progresiv Scan CCD

Ilość efektywnych pikseli: 752x582 pikseli

Czułość kolor: (50 IRE) 0.3 Lux @F1,2

Czułość kolor: (50 IRE, Sens-up) 0.0006 Lux @F1,2

Czułość: BW (50 IRE) 0.01 Lux @F1,2

Czułość: BW (50 IRE, Sens-Up) 0.00002 Lux @F1,2

 

Wiadomo... "sens-up", ale do takich zastosowań live jak najbardziej.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się już kamerki z matrycą 960H typu Exview HAD II czulszą od Super HAD II z możliwością wydłużenia czasu do 1024x czyli 20 sekund.

 

Można wygoglować sporo takich kamer pod hasłem "960H +sens-up +x1024" nawet Mintron ma już 960H.

 

Fenomen matrycy 960H zdaje się przeczyć prawą fizyki, udało się poprawić sprawność 3.4x w stosunku do dawnej super czułej matrycy ICX429, która miała mieć 70% efektywności kwantowej.

 

ICX429AKL ma sprawność 1600mV po przeliczeniu wielkości piksela spadnie do 700 mV natomiast ICX673AKA (960H) ma 2400 mV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się już kamerki z matrycą 960H typu Exview HAD II czulszą od Super HAD II z możliwością wydłużenia czasu do 1024x czyli 20 sekund.

 

Można wygoglować sporo takich kamer pod hasłem "960H +sens-up +x1024" nawet Mintron ma już 960H.

 

Fenomen matrycy 960H zdaje się przeczyć prawą fizyki, udało się poprawić sprawność 3.4x w stosunku do dawnej super czułej matrycy ICX429, która miała mieć 70% efektywności kwantowej.

 

ICX429AKL ma sprawność 1600mV po przeliczeniu wielkości piksela spadnie do 700 mV natomiast ICX673AKA (960H) ma 2400 mV.

 

 

Pomimo, że jestem właścicielem tej kamery i M42 wyszło nie najgorzej, to uważam, że nie warto inwestować w taką kamerę. Uważam, że lepiej podłączyć lustrzankę i robić zdjęcia. Obrazy będą zdecydowanie lepsze. Ja poważnie rozważam sprzedaż swojej kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że jestem właścicielem tej kamery i M42 wyszło nie najgorzej, to uważam, że nie warto inwestować w taką kamerę. Uważam, że lepiej podłączyć lustrzankę i robić zdjęcia. Obrazy będą zdecydowanie lepsze. Ja poważnie rozważam sprzedaż swojej kamery.

 

No bo to nie do astrofoto jest...

 

Samsung SDC-435 ma matryce ICX639AKA :

PAL (SDC435P) ICX639 752*582 at 6.5um * 6.25um

icx.JPG

 

Tutaj znalazłem kamerę z lepszym sensorem EXview HAD CCDⅡ:

LINK

 

Piszą że max czas to 2 sekundy. to raptem x100 seseup :huh:

Więc pytanie - czy krotność zależy od sensora czy od elektroniki kamery ?

 

astroccd - możesz podać namiar na tego Mintron'a z 1024x ???

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

astroccd - możesz podać namiar na tego Mintron'a z 1024x ???

 

 

Mintrony nigdy nie miały mnożnika większego od x128. Jednak super sprawna matryca ICX429ALL sprawiała że czułość nie była gorsza Wateca 120N z większym mnożnikiem.

 

Mintrony 960H mają mnożnik 60x http://www.cctvsentry.com/pdf/63VV120.pdf

 

Nigdy nie polecałem nikomu kupno kamerki przemysłowej jako pierwszej kamerki, osobiście kupiłem kamerkę mając już lustrzankę, kompakta i kamerkę astro z peltierem, jednak kamerki astro mają często archaiczne sensory o znikomej sprawności kwantowej, a stare używane lustrzanki z Allegro wcale sprawniejsze nie są.

 

Na dprewiew nie ma bezpośredniego porównania starych lustrzanek z nowymi, dokopałem się do innych testów http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Database tam po kliknięciu na model aparatu w Measurments jest wykres Full SNR można porównać np.: Nikon D3s i Nikon D70 (ICX413AQ) o podobnym rozmiarze piksela mamy przyrost dynamiki o prawie 6db co świadczy o tym że sprawność kwantowa Nikona D3s jest ze 4x większa.

 

Nie porównamy bezpośrednio Canon 300D z 600D bowiem 600D i 550D modyfikuje RAWy, ale z innych modeli np.: 1100D wynika że przy 2 krotnie większej ilości pikseli nie zanotowano pogorszenia dynamiki, a więc sprawność kwantowa wzrosła 2x.

 

Polecałem kamerki przemysłowe jako zamiennik lornetki 10x50, zakładamy obiektyw o podobnej średnicy ok. 50mm i ogniskowej ok. 75mm, obserwujemy na żywo na TV nie traktujemy tego jak astrofotografię, brak trybu RAW dyskryminuje kamerki do astrofotografii, ale widzimy gwiazdki do 12 magnitudo bez prowadzenia, bo przez lornetkę z miasta to trudno nawet 9 mag zobaczyć. Sposób na bezstresowe obserwacje, nie trzeba przyzwyczajać wzroku do ciemności można łatwo porównać obraz z ekranem komputerowego planetarium.

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mintrony nigdy nie miały mnożnika większego od x128.

Nigdy nie polecałem nikomu kupno kamerki przemysłowej jako pierwszej kamerki,

 

astroccd, no prosze...czy ja pytam o pierwszą kamerkę ? kamerek ci u mnie dostatek.(no wystarczy sprawdzić w sieci) Mam wizję konkretnego zastosowania , więc zainteresowałem się jak napisałeś że Mintron:

 

"Pojawiły się już kamerki z matrycą 960H typu Exview HAD II czulszą od Super HAD II z możliwością wydłużenia czasu do 1024x czyli 20 sekund .

Można wygoglować sporo takich kamer pod hasłem "960H +sens-up +x1024" nawet Mintron ma już 960H."

 

więc zapytałem o szczegóły...

 

Temat nadal będę szczegółowo obserwował.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astroccd, no prosze...czy ja pytam o pierwszą kamerkę ? kamerek ci u mnie dostatek.

 

Odpowiedź była do kolegi sprzedającego kamerkę.

 

Nie polecam tych za 1000 zł, są już tańsze 255 zł, mnożnik x256 i matryca Exview HAD II Effio http://allegro.pl/kamera-kopulkowa-cambest-bk-7005ir-700-lini-3-6-mm-i2315765358.html

 

259 zł, mnożnik x512 http://allegro.pl/kamera-wewnetrzna-24diody-ir-540-tvl-f3-6mm-osd-i2357065950.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Droższych kamerek przemysłowych od 119$ nie opłaca się kupować bo można zdobyć ciekawą kamerkę z RAW:

 

http://www.fishcamp.com/shootout_camB.html

http://www.fishcamp.com/starfish_shootout.html

 

Ma tylko 2 elektrony szumu odczytu, jej wersja PAL sensora ICX254AL czyli ICX255AL jest stosowana w noktowizorach Recon 550 to najczulsza z czarno-białych matryc do kamer przemysłowych licząc mV na jednostkę powierzchni, prawie cała czułość przypada dla Ha:

 

icx255al.gif

 

 

Posiadacz Recon 550 przypadkowo złapał tranzyt przez M42, Hiady i Plejady jednocześnie oraz sporo gwiazdek do 8 mag. w czasie rzeczywistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.