Skocz do zawartości

Kamera czy aparat do astrofoto-wideo


hamer1992

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Czy ma sens podlaczanie kamery dvd do teleskopu? jaka bedzie jakos obrazu? Czy da sie wogole polaczyc kamere z teleskopem? A moze lepiej kupic dobry aparat CYFROWY do astrofoto? Nie lustrzanke. Nie stac mnie. Czekam na odpowiedzi.

 

Używaną lustrzankę można nabyć całkiem tanio na Allegro, trzeba jednak uważać, nikt się nie pozbywa profesjonalnego sprzętu bo ma tylko 5 mln pikseli, przeważnie powód może być inny, duży procent prześwietlonych zdjęć to się pozbywamy aparatu, który na pierwszy rzut oka wydaje się być sprawny, a potem się okazuje że mam uwalony pomiar światła punktowego, w astronomii nie koniecznie to przeszkadza, przy długich czasach i tak pomiar jest nie możliwy, ale zawsze to jakaś strata.

 

Tak samo jak próbowałem kupić drugiego Nikona 995, ma tylko 3 mln pikseli i niską czułość, a jednak za kwotę 200 zł dostałem spalonego bubla nie czytającego kart pamięci. To nadal profesjonalny sprzęt i nikt sprawnego nie sprzeda tak tanio, ma kosmicznej jakości akcesoria, tele konwertery bez śladów abberacji chromatycznej, wide konwertery bez zniekształceń beczkowatych, czy rybie oko zaglądające kilka stopni do tyłu. Można dokupić specjalny dedykowany okular DCL-28 żeby podłączyć go do teleskopu, ale kosztuje 500 zł więc się nie opłaca bo za tę kwotę można nabyć używaną lustrzankę.

 

Do tej kamery musiał byś dokupić specjalny okular do takich celów DCL-52, jest trochę tańszy od DCL-28, ale nadal się nie opłaca. Nic nie piszesz czy jesteś posiadaczem tej kamery czy dopiero planujesz zakup. Jeśli ta kamera ma duży zoom to czeka cię mega abberacja chromatyczna, chyba że dokupisz jakiś wysokiej jakości okular drogi i nieopłacalny.

 

Co planujesz filmować, przelot stacji ISS przed tarczą Księżyca? W takiej kamerce siedzi jakiś mikroskopijny chip 1/6" przy którym nawet ten od kompakta wydaje się być kolosem. Zbiera naprawdę nie wiele światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy od podstaw-nie ma kamery dvd. Dvd to sposób zapisu obrazu i dżwięku ( generalnie standard nośnika Digital Versatile Disc) i pisanie kamera vhs czy kamera dvd jest swego rodzaju skrótem myślowym.

Zastosowanie w astrofotografii kamer- jak sie domyślam-służących do amatorskiej rejestracji obrazu nie ma najmniejszego sensu. Te kamery są dedykowane wyłącznie do produkcji sygnału telewizyjnego i nie mają szans na wykonanie poprawnej astrofotografii. Przy swoich parametrach pozwolą zarejestrować prawdopodobnie Księżyc w projekcji okularowej i tyle.

Pozdrawiam

MK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Casio QV-2300UX sobie kup, najbardziej ekonomiczny kompakt z czasami do 60 sek., trybem manual, możliwością odblokowania RAW, programowaniem time lapse i gwintem do filtra, kupiłem go na Allegro za 50 zł.

 

Chyba że chcesz się bawić w CHDK http://chdk.wikia.com/wiki/CameraFeatures wybierz te modele które mają możliwość odblokowania długich czasów aż do 2147 sek ekspozycji, bo standardowo jest tylko 15 sek.

 

http://chdk.setepontos.com/index.php?topic=3461.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Casio QV-2300UX sobie kup, najbardziej ekonomiczny kompakt z czasami do 60 sek., trybem manual, możliwością odblokowania RAW, programowaniem time lapse i gwintem do filtra, kupiłem go na Allegro za 50 zł.

 

Ostatnia aukcja tego modelu aparatu, na allegro odbyła się w kwietniu roku Pańskiego 2007 ....

 

 

Ogólnie jest kilka dróg nie pójścia w kamery CCD: webcam, kompakt w projekcji, cctv, lustrzanka entry-level

Poszperaj na celestia.pl - jest piękny artykuł na temat fotografii w projekcji afokalnej:

http://www.celestia.pl/Projekcja_afokalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia aukcja tego modelu aparatu, na allegro odbyła się w kwietniu roku Pańskiego 2007 ....

 

Nie gadaj ja go kupiłem 12 lipca 2010, niestety maił tylko kabel USB dlatego 11 września 2010 dokupiłem jeszcze Casio QV-200 z kablem serial tylko po to żeby zdobyć ten kabel i móc sterować aparatem z kompa, ale kabel i tak nie współpracuje z Casio QV-2300UX, dlatego śledziłem Casia QV na Allegro i pojawiały się sporadycznie, ale bez kabla serial, na e-bayu były z kablem, ale w oryginalnym opakowaniu zapakowane jak nowe i chcieli za nie 1000 zł. Ten aparat ma jeszcze identycznego brata 2800UX z większym zoomem 8x, oraz identyczny ale unowocześniony nieco model 2400UX 3x zoom i 2900UX 8x zoom. Też widywałem je na Allegro.

 

2012-01-07 poszedł na Allegro Casio QV-4000 4 mln pikseli za 110,01 zł z rewelacyjnie jasnym obiektywem 2.0 niestety bez time lapse.

Bywał na Allegro jeszcze model QV-5700 5 mln pikseli też super jasny F2.0 bez time lapse.

Te wszystkie modele 3000 itp. bez długich czasów też chyba mają możliwość wprowadzenia w tryb serwisowy i odblokowania długich czasów nie pamiętam dokładnie.

 

Wszystkie stare modele Canon Power Shot nie nadające się na modyfikacje CHDK mają możliwość sterowania z komputera i oglądania na zdjęcia ekranie monitora.

 

http://www.sabsik.com/Cam2Com/02a_supported_cameras.htm

 

Chyba tylko jeden model PowerShot S2 IS spełnia obydwa warunki ma stare SDK dające możliwość sterowania z kompa i nowy procesor Digic II pozwalający zainstalować CHDK. Ten model aparatu ma duży zoom 12x to akurat nie dobrze dla tych co by chcieli podłączyć go do teleskopu, ale w moim przypadku nie zamierzam podłączać do teleskopu tylko stworzyć coś w rodzaju zdalnego monitoringu z możliwie największym regulowanym zoomem, długimi czasami i wysoką rozdzielczością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.